Historie automobilismu na zámku v Jaroměřicích

Historie automobilismu na zámku v Jaroměřicích

Jaromerice 200Zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku otevřel výstavu Zámek s vůní benzínu. Návštěvníci se mohou seznámit, s počátky automobilismu na šlechtických sídlech před více než 100 lety.


Výstava na jaroměřickém zámku potrvá do konce října. Část expozice byla přejata ze zámku Sychrov, kde ji návštěvníci viděli v loňském roce. Autorem této části výstavy je ředitel Severočeského muzea v Liberci Jiří Křížek. Ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně byla výstava v Jaroměřicích doplněna o další exponáty, pocházející z počátku 20. století. Návštěvníci jaroměřického zámku uvidí například motocykly z 30. let minulého století, dobové řidičské průkazy a další dokumenty z vlastnictví šlechty, pamětní plakety, automapy, nebo účtenky z autoopraven.

V zámeckém interiéru je například replika dobové autodílny. Výstava se zabývá také dobovou automobilovou módou a doplňky.

Atraktivním exponátem je dětské šlapací autíčko z roku 1906, které vlastnili mladí potomci rodu Berchtoldů na zámku v Buchlovicích. Během trvání výstavy se uskuteční také speciální komentované prohlídky doplněné módní přehlídkou dobového oblečení automobilistů.

Jaromerice1

Zámek a jeho historie

Barokní zámek Jaroměřice nad Rokytnou patří k nejmohutnějším architekturám 1. poloviny 18. století nejen u nás, ale i v Evropě. Řadí se mezi nejnavštěvovanější památky Vysočiny. Původní středověká tvrz byla koncem 16. stol. Přestavěna na renesanční zámek, který se dochoval ve zdivu nynější barokní budovy. Do barokní podoby byl zámek přebudován v letech 1700 - 1737.

Současně s budovami vznikla i zámecká zahrada francouzské typu. Na druhé straně říčky Rokytné, na jejíchž březích se park rozkládá, pokračuje rozsáhlá část v anglickém stylu. Ve své nejslavnější době byly Jaroměřice nad Rokytnou centrem kulturního života. Jaroměřice tehdy měly velkou knihovnu, galerii, divadlo a vlastní kapelu.

Jaromerice2

www.zamek-jaromerice.czSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Petr Kolečko: Člověk pořád začíná a pořád se učí

kolecko200Petr Kolečko v současnosti patří mezi naše nejvyhledávanější dramatiky a scénáristy. Velkou pozornost vyvolaly např. jeho hry Jaromír Jágr, Kladeňák, Federer- Nadal, Kauza Médeia, Poker Face či muzikál Pornohvězdy. Podílel se na seriálech Okresní př...

Hledat


Literatura

Dobrodružství ve staré Praze: Vlastimil Vondruška, Fiorella a Bratrstvo křišťálu

Fiorella a bratrstvo 200Fiorella přijíždí z Itálie do Prahy spolu se svým otcem, novým dvorním alchymistou císaře Rudolfa II. Pomáhá mu v dílně převlečena za chlapce, protože dívky práci alchymistického učně vykonávat nesmí. V chlapeckém přestro...

Divadlo

Festival Lávka River Stage plave po Vltavě!

lavka river stage provazochodkyneV úterý 31. srpna proběhla vyprodaná premiéra festivalu Lávka River Stage, kterou sledovali z bezprostřední blízkosti návštěvníci klubu Lávka i stovky turistů přímo z Karlova mostu!<...

Film

Dívka, která nemá minulost, bojuje o svou budoucnost. Komu má věřit?

 

captain-marvel-trailerCaptain Marvel je už v pořadí 21. filmem, natočeným podle oblíbených komiksů a seznamuje nás s dalším hrdinou Marvel univerza. A tak jsem jako správný fanda začátkem března navštívila kino. Captain Marvel je i první hraný film, který jde do kin po...