Reklama
Banner
Reklama
Banner

Nejslavnější vrazi filmového plátna

Email Tisk
ImageV historii filmu se na plátně objevila spousta masových vrahů. Svým nevinným obětem připravila mnohdy různé a hrůzné způsoby umírání. Někteří přišli ze záhrobí a chtějí se pomstít, jiní se zabíjením prostě baví, další mají až příliš vyšinutou mysl. Tady jsou ti nejznámější.

 

 

 

ImageMichael Myers (Halloween): tajemný vrah s maskou se objevil poprvé v roce 1978, kdy zavraždil svou starší sestru. O patnáct let později uteče ze sanatoria a svou pozornost zaměří na pečovatelku Laurie. Psychiatr Loomis je mu ale na stopě. Mikea Myerse vymyslel režisér John Carpenter se svou partnerkou Debrou Hill. Od roku 1978 se postava maskovaného vraha objevila v devíti filmech, v mnoha románech, videohrách a komiksech. Spousta fanoušků a filmařů považuje Mikea Myerse za symbol čistého zla, proto i dnes děsí jejich nové a nové generace.

Jason Vorhees (Pátek třináctého): retardovaný chlapec, který se díky nepozornosti vychovatelů utopil v letním táboře Crystal Lake, se poprvé objevil v roce 1980. Tehdy ale ještě nebohou omladinu, která se pokusila tábor znovu otevřít, vraždila Jasonova matka. Její synáček začal řádit až o rok později a vydrželo mu to celých deset dalších filmů. Vraha, ke kterému neodmyslitelně patří hokejová maska (tu nosí od třetího pokračování), stvořil Victor Miller s pomocí Rona Kurze, Seana S. Cunninghama a Toma Saviniho. Také on se objevil v několika knihách a komiksech.

ImageFredy Krueger (Noční můra v Elm Street): pravděpodobně jeden z vůbec nejslavnějších filmových zabijáků. Kostelník, kterého upálili rodiče zavražděných dětí, vstoupil poprvé do teenagerských snů v roce 1984. Komu se jeho popálená tvář s kloboukem na hlavě ve snu zjeví, zemře i ve skutečnosti. Tvůrcem postavy je hororový mág Wes Craven, který také navždy všem divákům spojil Kruegera s hercem Robertem Englundem. Ten Fredyho ztělesnil ve všech osmi dílech a v televizní minisérii. V zatím posledním pokračování z roku 2003 si to Krueger rozdal dokonce s Vorheesem.

Hannibal Lecter (Mlčení jehňátek): slavný psychiatr lidojed se na plátně poprvé objevil v roce 1986 ve filmu Lovec lidí (Manhunter, r. Michael Mann). Tehdy ho ale hrál Brian Cox. Nesmrtelnost Lecterovi zajistil až Anthony Hopkins, kterému role dokonce vynesla Oscara. V jeho neodolatelném podání je doktor děsivý a fascinující zároveň. Hopkins ztvárnil původně výplod literární fantazie spisovatele Thomase Harrise  ještě v dalších dvou filmech, které ale měly kvalitativně sestupnou tendenci. O děsivosti Hopkinsova podání svědčí to, že v roce 2003 byl Americkým filmovým institutem Hanibal Lecter zvolen nejpamátnějším zločincem filmové historie.

ImageNorman Bates (Psycho): psychicky týraný chlapec, kterému jeho matka vštěpuje, že sex je zlo a všechny ženy až na ní jsou lehčích mravů. Když si najde milence, Norman je oba zavraždí. Matčin dům zdědí a její kostru si ponechá a skladuje ji. Zároveň mu připadne rodinný motel, do kterého není radno chodit. Nedoporučuji zejména sprchu. Na základě skutečného vraha Eda Geinea vymyslel Batesovu postavu v roce 1959 spisovatel Robert Bloch. Do širšího povědomí ho ale dostal až mistr Alfred Hitchcock ve spolupráci s Anthonym Perkinsem. Tomu se postava natolik zalíbila, že ji věnoval ještě další dva filmy. Ten původní z roku 1960 ale zůstal nepřekonán.

Maskovaný vrah (Vřískot): rafinovaný zabiják, který obětem nejdříve zavolá a ptá se jich na pár otázek týkajících se filmu. Běda, když nevědí správné odpovědi. Můžete ale zůstat v klidu, jeho pole působnosti se omezuje pouze na fiktivní město Woodsboro v Kalifornii. Hlavním terčem jeho vražedných choutek se stává mladá Sidney Prescott, místo které ale umírají její známí a přátelé. S odlehčenou hororovou zábavou přišel v roce 1996 scénárista Kevin Williamson, do obrazové podoby ji převedl opět Wes Craven, tvůrce Freddyho Kruegera. Maskovaný vrah se poté objevil ještě v dalších dvou pokračováních.

Zodiac: skutečný vrah, který od prosince 1968 do října 1969 zavraždil v severní Kalifornii sedm lidí. Jeho identita zůstává dodnes zahalena tajemstvím, proto fascinuje mnoho tvůrců a filmařů. Inspiroval prvního Drsného Harryho (Dirty Harry, 1971, r. Don Siegel) a v roce 2006 tvůrce videofilmu Zodiak (The Zodiac, r. Alexander Bulkley). Nejpodrobněji se jeho řáděním zabýval film Zodiac režiséra Davida Finchera z roku 2007. Ten při jeho natáčení vycházel ze stejnojmenné knihy novináře Roberta Graysmithe z roku 1986. Graysmith byl původně karikaturista listu San Francisco Chronicle, kam posílal Zodiac své dopisy plné šifer. Graysmith se do nich natolik ponořil, že po jeho identitě začal pátrat. Nikdy na ni ale nepřišel.

ImageŠakal: další skutečná postava, která inspiruje filmaře dodnes. Ilich Ramírez Sánchez alias Šakal je venezuelský terorista, který se proslavil roku 1975, kdy přepadl velitelství OPEC ve Vídni a zabil tři lidi. Mnoho let byl na seznamu nejhledanějších zločinců světa, v současnosti si odpykává doživotní trest v pařížské věznici La Santé za vraždu dvou francouzských tajných agentů a údajného informátora. Na plátně se objevil v roce 1973 ve snímku Den šakala (The Day of the Jackal, r. Fred Zinnemann), kde ho ztělesnil Edward Fox. Ve filmu podle knihy Fredericka Forsytha byl najat, aby zavraždil francouzského prezidenta Charlese de Gaullea. Šakal se objevil také ve stejnojmenném filmu z roku 1997 (r. Michael Caton – Jones), kde mu tvář propůjčil Bruce Willis. Tentokráte má zabít ředitele FBI a jediným, kdo ho dokáže zastavit je irský terorista Declan Malqueen (Richard Gere).


Posledním filmem, který v souvislosti s tímto zločincem stojí za zmínku je Hon na Šakala (The Assignment, 1997, r. Christian Duguay). Ten vychází z toho, že slavný terorista má dvojníka, pomocí kterého se ho tajné služby pokoušejí dostat za mříže. Obě postavy ztvárnil Aidan Quinn. Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Banner

Nechte si poradit...

Jaká kniha, divadlo, koncert či jiná akce by našim čtenářům neměly uniknout?

BARBARA JEBAVÁ

majitelka kulturní a vzdělávací agentury JABATO

Talkshow:


MINUTY MEZI OBRAZY

Naše nová talkshow-umělecká beseda s Janou Jebavou a jejími zajímavými hosty a hudebním doprovodem. Ponaučení i zábava, veselé historky ze života. Jedinečný pořad nejen pro seniory.

http://vstupenky.ticket-art.cz/show/minuty-mezi-obrazy-10192/

Banner


Petr David, Vladimír Soukup: Velká turistická encyklopedie (Pardubický kraj)
ImageSoubor Velkých turistických encyklopedií může parádně zdobit knihovnu každého českocestovatele.  Obsahuje celkem 14 svazků, které mapují celou Českou republiku. Ten bezpoče...
Národní divadlo slavnostně zahájilo svou již 132. sezonu módní přehlídkou pro veřejnost

nd 200Při příležitosti otevření již „více než stoleté“ sezóny Národního divadla, byla pro veřejnost připravena akce módní přehlídky protagonistů čtyř odvětví Národního divadla - baletu, činohry, opery a Laterna Magiky. Moderace mó...

Hvězdná máma
ImageProjekt Hvězdná máma má jednoduchý cíl – pozvat do kina maminky s malými dětmi. Maminky se tak mohou podívat na nějakou tu filmovou novinku a děti si vyhrají před plátnem na dekách, s hračkami a j...
Lední revue Jen počkej, zajíci! naplnila českobudějovickou Budvar arénu

Zajic 200Cirkus plný klaunů a zvířat, Piráti z karibiku, sultán a téma orientu, kouzelnická show, střelnice na pouti, Dům smíchu, Šípková růženka, zlá ježibaba. To není zdaleka vše, co mohli vidět diváci sobotního představení Jen počkej, zajíci!