Historie automobilismu na zámku v Jaroměřicích
Banner

Historie automobilismu na zámku v Jaroměřicích

Jaromerice 200Zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku otevřel výstavu Zámek s vůní benzínu. Návštěvníci se mohou seznámit, s počátky automobilismu na šlechtických sídlech před více než 100 lety.


Výstava na jaroměřickém zámku potrvá do konce října. Část expozice byla přejata ze zámku Sychrov, kde ji návštěvníci viděli v loňském roce. Autorem této části výstavy je ředitel Severočeského muzea v Liberci Jiří Křížek. Ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně byla výstava v Jaroměřicích doplněna o další exponáty, pocházející z počátku 20. století. Návštěvníci jaroměřického zámku uvidí například motocykly z 30. let minulého století, dobové řidičské průkazy a další dokumenty z vlastnictví šlechty, pamětní plakety, automapy, nebo účtenky z autoopraven.

V zámeckém interiéru je například replika dobové autodílny. Výstava se zabývá také dobovou automobilovou módou a doplňky.

Atraktivním exponátem je dětské šlapací autíčko z roku 1906, které vlastnili mladí potomci rodu Berchtoldů na zámku v Buchlovicích. Během trvání výstavy se uskuteční také speciální komentované prohlídky doplněné módní přehlídkou dobového oblečení automobilistů.

Jaromerice1

Zámek a jeho historie

Barokní zámek Jaroměřice nad Rokytnou patří k nejmohutnějším architekturám 1. poloviny 18. století nejen u nás, ale i v Evropě. Řadí se mezi nejnavštěvovanější památky Vysočiny. Původní středověká tvrz byla koncem 16. stol. Přestavěna na renesanční zámek, který se dochoval ve zdivu nynější barokní budovy. Do barokní podoby byl zámek přebudován v letech 1700 - 1737.

Současně s budovami vznikla i zámecká zahrada francouzské typu. Na druhé straně říčky Rokytné, na jejíchž březích se park rozkládá, pokračuje rozsáhlá část v anglickém stylu. Ve své nejslavnější době byly Jaroměřice nad Rokytnou centrem kulturního života. Jaroměřice tehdy měly velkou knihovnu, galerii, divadlo a vlastní kapelu.

Jaromerice2

www.zamek-jaromerice.czSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Finský reggae zpěvák Jukka Poika: "Potřebujeme tyhle teplé, slunečné tóny, abychom tady na severu nezmrzli."

JukkaPoika perexJukka Poika je reggae umělec, pocházející z Finska. Svou kariéru začal kolem roku 2000 s kapelou ,,Soul Captain Band,, a vydal s nimi album s názvem ,,Jokaiselle tulta,, ...

Hledat


Literatura

Uvědomte si, jak se loví hlupáci

jak se lovi hlupaci perexManagement Press před pár dny vydalo knihu dvou nositelů Nobelovy ceny za ekonomii George A. Akerlofa a Roberta J. Shillera s výstižným názvem Jak se loví hlupáci: Ekonomie manipulace a klamu. Čtenářům by měla pomoci, ...

Divadlo

Národní divadlo uvádí: Čarodějův učeň

carodejuv-ucen200Dne 28. února Národní divadlo uvedlo světovou premiéru celovečerního baletního představení s názvem Čarodějův učeň. Ambice tohoto baletu jsou veliké. Oslovit co nejvíce generací, včetně té náctileté. ...

Film

Zelené Vánoce podle Grinche

grinch  How the Grinch Stole ChristmasVánoční pohádka Grinch (2000) je v tuto roční dobu ještě poměrně neaktuální. Jim Carrey v převleku chlupatého, zeleného, sádelnatého a nesnášeného žoku lidského masa však ukazuje, že Váno...