Zemřel charismatický herec Tomáš Valík, hrdina pohádky O Janovi a podivuhodném příteli

Zemřel charismatický herec Tomáš Valík, hrdina pohádky O Janovi a podivuhodném příteli

Tisk

 

tomas valik 200Po kratší nemoci zemřel ve věku nedožitých dvaapadesáti let 8. října v pražské nemocnici Na Bulovce známý herec Tomáš Valík. Na filmovém plátně debutoval koncem osmdesátých let minulého století, ale hvězdu z něj udělala pohádka O Janovi a podivuhodném příteli, kterou natočil režisér Ludvík Ráža v česko-německé koprodukci. V posledních letech jsme mohli charismatického herce vidět v televizním seriálu Ulice, kde ztvárnil postavu Richarda Zajíčka.


Tomáš Valík pocházel z Opavy, kde se 22. prosince 1964 narodil. Spolu se svými pěti sourozenci vyrůstal v areálu psychiatrické léčebny, kde oba rodiče pracovali. V Opavě odmaturoval na obchodní akademii, poté odešel do Prahy, kde studoval herectví na DAMU. Prvním filmem, ve kterém se objevil, byla dodnes populární komedie režiséra Petra Tučka Copak je to za vojáka... (1988).
S Petrem Tučkem jsme se poznali v roce 1987,”  řekl v jednom ze starších novinových rozhovorů Tomáš Valík, který v době natáčení studoval pražskou DAMU. „Byla to v podstatě taková malá vojna vměstnaná do dvou měsíců. Petr prý původně studoval i nějakou vojenskou školu, a tak jsme měli při natáčení někdy pocit, že ji chce dopřát i nám. Prošli jsme si miniparagánským výcvikem se vším všudy. A jelikož jsem se na vojnu nikdy nedostal, jsem mu za tuto skutečnost nevýslovně vděčný...
Své první hlavní role se dočkal v koprodukční pohádce režiséra Ludvíka Ráži O Janovi a podivuhodném příteli (1990). Pohádkový film, který vznikl na motivy dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena, zaujal nejen poutavým dějem, mírně hororovou atmosférou, nenásilným splýváním skutečností a fantazie či působivou hudbou Petra Hapky, ale i hvězdným mezinárodním obsazením. Vždyť si v něm vedle Tomáše Valíka zahráli takoví herci jako Josef Kemr, Martin Růžek, Eva Vejmělková, Radek Brzobohatý, Josef Vinklář, Věra Galatíková, Hana Gregorová, Pavel Zedníček nebo Marián Labuda. Postavu Janova podivuhodného přítele vytvořil německý herec Fritz Bachschmidt, z dalších zahraničních herců to byli například Sergio Fiorentini, Mapi Galan nebo Matthias Habich.
A jak na tuto první velkou filmovou roli vzpomínal před pár let představitel Jana? „Vybaví se mi hlavně sedm měsíců práce s panem režisérem Ludvíkem Rážou a jeho štábem. Pokuste si to představit sami - pětadvacetiletý puberťák versus šedesátiletý disciplinovaný profík se silnou osobností. Natáčeli jsme scény v okolí Bouzova, a jelikož je to nedaleko do mé rodné Opavy, přijela se podívat na natáčení moje matka. Pochválila mě, ale její první slova zněla: Neuvěřitelné, tak to je první člověk, kterého jsem viděla, že ho posloucháš! - Měla tím samozřejmě na mysli pana režiséra Rážu, který díky svým vlastnostem zkrotil tvrdohlavého a ne příliš lehce ovladatelného Kozoroha... Jsem mu vděčný za mnohé jak z profesního, tak lidského hlediska. Byla to pro mne velká škola, ale rád vzpomínám i na ostatní členy štábu. Sešli se v něm lidé, kteří byli a jsou mistry ve svém oboru - pan kameraman Jiří Macák, střihač Josef Valušiak, mistr zvuku Pavel Jelínek, kostýmní výtvarnice Evženie Rážová a další a další včetně skvělého hereckého obsazení."

tomas valik


Ale výraznou roli - prince Ivalda - měl i v italské pohádkové sérii Princezna Fantaghiró (1991, 1992), kterou na několika místech v Česku točil režisér Lamberto Bavi. V tuzemsku pak dostal několik pěkných rolí například v seriálu Údolí bílých králů (1991) anebo v kostýmním dramatu Řád (1994). I když měl řadu dalších nabídek, v polovině 90. let minulého století se z Česka zcela záměrně vytratil, prý si potřeboval vyčistit hlavu. Cestoval po Americe a Kanadě, podíval se do Ruska - a všude a všechno fotil.
Domů se vrátil kolem roku 2000. Poté učil herecký projev na pražské taneční konzervatoři Duncan Centre, ale také si zahrál jednu z hlavních rolí v italském seriálu La Citadela (2002). Příležitostí pracovat v zahraničí měl ještě několik, zatímco české publikum ho mohlo vidět v televizních seriálech Rodinná pouta (2004 - 2005), Pojišťovna štěstí (2004 - 2005), Ulice (2006 - 2014), Četnické humoresky (2007) nebo v jedné z epizod Kriminálky Anděl (2012).
A pak tu byly také inscenace, na které se rozpomenou snad jen hercovi skalní příznivci - Adrianina nit (1993), Muž, který vycházel z hrobu (2001), Nezvěstný (2002), Udělení milosti se zamítá (2002), Borůvkový vrch (2002), Hodina tance a lásky (2002), I ve smrti sami (2003), Všichni musí zemřít (2004), Černá karta (2004), Živnostník (2005) nebo pohádka O malířovi Adamovi (2006).
Malou roličku - zato přímo ve scéně s hlavním protagonistou Tomem Cruisem, si zahrál v americkém velkosnímku Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011), který se natáčel v Praze. Celkem se počet jeho filmových a televizních rolí blíží k číslu padesát.
I když se během let věnoval hodně i divadlu, v pevném divadelním angažmá nikdy nebyl, pokaždé vždy jen hostoval. Třeba na jevišti karlovarského divadla  si zahrál před lety v inscenaci Cukrárna Miriam, ale více toho odehrál přece jenom v Liberci, kde se představil jako Rudenz v Schillerově Vilému Tellovi, dvakrát v Shakespearových hrách - jako Malcolm v Macbeth a Tybalt v Romeovi a Julii, anebo v postavě Francois v Ustinově Lásce čtyř plukovníků.

Tomáš Valík


 „Jsem typ člověka, který potřebuje mít k životu alespoň vnitřní pocit, že vše, co činím, rozhoduji na základě nejlepšího přesvědčení, a tento pocit "osobní umělecké svobody" by mi ve stálém angažmá asi scházel. V trvalém angažmá jsem nikdy nebyl, i když jsem v letech 1992 - 1995 hostoval v pěti inscenacích Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Byly to čtyři roky příjemných setkání s velice zajímavými a moudrými lidmi a povzbudivá pracovní zkušenost,” vzpomínal herec.
Další podobné angažmá prožil v letech 1997 - 2000, kdy působil v německo-českém projektu Festival uprostřed Evropy. Součástí tohoto projektu byla i realizace koncertů vážné hudby se scénickým čtením za účelem bližšího poznání lidí a kultur "tří" světů, Bavorska, Saska a České republiky. V místech, která byla čtyřicet let opuštěná, protože je protínala železná opona, se během dvou měsíců rozezněl světový repertoár klasické hudby a ostatní umělecké žánry v podání špičkových umělců z celého světa jako například Klause Maria Brandauera či sira Maxe Pommera.
K zajímavým Valíkovým hereckým kreacím patří rozhodně i postava Vojáka ve hře Roberta Patrika Kennedyho děti. Působivá inscenace, kterou režíroval Alexander Minajev, byla uváděna tři sezóny v pražském Rubínu. Rád však vzpomíná  i na pražskou Palmovku, kde účinkoval jednak v Brémské svobodě, jednak ve Vraždě na Uhelném trhu. Později účinkoval v několika zájezdových komediích (Postel plná cizinců 1 + 1 = 3), zatímco svůj volný čas věnoval fotografování. Zabýval se především černobílou fotografií, kterou prezentoval během posledních let na řadě výstav v Česku.
Když se měl před časem zmínit o tom, co ho k fotografii táhne a kdy k ní přičichl, řekl: „Fotografování je pro mne taková moje filozofie. Snažím se mými snímky ukázat lidem, jak vnímám svět. Fotografovat mě naučil můj otec, který byl v podstatě slepý, vnímal hlavně světlo. Také v mém případě je to právě světlo, které mě vede na cestě vytvořit fotografii. Moje fotky jsou, dalo by se říci, hry se světlem.”

tomas valik 2

Foto: autor a archiv


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Milostný příběh prokletých básníků v podání Matěje Stropnického a Daniela Krejčíka

foto La fabrika perexPoutavou výukou dějepisu je divadelní hra Úplné zatmění, kterou má na programu pražská La fabrika. Divoký život dvou přátel a milenců je totiž příběhem prokletých básníků Paula Marie Verlaine (30. března 1844 Mety – 8. ledn...


Literatura

Oddechovka nejen na léto: Alex, léto a já

alex leto a ja200V květnu vydalo nakladatelství Metafora v Edici 7lásky příjemný romantický příběh Alex, léto a já od americké autorky Emily Henryové. Pokud potřebujete vypnout a dostat svou dávku lásky a něhy, pak se s klidnou duší ponořte právě do této ...

Divadlo

Zlínské divadlo čekají dvě kulturní neděle

 

divadlo zlin 200Městské divadlo Zlín má stále zavřeno, ale čekají je dvě neděle s divadlem, alespoň ve formě audio a online.

...

Film

Dvakrát Národní filmový archiv

NFA perexNárodní filmový archiv (NFA) zřejmě nemá čas, chuť ani kapacity na to, aby přichystal a vydal přehledné dějiny české (československé) kinematografie, takže raději upřednostňuje zpracování dílčích témat. Přitom první, ještě interní nárys dějin se...