Udělejte si výlet nejen na Štramberské uši

Udělejte si výlet nejen na Štramberské uši

stramberk 200Městečko Štramberk se nachází nedaleko od Nového Jičína a představuje skvělý výlet nejen pro rodiny s dětmi. Hlavním turistickým lákadlem je areál štramberského hradu, kterému vévodí Štramberská trúba. Navíc si můžete přivézt domů kupu voňavých Štramberských uší.

 

Za stavitele hradu Štramberk se považuje šlechtický rod Benešoviců, který jej postavil na konci 13. století. Původně se jednalo o dvoupalácovou stavbu s hospodářskými budovami a hranolovými baštami. V roce 1783 se zřítila přední část hradu a v letech 1901 – 1903 byla válcová věž o výšce 40 metrů zastřešena a upravena na rozhlednu podle návrhu architekta Kamila Hilberta. Také se dozdily vnější hradby a postavily dvě hradní brány. Pro gotickou věž hradu a její okolí se vžilo označení Trúba.

Ve třináctém století do Evropy přitáhli Tataři a objevili se také na úpatí nedalekého kopce Kotouč. Místní se báli nejhoršího, proto se upínali k modlitbám. Ty byly vyslyšeny a strhla se velká bouře. Tataři byli zmateni, jejich stany rozbity a vše dokonali odvážní místní, kteří vykopali hráz u místní přehrady. Ta zatopila jejich ležení a ráno se na tom místě našli jen pytle nasolených uší, které Tataři řezali křesťanům a posílali je svému chánovi do Asie. Ten den byl svátek Panny Marie, a tak se právě na její počest zde peče toto voňavé cukroví.

stramberk

V areálu hradu se nachází turistická chata Dr. Hrstky, Jaroňkova útulna a především samotná hradní věž. Po vystoupání 166 schodů po tříramenném dřevěném schodišti se dostanete na dřevěný vyhlídkový ochoz, který nabízí pohled na město Štramberk, kopec Kotouč, Beskydy i takzvanou Moravskou bránu. Cestu nahoru zpestřuje výstava strašidel.

V chatě Dr. Hrstky naleznete restauraci s hudebním koutkem, kde si můžete vybrat z velké nabídky jídel i nápojů. Pochutnejte si například na Zamilovaných štramberských uších, které pod jiným názvem seženete na každém rohu i v městečku. Jedná se o ucho plněné šlehačkou, zdobené polevou a dalšími dobrotami. Jaroňkova útulna přiléhá k hradní věži a slouží především k prodeji vstupenek a různých suvenýrů.

stramberk1

Ve Štramberku je umožněno parkovat pouze na takzvaných odstavných parkovištích, která jsou hlídána a zpoplatněna 50 korunami na den. Od nich vás k hradu čeká přibližně kilometrová procházka napříč celým městem. Jedná se o příjemnou nenáročnou procházku spojenou s poznáváním místní architektury, kterou hravě zvládnou děti i starší občané.

Provozní doba hradu se liší podle ročního období, ale je otevřen i v době státních svátků. Od května do září je otevřeno od 9 do 19 hodin, od dubna do října od 9 do 17 hodin a během listopadu až března je otevřeno od 10 do 16 hodin. Cena vstupného je 35,- Kč pro dospělého a 25 Kč pro děti od 6 do 15 let. Ty menší mají vstup zdarma.

stramberk3

Zdroj foto: autorka článku


 
Banner

Rozhovor

Red Bull Tour Bus = „Tisíce hodin práce, litry potu a neuvěřitelné výkony zlatých českých ručiček.“

Nacest200Nedávno jsme vás informovali o původním českém dokumentu s názvem Na cestě, který je věnovaný unikátnímu tour autobusu značky Škoda ŠL 11 ze 70. let. Na začátku května tento dokument odvysílala stanice Prima ZOOM a my vám nyní přinášíme rozhovor s Ja...

Hledat


Literatura

Tři detektivní divadelní hry Agathy Christie vyšly knižně

Christie detektivni hry200Agatha Christie napsala pěknou řádku detektivních románů a povídek, přivedla na svět celou řadu skvělých detektivů, z nichž nejznámější jsou Hercule Poirot a Jane Marplová. Jejich nesmrtelné případy by...

Divadlo

Zapište si do diáře: Palm Off Fest 2017 proběhne v říjnu

palmovka200Druhý ročník setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest, který proběhne od 20. do 31. října 2017, bude hledat odpovědi na otázky: jak se daří demokracii v postkomunistických zemích a jaké je současné postavení zemí Visegrádu v rámci EU. Festival,...

Film

Festival francouzského filmu: Svatý pan Oscar a ministr, jemuž chcípnul motor

holy motorsHned pět francouzských filmových titulů, které budou mít příští týden českou premiéru, uvádí v předpremiérách 15. ročník Festivalu francouzského filmu. Festival nastartoval motor ve čtvrtek projekcí snímku Thérèse D...