Naše fotoreportáž – za Mozartem do Salcburku

Naše fotoreportáž – za Mozartem do Salcburku

Salcburk200V roce 2016 si celý kulturní svět  připomíná 260. výročí narození a 225. výročí úmrtí  geniálního skladatele W. A. Mozarta. Narodil se 27. 1. 1756 v Salcburku, zemřel 5. 12. 1791 ve Vídni.              

 

Mozart vytvořil během svého krátkého, leč umělecky velmi plodného života více než 600 děl: první skladbu napsal ve věku 5 let a poslední – známé Requiem, na smrtelné posteli. Zemřel ve věku pouhých 35 let. K Mozartovým nejznámějším dílům patří jeho opery a zpěvohry. Za dvacet pět let jich napsal více než 20, z toho 5 oper patří k největším klenotům světové operní tvorby vůbec.

Salcburk1


Napsal ale i desítky symfonií. V Mozartově tvorbě nechybějí ani klavírní a houslové koncerty, napsal rovněž jeden klarinetový koncert. Mozart rovněž vytvořil více než desítku mší, mezi jinými  slavnou Korunovační mši a také známé „Requiem.

Salcburk3


Mozartovo rodiště Salcburk je po Vídni, Štýském Hradci a Linci čtvrtým největším městem Rakouska. Město je považováno za vzácná perlu v srdci Evropy a pyšní se oceněním světové kulturní dědictví UNESCO.

Salcburk4

Salcburk získal slávu díky ojedinělé architektonické kráse svého historického centra a kouzlu přírody, která jej obklopuje. Řím severu; tak se Salcburku říká pro jeho italský šarm, který mu propůjčuje italská barokní architektura. Zdejší pamětihodnosti patří k nejznámějším místům na světě.

Salcburk5


Foto autor, www.stadt-salzburg.at 


 
Banner

Rozhovor

Igor Bareš: Snažím se posluchačům předat ty správné emoce

Bares 200Uznávaný herec Igor Bareš se věnuje čtení rozhlasových pořadů a audioknih už dlouhá léta. S nakladatelstvím OneHotBook spolupracoval na příbězích Žena v kleci, Chatrč, Poslední Laponec a dalších titulech. O tom, co práce na audioknihách obnáší a co h...

Hledat

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (29)


Literatura

I spokojený život se může proměnit v peklo

tma 200Již potřetí se vrací komisař Martin Servaz, aby vypátral záhadného zločince. Zároveň pokračuje i obliba Bernarda Miniera v krátkých názvech. Tentokrát se totiž román jmenuje Tma.

...

Divadlo

Muzikál Horečka sobotní noci

200dNa konci 70. let proměnil svět v jeden velký taneční parket, o dvacet let později se stal divadelní senzací. Taková je stručná historie muzikálového fenoménu s názvem Horečka sobotní noci. Letos, tedy 15 let...

Film

„...A také déšť“
ImageKaždý si pod pojmem indián vybaví barevnou čelenku, dýmku míru a pokrevní bratrství. Kdo dával pozor ve škole, tak si nejslavnějšího objevitele světa Kryštofa Kolumba spojí se zámořním objevem a z hodin zeměpisu možná...