Ceny TRILOBIT 2017 potřicáté; jubilejní slavnostní vyhlášení audiovizuálních cen podaruje křišťálovými trofejemi, uvede novou cenu a potěší mimořádným programem i u televizních obrazovek

Ceny TRILOBIT 2017 potřicáté; jubilejní slavnostní vyhlášení audiovizuálních cen podaruje křišťálovými trofejemi, uvede novou cenu a potěší mimořádným programem i u televizních obrazovek

Email Tisk

trilobit 200Sobota 14. ledna 2017 bude v dějinách vzpomínána jako svátek filmařů a televizních tvůrců, jako den oslav hodnotných audiovizuálních děl, a nejen to – na zmíněné datum totiž připadá další, jubilejní ročník audiovizuálních cen TRILOBIT 2017, které rozdají své trofeje již po třicáté. A v neposlední řadě si toto významné datum budou připomínat i autoři a tvůrci oceněných filmových počinů, ti kteří se stanou novými držiteli prestižních křišťálových „TRILOBITŮ“.

Tak jako každý rok, i tentokrát strhnou „TRILOBITY“ lavinu ocenění české filmové tvorby za uplynulé roční období. Narozeninový ročník se tak trochu ponese ve znamení dvojek: podruhé se odehraje v Kulturním domě Plzeňka v Berouně, podruhé zavítá na obrazovku České televize a dějovou linku slavnostnímu večeru vytyčí hned dvojice moderátorů. Těmi budou po loňském Janu Krausovi herečtí kolegové a mistři improvizace a humoru Martin Myšička s Hynkem Čermákem. Asistovat jim bude herecký talent nejmladší generace Matěj Převrátil.

Protože „třicítku“ je třeba náležitě oslavit, slibuje slavnostní ceremoniál dobrodružný a dílem akční program, který analogicky výročí TRILOBITA podnikne ponor do historie a zároveň bude lavírovat v současnosti. Bezpočet scén vyplněných nadsázkou a humorem, které jsou letošním moderátorům vlastní, bude samozřejmostí. Hudební uskupení Prague Super Quartet Josefa Vejvody společně s Jiřím Stivínem a Emilem Viklickým připíšou večeru jazzovou atmosféru. V přesnějších obrysech pak program vsází na moment překvapení až během samotného večera.

Ceny TRILOBIT, označovány rovněž jako „Ceny FITESu“ uděluje a vyhlašuje Český filmový a televizní svaz FITES, z.s., za podpory města Beroun a jeho Městského kulturního centra, letos podruhé ve spolupráci s Českou televizí. Vyhlášení cen TRILOBIT 2017 bude na televizních obrazovkách odvysíláno 14. ledna od 20.20 na programu ČT art. Slavnostnímu udílení bude jako obvykle předcházet doprovodný program pro děti i dospělé v podobě projekce favorizovaných snímků v Městském kině Beroun.
Předprodej vstupenek na slavnostní udílení cen a na doprovodný program v kině bude probíhat od 12. prosince výhradně v Městském informačním centru Beroun. Cena vstupenky je symbolických 100 Kč. Více informací je možné získat na tel. 311 654 321 či emailu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Vstupenka na slavnostní večer na Plzeňce dále opravňuje ke vstupu na odpolední projekci v kině zdarma. Ta se uskuteční v den slavnostního udílení cen 14. ledna. Další informace budou průběžně zveřejňovány na webových stránkách www.fites.cz, www.mkcberoun.cz a www.mesto-beroun.cz Ceny TRILOBIT jsou mezi jinými nezaměnitelné, staví na tradici a ryzích hodnotách, a právě proto trvají již 30 ročníků. FITES na dnešním úhoru audiovizuální krajiny pátrá po vzácných zlatých nugetech, kvalitách, které by měly být živou vodou a neměly by být nezajímavé, šedé či zkalené. Divák v sále slavnostního večera i u televizních obrazovek by si měl prožít mimořádné dobrodružství hledání a radost z objevování hodnot, pro které má smysl pachtit se za každým audiovizuálním dílem, které je myšleno vážně, je vytvořeno talentovanými autory, protože jen taková tvorba nepřináší další nadbytečný audiovizuální šum, ale nese v sobě silné sdělení a nadčasovost, která je hodna pozornosti nejen FITESu, obyvatel Berouna, návštěvníků  kin, ale i diváků televize veřejné služby,“ popisuje záměr i charakter cen TRILOBIT režisér, dokumentarista a předseda FITES, Martin Vadas.

Není náhodou, že „TRILOBITY“ našly své dějiště právě v Berouně, ve městě s tradicí nalezišť zkamenělin trilobitů, ale i centru dynamického kulturního dění. Letošní ročník se zde uskuteční po sedmnácté v řadě a vyhlášení cen pro město každoročně znamená jednu z nejvýznamnějších společensko-kulturních událostí. Ceny TRILOBIT se poprvé začaly udílet v 60. letech a v našem prostředí patří mezi nejstarší a zároveň nejprestižnější ocenění české filmové tvorby. Současně je nejobtížnější je získat. Držiteli některé z těchto cen se každoročně stávají tvůrci umělecky hodnotných audiovizuálních děl, bez ohledu na jejich momentální popularitu u veřejnosti či novinářské kritiky. Jedním z cílů TRILOBITA je totiž poukázat na audiovizuální díla, která jsou veřejností i médii přehlížená, přitom jsou považována za výjimečná nebo něčím přínosná. A tak podobně jako dávnověcí tvorové symbolizující nesmrtelnost hodnot, poukazují ceny TRILOBIT na nadčasovost kvalitních filmových výtvorů.

Do arzenálu svých filmových trofejí křišťálovou cenu TRILOBIT v minulosti zařadili například Zdeněk Svěrák, Miloš Forman, Jiří Menzel, Jan Švankmajer, Robert Sedláček, Karel Roden, Jiří Mádl, Jan Kraus, Daniela Drtinová s Martinem Veselovským, Jana Ševčíková, Kryštof a Matěj Hádkovy a mnoho dalších. Do pověstné síně slávy vstoupil a posledním držitelem CENY VLADISLAVA VANČURY se stal režisér Vojtěch Jasný.
Ačkoliv slavnostní vyhlášení je ještě daleko, členové odborné a dětské poroty, díky které jsou ceny TRILOBIT zcela jedinečné, již v těchto dnech upírají pozornost směrem k přihlášeným snímkům, scházejí se a společně je hodnotí. O některou z cen v letošním roce usiluje celkem 90 přihlášených titulů – hraných, dokumentárních, animovaných, zpravodajských či publicistických, o jejichž kvalitách rozhoduje odborná porota, a 22 snímků s dětskou či rodinnou tematikou, jež vyhodnotí dětská porota. Některé z přihlášených snímků jsou i několikadílnými cykly či seriály. Mezi přihlášenými jsou zastoupena zejména díla vzniklá v české produkci nebo v koprodukci s výrazným podílem českých tvůrců, která byla poprvé veřejně uvedena v období od 1. listopadu 2015 do 31. října 2016.
Odborná i dětská porota čítají po sedmi členech. Odbornou porotu tvoří zástupci filmové obce a po vzoru minulých let byl jako předseda zvolen a této role se ujal opět teatrolog, esejista, divadelní a mediální kritik Vladimír Just. Dětskou porotu tvoří žáci ZUŠ Václava Talicha v Berouně, přičemž věkové rozpětí jejích současných členů je od devíti do sedmnácti let.  

trilobit


30. ročník cen TRILOBIT 2017 kromě jiného zavádí obměnu v kategoriích udílených cen. Z původních dvanácti budou moci poroty udělit celkem devět cen. Nejvýraznější novinkou je Hlavní cena TRILOBIT 2017, jíž může porota ověnčit jeden z audiovizuálních počinů, který mezi ostatními přihlášenými shledá jako nejvíce výjimečný či nejpřínosnější. Naopak Ceny poroty letos poprvé rozdány nebudou. Tak jako v předchozích ročnících, svého držitele může najít ZVLÁŠTNÍ CENA POROTY, ať už v podobě sladké, nebo poněkud kyselé a nechvalně proslulé ZCELA ZVLÁŠTNÍ CENY POROTY – ZLATÝ CITRÓN. Další kategorie, jako je trojice CEN TRILOBIT 2017, CENA VLADISLAVA VANČURY, CENA VÁCLAVA HAVLA, CENA JOSEFA ŠKVORECKÉHO nebo CENA DĚTSKÉ POROTY – BEROUNSKÝ MEDVÍDEK zůstanou rovněž neměnné a ani sladká cena nádavkem, v podobě oboustranných berounských koláčků, chybět nebude.
Cennou křišťálovou trofej, jež ztělesňuje skálu, v níž byli trilobiti nacházeni, přebírá každý z tvůrců či protagonistů filmového počinu, ocenění nezískává pouze film jako takový. Také v tomto spočívá unikátnost cen TRILOBIT. Křišťálové plastiky již několik let vznikají s laskavou péčí Jiřího Rückla, prezidenta nižborské sklárny Rückl Crystal.
________________________________________
O cenách TRILOBIT
TRILOBIT je symbolem cen, které Český filmový a televizní svaz FITES v 60. letech uděloval nejlepším uměleckým počinům za uplynulé roční období ve filmu a v televizi. Po karlovarském festivalu se tak jedná o jedno z nejstarších ocenění svého druhu v České republice. Ve svém oboru patří mezi nejprestižnější a současně je nejobtížnější je získat. Cena TRILOBIT byla poprvé udělena v roce 1966 a dále v letech 1967, 1968 a 1969. V lednu 1970 byla činnost FITESu zakázána, tím se i udělování cen TRILOBIT na dlouhá léta přerušilo. Cena TRILOBIT byla obnovena až v roce 1991.
V roce 1995 přibyla CENA VLADISLAVA VANČURY, udělovaná za celoživotní přínos rozvoji české audiovizuální kultury. Jejími nositeli se v předchozích letech stali Jiří Menzel, Oldřich Daněk, František Vláčil, Jan Špáta, Jiří Hubač, Jiří Krejčík, František Pavlíček, Vladimír Körner, Věra Chytilová, Arnošt Lustig, Jan Švankmajer, Pavel Koutecký in memoriam, Petr Weigl, Ladislav Helge, Miroslav Ondříček, František Filip, Jan Němec, Drahomíra Vihanová, Zdeněk Svěrák, Miloš Forman a naposledy Vojtěch Jasný.
Od roku 2000 se udílení cen TRILOBIT v Berouně stalo tradicí, jubilejní 30. ročník se zde 14. ledna 2017 uskuteční po sedmnácté.

Pořadateli cen TRILOBIT jsou Český filmový a televizní svaz FITES, z.s., Městské kulturní centrum Beroun a město Beroun.


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 28

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Když si rocková hvězda odskočí napsat krimi román


chlapec ve stinu 200Carl-Johan Vallgren – rockový hudebník a spisovatel v jednom, je ve Švédsku známým autorem. Ovšem Chlapec ve stínu je jeho prvním krimi románem. I tak se ale může rovnat zavedeným krimi značkám jako je například jeho krajan...

Divadlo

Cena Thálie za pařížského "vrabčáka" pro Hanu Fialovou

FIALOVA PEREXCenu Thálie za ztvárnění Edith Piaf v komorním muzikálu Edith a Marlene, který v režii Janusze Klimszy uvádí Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě, získala v sobotu 28. března na slavnostním ceremoniálu v hi...

Film

Český kinematograf, aneb Počátky filmového průmyslu (1896–1930)

cesky kinematograf200Rozsáhlá výstava představuje při příležitosti 120 let od první filmové projekce v českých zemích unikátní kinematografické sbírky Národního technického muzea a Národního filmového archivu. Návštěvníka vtáhne do období počátků fi...