Co (ne)navštívit v Asii

Co (ne)navštívit v Asii

Tisk

epocha uvodkaJaromír Červenka se vydává nejčastěji do Asie a objevuje místa, která můžeme znát alespoň z obecného povědomí, ale i taková, u kterých bychom asi dlouho přemýšleli, kde se vůbec nachází. Tak se pojďme podívat na svět, který je mnohdy tolik odlišný od toho, ve kterém žijeme.

 


Přesto, že cestopis dostal název Prstem po mapě světa, který spíše svádí k tomu, že zde najdeme zápisky opravdu z každého koutku na zeměkouli, je kniha zaměřena téměř výhradně na asijský kontinent. Ano, je zde malá výjimka na konci, kdy autor zařazuje své zážitky z Maroka a ze Sinajského poloostrova.

Výhodou určitě je, že se Červenka nesnaží život v navštívených zemích popisovat v růžových barvách, ale nechává nahlédnout do každodenní, dost často velice pochmurné reality. Třeba to, jaký život vedou muži v sirných dolech v Indonésii. V kapitole věnované Kambodži autor nezmiňuje pouze tajemný chrámový komplex Akgkor, ale například i to, že současný král Norodom Sihamoni mluví plynně česky, jelikož u nás žil více než deset let.  Další zajímavou informací je určitě i to, že do Bhútánu každý rok může přijet maximálně pět tisíc turistů, a vláda toto číslo bedlivě střeží.

epocha


Veškeré texty provází i fotografie, ty jsou ale černobílé, což mnohdy ztěžuje užít si celkový dojem. Nejjasnějším dokladem může být například fotografie s názvem „Barevný úsměv“ (str. 103), která je bohužel černobílá, a tak si můžeme jen domýšlet, co autor skutečně viděl. V barvách by byl působivější i Pomník obětem tsunami na Andamanském (Nikobarském) souostroví. Abych vše uvedla na pravou míru – v cestopise se objevují i barevné fotky na křídovém papíře, ale otázkou zůstává, proč v textu na klasickém papíru nebyly fotky uvedené v barvách. Kromě toho bych ještě vytkla poměrně časté typografické chyby (především rozdělování slov na koncích řádků).

Jazyk, který autor používá, je stylově dosti střídavý – někdy rozevláté poetické popisy, jindy mluva, jako kdyby seděl s kamarády na pivu, nicméně to podle mě udržuje čtenářovu pozornost a brala bych to spíše jako klad.

V každém případě věřím, že kniha přináší spoustu nových a překvapivých informací a zážitků a že může být zajímavým zpestřením nebo rádcem při procesu rozhodování, zda a kam se do Asie vydat.

Prstem po mapě světa
Autor: Jaromír Míra Červenka
Žánr: cestopis
Nakladatelství: Epocha
Rok vydání: 2014
Počet stran: 256
Hodnocení: 65 %                

 

Zdroj foto: www.kosmas.cz


 

Hledat

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Jsou lidé lepší než jejich zvířata?

Zvirata a lide perexNa zvířata bylo doposud nahlíženo z pohledu lidí když byla považována za potravu, za zdroj fyzické výpomoci, případně za domácí mazlíčky. Už v Bibli nacházíme pokyn, aby lidé panovali nad mořskými rybami a nad nebeským ptact...

Divadlo

Švandovo divadlo uvede poetickou komedii Happy End. Dlouholetý pár v ní ztvární Bohdana Pavlíková s Lubošem Veselým

Happy End 200Poetickou komedii Happy End zvoucí diváky na návštěvu bytu dlouholetých manželů uvede Švandovo divadlo v Praze. Režisérem a spoluautorem inscenace je Daniel Hrbek, ředitel smíchovské scény, premiéra se uskuteční 25. března ve Studiu Švandova di...

Film

Hon: nezištné lži na komunální úrovni

hon jagten 200Obecně vzato jsou skandinávská dramata opředena řadou mýtů. Například, že seveřané točí často filmy o patologických jevech ve společnosti (násilí, alkoholismus, rodinné krize) a že je točí realisticky a bez cíleného uspokojování diváckých oč...