Aktuální společenská témata, současní autoři, Městská divadla pražská připravují novou sezonu
Banner

Aktuální společenská témata, současní autoři, Městská divadla pražská připravují novou sezonu

divadlaNová sezona v divadlech ABC a Rokoko, patřících Městským divadlům pražským, se ponese ve znamení inscenací současných dramatiků. Všechny připravované inscenace, z nichž většina bude právě v Městských divadlech pražských uvedena ve svých českých nebo pražských premiérách, se zaměřují na aktuální celospolečenská témata. V Divadle ABC diváci uvidí v polovině září hudební komedii 60ʼs aneb Šedesátky, připomínající dobu 60. let 20. století. Další premiéry obstará dokudrama s prvky interaktivity Teror německého dramatika Ferdinanda von Schiracha, I♥MAMMA s podtitulem komické drama o výzvách moderního mateřství od izraelské autorky Hadar Galron nebo autorský projekt Jiřího Janků a Pavla Kheka Tančírna 1918−2018, který vznikne k 100. výročí vzniku Československa a sleduje důležité milníky našich dějin v tomto období. Na prknech Divadla Rokoko se představí inscenace Otec o dopadu Alzheimerovy choroby na člověka a jeho nejbližší od francouzského dramatika Floriana Zellera, nová adaptace Dostojevského Idiota a na konci sezony pak křehký příběh dvou obyčejných dívek a jejich trnité cesty k neobyčejnému spojení Stop Kiss dramatičky Diany Son.

 

11. září 2017 se mohou diváci těšit na premiéru hudební komedie 60ʼs aneb Šedesátky. Na jevišti Divadla ABC uvidí příběh člověka, kterému se příliš nelíbí v současnosti a prostřednictvím zážitkové agentury má šanci vracet se do minulosti. „Při přípravě libreta nám nejvíce šlo o konfrontaci tehdejších a dnešních nálad. Šedesátá léta znamenala tendenci dívat se s vírou do budoucnosti, že vše, co bude, bude lepší než současnost,“ prozrazuje režisér inscenace a spoluautor Petr Svojtka. „Od počátku jsme věděli, že chceme vytvořit hudební komedii, protože písně nejlépe dokáží charakterizovat určitou dobu,“ připomíná dramaturg a spoluautor inscenace Jiří Janků.


První listopadovou premiérou v Divadle Rokoko bude inscenace Otec, která vznikne pod režisérskou taktovkou Petra Svojtky. Hra francouzského dramatika Floriana Zellera bude poprvé k vidění 4. listopadu 2017. „Floriana Zellera pokládáme za výjimečně talentovaného autora, vybírali jsme z několika jeho her. Nakonec jsme se rozhodli pro tento titul, který se zaměřuje na Alzheimerovu chorobu. Ta je dnes civilizačním fenoménem, stále větší část populace je s ní tak či onak konfrontována,“ přibližuje Petr Svojtka. Hlavní postavou inscenace je osmdesátiletý muž−Otec, kterého postihne tato nemoc. Další důležitou postavou je jeho dcera, která se o svého otce stará, ale současně nechce rezignovat na svůj vlastní život. „Divák nahlíží očima nemocného na svět kolem, který je roztříštěný, a Otec je v něm čím dál zmatenější a ztracenější,“ doplňuje dramaturg Jiří Janků.


Další premiérou nové sezony bude inscenace, která odráží aktuální celospolečenské téma. V Divadle ABC se 11. listopadu 2017 představí dokudrama německého dramatika Ferdinanda von Schiracha Teror, které napsal v roce 2013. V zápletce hraje roli teroristický čin, kdy terorista unese letadlo plné civilistů a za svůj cíl si vybere stadion, na kterém se nachází 70 tisíc lidí. „Společně s diváky se ocitáme v soudní síni, kde se neřeší vina teroristy, ta je jasná, ale vina pilota, který sestřelil letadlo s civilisty. Měl právo to udělat, nebo ne? Diváci jsou tak přímo zapojeni do hry. Stávají se porotci v soudním procesu a rozhodují o vině a nevině souzeného,“ říká o inscenaci její režisér Ondřej Zajíc. „Hlavním tématem je morální problém, před který hrozba terorismu staví západní svět. V našem případě je to otázka, zda můžeme v zájmu ochrany před terorismem preventivně zabíjet vlastní spoluobčany,“ zdůrazňuje dramaturgyně Věra Mašková.


První březnovou premiérou, na kterou se mohou diváci těšit, bude nová adaptace klasického díla Fjodora Michailoviče Dostojevského Idiot. Pro Divadlo Rokoko ji připraví režisér Pavel Khek společně s dramaturgyní Věrou Maškovou. Inscenace bude mít premiéru 10. března 2018. „Mnohovrstevnatost Dostojevského umožňuje interpretovat příběh i velmi nečekaně. Třeba tak, že Myškin není chudák a oběť zlé společnosti. On nežije v reálných vztazích, ale ve virtuálních projekcích svých představ, a s tím nemá v realitě šanci na přežití…“ vysvětluje režisér Pavel Khek. „Navíc je zde výrazná, explicitně vinutá metafora, odkaz k biblickému tématu, podobenství Myškin−Kristus,“ doplňuje dramaturgyně Věra Mašková.


Na prknech Divadla ABC se 17. března 2018 odehraje premiéra inscenace I♥MAMMA, která má podtitul komické drama o výzvách moderního mateřství. Její autorka Hadar Galron, jež se do povědomí českého publika zapsala svou hrou Mikve, napsala dvě verze. První z nich je o sedmi vrstevnicích, každá z nich prožívá své „mateřství“. Druhá verze vznikla pro vícegenerační divadlo, jednotlivé hrdinky jsou ve hře v příbuzenském vztahu babička–dcera–snacha–vnučka. „Hadar Galron se nám nabídla, že text upraví přímo na míru Městským divadlům pražským. Vznikne tak třetí verze její původní hry, která v sobě spojuje motivy obou předchozích. Objeví se v ní devět hereček různého věku a jeden herec, který ztvární všechny mužské postavy,“ říká Petr Svojtka, který bude inscenaci také režírovat. „Název hry I♥MAMMA není náhodný. Doslovný překlad IMA-MA z hebrejštiny znamená Mami – co?, tedy nejčastější rozhovor mezi matkou a dítětem,“ dodává dramaturg Jiří Janků.


Předposlední premiérou nadcházející sezony bude česká premiéra inscenace Stop Kiss od Diany Son. V Divadle Rokoko ji nastuduje Ondřej Zajíc ve spolupráci s dramaturgyní Věrou Maškovou. „Dnes už asi stěží někoho překvapí příběh dvou lesbických dívek. Přátelství se mezi nimi mění v hluboký cit a v okamžiku, kdy si dívky vyznají lásku prvním polibkem, narazí na homofobního muže. Ten do jejich osudu tragicky zasáhne,“ přibližuje děj Ondřej Zajíc. „Pro mladší generace diváků může být tato inscenace zamyšlením nad tím, že láska znamená nejen krásný úlet, ale i schopnost převzít za druhého odpovědnost v těžké životní situaci,“ doplňuje dramaturgyně Věra Mašková. Premiéra inscenace se odehraje 2. června 2018.


Sezonu uzavře autorský projekt Jiřího Janků a Pavla Kheka Tančírna 1918−2018, která vznikne ke stoletému výročí vzniku Československa. Pod režisérským vedením Pavla Kheka se tak diváci projdou uplynulým stoletím československé historie. „Hledali jsme nějaké vyjádření k výročí existence našeho státu. Tohle vnímáme jako dobrou příležitost k ohlédnutí se za uplynulým stoletím kriticky, sebekriticky i s trochou nadsázky,“ říká o plánované premiéře její spoluautor Pavel Khek. „Naším cílem není věnovat se každému roku zvlášť. Navíc uvažujeme, že bychom se odchýlili někam dál od očekávaného, například dění v letech 38, 48 a 68 považujeme za všeobecně známé,“ dodává dramaturg Jiří Janků. „Autorské bude spojení s konkrétním prostorem, ve kterém se pohybujeme, tedy pasáž Lucerna a socha chcíplého koně, pasáž U Nováků a Václavské náměstí,“ zdůrazňuje také Pavel Khek. Na prknech Divadla ABC se poprvé představí 9. června 2018.

divadla


 

Rozhovor

Rozhovor s odvolaným ředitelem kroměřížského Domu kultury Jiřím Králíkem

Kralik perexNa webu Kultura21.cz se snažíme věnovat aktuálním tématům a rádi dáváme prostor lidem, aby se mohli vyjádřit. Proto jsme k rozhovoru vyzvali pana Jiřího Králíka, který byl Radou města Kroměříž odvolán z postu řed...

Hledat

Chaty s osobností

Národní divadlo Brno, Národní divadlo Brno

Čtěte také...

Holešovská Regata 2014 nabídne i divadelní zážitky

regata 200Čtvrtý ročník rodinného festivalu Holešovská Regata se koná 20. – 21. června v areálu holešovského zámku. Právě u zámku úspěšně proběhla rekonstrukce nádvoří, což nalákalo organizátory festivalu k uspořádání několika divadelních ak...


Literatura

Banda 1: Karty jsou rozdaný

banda karty jsou rozdany200Jméno světového komiksu Garth Ennis (Hitman, Punisher, Preacher) spolu s Darickem Robertsonem (Transmetropolitan, Fury) nám přináší příběhy jednoho uskupení, které nemá obdoby.

...

Divadlo

Tentokrát Ve Smečkách Klub bláznů

klicovou dirkou perexV Praze je hodně divadel, podle mého odhadu nejméně stovka. A to ta, která mají ještě malou nebo komorní scénu, počítám jen jednou. Při tomto počtu samozřejmě není divu, že mi zhusta nějaká ta pr...

Film

Kam kráčíš, Národní filmový archive?

hori-ma-panenko 200Roku 2013 uplyne rovné půlstoletí od (znovu)založení Národního filmového archivu, respektive Československého filmového ústavu, který mu předcházel. Tato ctihodná organizace zahrnuje nejen unikátní sbírku filmov...