Testosteron byl masakr

Testosteron byl masakr

Tisk

testosteron 200Městské divadlo Zlín na začátku své 73. sezóny přišlo s komedií polského autora Andrzeje Saramonowicze Testosteron, která má velké ambice stát se velmi oblíbeným titulem.

 

 

Ačkoliv se při sledování představení zdálo, že muselo být napsáno tady ve Zlíně, a to hercům přímo na tělo, jejím autorem je polský scenárista, režisér, dramatik, producent a novinář Andrzej Saramonowicz. Právě hra Testosteron mu přinesla slávu a v divadle Montownia se udržela na repertoáru dlouhých osm let. Mimo to je autorem filmových komedií, například Lejdis (Ladis), Dokonalý chlap nebo Jak se zbavit celulitidy. K Testosteronu sám říká: „Napsal jsem komedii, ale chtěl jsem hovořit o něčem vážném: jak těžké je být člověkem, když jste muž. Jak těžké je vymáčknout ze sebe cokoliv duchovního, když jste předurčeni biologickými mechanismy.“

Testosteron nás přivádí na svatební oslavu, kde však chybí nevěsta. Místo toho se tam nachází sedm různých mužů a od začátku to vypadá na opravdový masakr. Scéna atmosférou připomíná nazdobené kulturní domy a facek i sprostých slov lítá od prvních minut opravdu tolik, jako na mnohých vesnických zábavách. Kdo to zná, tak v tom určitě i někoho pozná a brzy se naladí na tuto vlnu.

testosteron3

Celý Testosteron je vlastně jedna divoká pánská jízda plná velmi zajímavých a vtipných rozhovorů nejen o lásce, sexu nebo ženách, ale také o ptácích nebo delfínech a samozřejmě hormonu testosteronu. K tomu se přidávají všelijaké problémy spojené jak jinak se ženami a dojde také k nečekaným odhalením. Děj plynule ubíhá, jeden vtip střídá druhý a divák se ani nestihne nudit.

Rozhodně to není hra pro každého, někdo se takovou hrou může cítit pohoršen nebo mu zkrátka takový humor nic neříká, ale většině rozhodně rozlije úsměv po tváři a polechtá bránici. Samozřejmě je to jednodušší a líbivá komedie určená pro masy, ale proč ji nezařadit, když je navíc excelentně zahraná. Zlínští muži jsou jeden lepší než druhý, jejich výkony jsou velmi přesvědčivé, a přitom působí jako by jen byli na té party a hráli sami sebe. Každý je jiný, a přesto táhnou za jeden provaz jako jeden muž.

testosteron2

Testosteron byl pro mě velmi milým překvapením, skvěle jsem se u něj pobavila a odpočinula hlavu, a to je přesně to, co od komedie v divadle očekávám. Rozhodně budu tuto hru doporučovat mezi přáteli a sama si na ni klidně zajdu ještě jednou, abych si zapamatovala nějaké hlášky.

testosteron1


Název představení: Testosteron
Autor: Andrej Saramonowicz
Uvádí: Městské divadlo Zlín
Režie: Patrik Lančarič
Dramaturg: Vladimír Fekar
Hrají: Zdeněk Julina, Marek Příkazký, Matěj Štrunc, Radovan Král, Pavel Vacek, Jan Leflík, Josef Koller
Kostýmy: Kateřina Höferová
Scéna: Michal Syrový
Premiéra: 22.09.2018
Hodnocení: 91 %

Zdroj foto: Městské divadlo Zlín


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Na našich představeních bývá veselo, říká Jiří Zbořil

zbor perexModerátor a organizátor kulturních vystoupení Jiří Zbořil jezdí po republice s Divadlem Evy Hruškové, s Janem Přeučilem nebo se zpěvačkou Marcelou Březinovou. „Je vidět, že lidé byli dlouho doma a strašně jim chybí sociální kontakt - pobavit se, dá...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Měli bychom se na svět dívat růžovými brýlemi

ruzove bryle 200V Divadle Ungelt se v březnu představily v české premiéře dvě výjimečné herečky – Hana Maciuchová a Zuzana Byndžovská. Milan Hein pro ně vybral hru Růžové brýle...


Literatura

Dobrodružství ve staré Praze: Vlastimil Vondruška, Fiorella a Bratrstvo křišťálu

Fiorella a bratrstvo 200Fiorella přijíždí z Itálie do Prahy spolu se svým otcem, novým dvorním alchymistou císaře Rudolfa II. Pomáhá mu v dílně převlečena za chlapce, protože dívky práci alchymistického učně vykonávat nesmí. V chlapeckém přestro...

Divadlo

Do divadla i o prázdninách! Pozvěte přátele na promítání

letní pohodaUžijte si divadlo z pohodlí domova, třeba ve společnosti přátel při letní grilovačce. Na Dramoxu najdete stovky inscenací, které jste během roku nestihli vidět nebo které už mají po derniéře. Dobrá zpráva pro všechny divadelní fanoušky – o zážitk...

Film

FLIM – festival tibetských filmů a filmů o Tibetu

alt18. – 20. dubna proběhne v pražském kině Aero již 6. ročník festivalu FLIMFestivalu tibetských filmů a filmů o Tibetu. Letošní ročník oproti předchozím nabídne pohled na tibetskou kulturu zprostředkovaný převážně...