Jeden svět: Festival dokumentárních filmů v Ostravě již po dvacáté!

Jeden svět: Festival dokumentárních filmů v Ostravě již po dvacáté!

Tisk

Jeden svetZačátkem dubna u nás proběhne filmový festival, na který se opravdu těším. Není ledajaký, žádný mainstream. Je dokumentární a nese na svých bedrech obrovské poselství. Ukáže nám, že všichni na světě máme práva. Jeden svět je festival dokumentárních filmů o lidských právech, který se nám snaží říci, že všichni žijeme na té samé planetě, na jednom světě. V Ostravě letos bude slavit dvacet let a má velmi zajímavé téma: BEZPEČNOU BLÍZKOST.

Zaujala mě jedna věta v programu, kterou vám chci nyní říci, aby vás měla možnost zaujmout také: Skupinová identita je založena i na vymezování se vůči jiné skupině. Kde je ale hranice? Kdy jsme to ještě my a kdy už jsou to oni?

Pořadatelem největšího dokumentárního festivalu s lidskoprávní tématikou na světě je společnost Člověk v tísni, o.p.s. V tuto chvíli už Jeden svět završil svou štaci v Praze a stěhuje se do dalších regionů. U nás začne zahájením v Kině Vesmír 4. dubna, a přiveze s sebou kolem třiceti filmů. V Ostravě máme skvělá kina a prostory, ve kterých se bude festival vyjímat - mé domovské kino Minikino a dále klub Atlantik, Pant, kino Cineport a galerie Plato Ostrava, tam se obzvláště těším na sobotní filmový maraton tří dokumentárních snímků.

Jeden svet

Filmy se budou promítat od čtvrtku 4. 4. až do pátku 12. 4. V Minikině budou zakončeny filmem vítězným. Dnes již víme, že vítězem je snímek Kamenné srdce. Francouzský dokumentární film, který nám ukáže osm let života afghánského uprchlíka Quorbána, jeho cestu od chlapce v dospělého muže. Celkem dost mě mrzí, že zrovna tento film nemohu vidět, ale kdo z vás bude mít v pátek čas, nenechte si ho ujít.

Jeden svet1

Krom filmů je připraven i doprovodný program. Na zahájení proběhne diskuze s generálem Petrem Pavlem a s Petrem Kolářem, která proběhne k filmu Na jejich bedrech. V sobotu 6. dubna se můžeme před filmovým maratonem těšit na gastrozážitek v Platu, a nejen na něj. Na tomto místě nás mezi dvanáctou a třetí hodinou čekají také různé workshopy, a co mě zaujalo nejvíce je výstup třech osobností po třinácti minutách, které nám přiblíží různé handicapy. Dysautonomii a neviditelné handicapy nám představí Adéla Odrihocká, Zuzana Kopečná Nadaci Artevide podporující nevidomé a Lucie Gurecká řekne něco o ostravské pobočce Mental café.

Zajímavé budou dvě projekce, určené především rodičům s dětmi na mateřské dovolené. Proběhnou v Centru Pant, kde vám ztlumí světlo a zvuk a umožní rodičům i dětem volný pohyb po sále. Navíc nachystá dětský koutek. To mi přijde opravdu bezvadné. Takto mohou rodiče shlédnou snímky #FollowMe a Domácí zápas. Pokud budete brouzdat po webových stránkách Jednoho světa, podívejte se do sekce Program, ve které najdete Filmy, které mění svět. Tahle sekce mě dostala, a pokud chcete někdo krom koukání také pomoci, neváhejte a zavítejte tam
také.

Já už se nemůžu dočkat a doufám, že i vás ostatní jsem trochu navnadila, protože tohle je festival, který má obrovský smyl. Uvidíme se tam!

Jeden svet2

 

 


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

MetaLinda: „Bola iná doba, asi aj lepšia, ako je teraz.“

Metalinda perexSkupinu MetaLinda založili v Bratislave v roku 1983 členovia skupiny Halušky a Regata Peter Sámel, Ján Lapoš, Vlado Suchán a Dušan Horecký. Ich začiatky ako uviedol Peťo Sáme

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Kniha o filmu Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec

kuchar perexNakladatelství Casablanca se ujala záslužného úkolu, jakým je vydávání knižních monografií o jednotlivých světově proslulých filmech. Tak se čtenáři mohli seznámit například s Metropolis, Občanem Kanem, Sedmou pečetí, Andrejem Rublevem, Matrixem ...


Literatura

Zjistěte, co je to Podzimní boogie-woogie

podzimni boogie woogie 200V listopadu vyšla u nakladatelství Pointa detektivní novela Podzimní boogie-woogie, ve které si brněnský autor Jan Švancara pohrává s žánrem noir – a jde mu to výborně! Příště prosím nebát se víc rozepsát. A já pevn...

Divadlo

Muzikál Pomáda

Pomada 200

K celosvětovým oslavám 40. výročí premiéry legendárního amerického muzikálu Pomáda na newyorské Broadwayi se připojila i stověžatá Praha a ta...

Film

Jak došlo ke zrození kinematografického času

zrozeni kinematograf casu perexPlynutím času ve filmu se v minulosti zabývala řada tuzemských badatelů: neznámější je rozhodně úvaha Jana Mukařovského, napsaná ve 30. letech, z pozdějších lze zmínit aspoň studie Stanislava Ulve...