Aktuální společenská témata, současní autoři, Městská divadla pražská připravují novou sezonu
Reklama
Banner

Aktuální společenská témata, současní autoři, Městská divadla pražská připravují novou sezonu

Email Tisk

divadlaNová sezona v divadlech ABC a Rokoko, patřících Městským divadlům pražským, se ponese ve znamení inscenací současných dramatiků. Všechny připravované inscenace, z nichž většina bude právě v Městských divadlech pražských uvedena ve svých českých nebo pražských premiérách, se zaměřují na aktuální celospolečenská témata. V Divadle ABC diváci uvidí v polovině září hudební komedii 60ʼs aneb Šedesátky, připomínající dobu 60. let 20. století. Další premiéry obstará dokudrama s prvky interaktivity Teror německého dramatika Ferdinanda von Schiracha, I♥MAMMA s podtitulem komické drama o výzvách moderního mateřství od izraelské autorky Hadar Galron nebo autorský projekt Jiřího Janků a Pavla Kheka Tančírna 1918−2018, který vznikne k 100. výročí vzniku Československa a sleduje důležité milníky našich dějin v tomto období. Na prknech Divadla Rokoko se představí inscenace Otec o dopadu Alzheimerovy choroby na člověka a jeho nejbližší od francouzského dramatika Floriana Zellera, nová adaptace Dostojevského Idiota a na konci sezony pak křehký příběh dvou obyčejných dívek a jejich trnité cesty k neobyčejnému spojení Stop Kiss dramatičky Diany Son.

 

11. září 2017 se mohou diváci těšit na premiéru hudební komedie 60ʼs aneb Šedesátky. Na jevišti Divadla ABC uvidí příběh člověka, kterému se příliš nelíbí v současnosti a prostřednictvím zážitkové agentury má šanci vracet se do minulosti. „Při přípravě libreta nám nejvíce šlo o konfrontaci tehdejších a dnešních nálad. Šedesátá léta znamenala tendenci dívat se s vírou do budoucnosti, že vše, co bude, bude lepší než současnost,“ prozrazuje režisér inscenace a spoluautor Petr Svojtka. „Od počátku jsme věděli, že chceme vytvořit hudební komedii, protože písně nejlépe dokáží charakterizovat určitou dobu,“ připomíná dramaturg a spoluautor inscenace Jiří Janků.


První listopadovou premiérou v Divadle Rokoko bude inscenace Otec, která vznikne pod režisérskou taktovkou Petra Svojtky. Hra francouzského dramatika Floriana Zellera bude poprvé k vidění 4. listopadu 2017. „Floriana Zellera pokládáme za výjimečně talentovaného autora, vybírali jsme z několika jeho her. Nakonec jsme se rozhodli pro tento titul, který se zaměřuje na Alzheimerovu chorobu. Ta je dnes civilizačním fenoménem, stále větší část populace je s ní tak či onak konfrontována,“ přibližuje Petr Svojtka. Hlavní postavou inscenace je osmdesátiletý muž−Otec, kterého postihne tato nemoc. Další důležitou postavou je jeho dcera, která se o svého otce stará, ale současně nechce rezignovat na svůj vlastní život. „Divák nahlíží očima nemocného na svět kolem, který je roztříštěný, a Otec je v něm čím dál zmatenější a ztracenější,“ doplňuje dramaturg Jiří Janků.


Další premiérou nové sezony bude inscenace, která odráží aktuální celospolečenské téma. V Divadle ABC se 11. listopadu 2017 představí dokudrama německého dramatika Ferdinanda von Schiracha Teror, které napsal v roce 2013. V zápletce hraje roli teroristický čin, kdy terorista unese letadlo plné civilistů a za svůj cíl si vybere stadion, na kterém se nachází 70 tisíc lidí. „Společně s diváky se ocitáme v soudní síni, kde se neřeší vina teroristy, ta je jasná, ale vina pilota, který sestřelil letadlo s civilisty. Měl právo to udělat, nebo ne? Diváci jsou tak přímo zapojeni do hry. Stávají se porotci v soudním procesu a rozhodují o vině a nevině souzeného,“ říká o inscenaci její režisér Ondřej Zajíc. „Hlavním tématem je morální problém, před který hrozba terorismu staví západní svět. V našem případě je to otázka, zda můžeme v zájmu ochrany před terorismem preventivně zabíjet vlastní spoluobčany,“ zdůrazňuje dramaturgyně Věra Mašková.


První březnovou premiérou, na kterou se mohou diváci těšit, bude nová adaptace klasického díla Fjodora Michailoviče Dostojevského Idiot. Pro Divadlo Rokoko ji připraví režisér Pavel Khek společně s dramaturgyní Věrou Maškovou. Inscenace bude mít premiéru 10. března 2018. „Mnohovrstevnatost Dostojevského umožňuje interpretovat příběh i velmi nečekaně. Třeba tak, že Myškin není chudák a oběť zlé společnosti. On nežije v reálných vztazích, ale ve virtuálních projekcích svých představ, a s tím nemá v realitě šanci na přežití…“ vysvětluje režisér Pavel Khek. „Navíc je zde výrazná, explicitně vinutá metafora, odkaz k biblickému tématu, podobenství Myškin−Kristus,“ doplňuje dramaturgyně Věra Mašková.


Na prknech Divadla ABC se 17. března 2018 odehraje premiéra inscenace I♥MAMMA, která má podtitul komické drama o výzvách moderního mateřství. Její autorka Hadar Galron, jež se do povědomí českého publika zapsala svou hrou Mikve, napsala dvě verze. První z nich je o sedmi vrstevnicích, každá z nich prožívá své „mateřství“. Druhá verze vznikla pro vícegenerační divadlo, jednotlivé hrdinky jsou ve hře v příbuzenském vztahu babička–dcera–snacha–vnučka. „Hadar Galron se nám nabídla, že text upraví přímo na míru Městským divadlům pražským. Vznikne tak třetí verze její původní hry, která v sobě spojuje motivy obou předchozích. Objeví se v ní devět hereček různého věku a jeden herec, který ztvární všechny mužské postavy,“ říká Petr Svojtka, který bude inscenaci také režírovat. „Název hry I♥MAMMA není náhodný. Doslovný překlad IMA-MA z hebrejštiny znamená Mami – co?, tedy nejčastější rozhovor mezi matkou a dítětem,“ dodává dramaturg Jiří Janků.


Předposlední premiérou nadcházející sezony bude česká premiéra inscenace Stop Kiss od Diany Son. V Divadle Rokoko ji nastuduje Ondřej Zajíc ve spolupráci s dramaturgyní Věrou Maškovou. „Dnes už asi stěží někoho překvapí příběh dvou lesbických dívek. Přátelství se mezi nimi mění v hluboký cit a v okamžiku, kdy si dívky vyznají lásku prvním polibkem, narazí na homofobního muže. Ten do jejich osudu tragicky zasáhne,“ přibližuje děj Ondřej Zajíc. „Pro mladší generace diváků může být tato inscenace zamyšlením nad tím, že láska znamená nejen krásný úlet, ale i schopnost převzít za druhého odpovědnost v těžké životní situaci,“ doplňuje dramaturgyně Věra Mašková. Premiéra inscenace se odehraje 2. června 2018.


Sezonu uzavře autorský projekt Jiřího Janků a Pavla Kheka Tančírna 1918−2018, která vznikne ke stoletému výročí vzniku Československa. Pod režisérským vedením Pavla Kheka se tak diváci projdou uplynulým stoletím československé historie. „Hledali jsme nějaké vyjádření k výročí existence našeho státu. Tohle vnímáme jako dobrou příležitost k ohlédnutí se za uplynulým stoletím kriticky, sebekriticky i s trochou nadsázky,“ říká o plánované premiéře její spoluautor Pavel Khek. „Naším cílem není věnovat se každému roku zvlášť. Navíc uvažujeme, že bychom se odchýlili někam dál od očekávaného, například dění v letech 38, 48 a 68 považujeme za všeobecně známé,“ dodává dramaturg Jiří Janků. „Autorské bude spojení s konkrétním prostorem, ve kterém se pohybujeme, tedy pasáž Lucerna a socha chcíplého koně, pasáž U Nováků a Václavské náměstí,“ zdůrazňuje také Pavel Khek. Na prknech Divadla ABC se poprvé představí 9. června 2018.

divadla


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

  Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

  S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

  Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

  Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

  "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa

Národní divadlo

 • Národní divadlo seniorům
  Sleva pro seniory Národní divadlo nabízí seniorům ve věku 65 + vstupenky s 50% slevou na vyhrazená místa všech představení ND.*  Kromě této...

Banner

Partneři

Hledat

Aktuality

Městská divadla pražská

Mimísek 30

Čtěte také...

LOUSKÁČEK A MYŠÁK PLYŠÁK

lous200Všichni se moc těšíme, až se v čase vánočním zaplní hlediště našimi nejmenšími diváky, kteří budou sledovat jeviště s rozzářenýma očima plnýma radostného očekávání. Vánoce vskutku patří především dětem a právě proto jsme pro ně připravili dárek v podob...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Komiks nejen o rovnátkách stojí za pozornost

usmev komiks 200Posledních několik týdnů jsem se stala častým návštěvníkem své skvělé zubařky. Během hodin se strnulým držením hlavy a doširoka otevřenou pusou jsem měla dost času přemýšlet nejen o zubech a o úsměvu, podobně jako hrdinka komi...

Divadlo

Premiéra hry Eigengrau

eigengrauV neděli  27.11.2016 se v Divadle Kolowrat od 20 hodin uskuteční česká premiéra hry Eigengrau od britské autorky Penelope Skinner. Světové premiéry se tato hra  dočkala již v roce 2010 v londýnském Bush Theatre v režii Polly Findlay a set...

Film

Salem – čarodějnice, intriky a láska

salem 200Pokud se toužíte vrátit do minulosti a dozvědět se o honech na čarodějnice v americkém Massachusetts v roce 1692, zkuste seriál s všeříkajícím názvem Salem. Pokud hledáte příběh o epické lásce s nemálem tajemna, pak jste také na sp...