Úspěšná sezona na jihočeských památkách skončila; některé nezavřou ani v zimě

Úspěšná sezona na jihočeských památkách skončila; některé nezavřou ani v zimě

pama 200Jihočeské památky ve správě Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích patřily letos k vyhledávaným turistickým cílům. Hlavní návštěvnická sezona, která skončila 31. října, byla  úspěšná. Na zimu lákají k návštěvě nejen zajímavé adventní akce, ale i zimní prohlídkové trasy. Otevřeno zůstane na zámku Hluboká, v Hradním muzeu v Českém Krumlově a na hradech Rožmberk a Nové Hrady, prohlídky; v určitých termínech nabídne rovněž zámek v Třeboni.

 

Během letošní hlavní návštěvnické sezony prošlo branami jihočeských památek ve správě Národního památkového ústavu více než milion platících návštěvníků. Oproti loňskému roku to představuje růst o devět procent. Vysokou návštěvnost zajistila památkám kombinace příznivého počasí, brzkého jarního otevření a lákavých kulturních programů. Trojici nejoblíbenějších památek tvořil i letos hrad a zámek Český Krumlov a zámky Hluboká a Červená Lhota. Ve srovnání s loňskem zaznamenal nejvyšší růst zájmu zámek Kratochvíle, kam zavítalo o 30 procent zájemců více.

pama 1


Kromě návštěvníků placených prohlídkových tras využily další desetitisíce lidí nabídku kulturních a společenských aktivit, které v hradozámeckých areálech probíhaly. Jihočeské hrady, zámky i klášter, jež spravuje Národní památkový ústav, lákaly na více než pět set různorodých kulturních akcí. Také letos spolupořádal Národní památkový ústav prestižní Mezinárodní hudební festival Český Krumlov. O tom, že památky jsou stále velmi oblíbeným místem pro významné životní kroky, svědčí více než pět stovek svatebních obřadů, které na nich proběhly. Některé jihočeské památky (hrad Zvíkov, hrad a zámek Český Krumlov a Jindřichův Hradec) byly letos navíc vyhledávané českými i zahraničními filmovými tvůrci.

pama 2


V průběhu roku probíhají práce na obnově a prezentaci památek. V rámci oprav, údržby a restaurování památkových objektů bude letos proinvestováno zhruba 123,5 milionu korun.
Jihočeské památky se již tradičně připojily k několika celorepublikovým kulturním aktivitám (Mezinárodní den památek, Dny evropského dědictví, Víkend otevřených zahrad), z nichž se těší stále větší popularitě Hradozámecká noc.

pama 3


Přehled adventních akcí na jihočeských památkách

29. 11. –6. 12. 2014 zámek Třeboň: Vánoční výstava v zámecké galerii.
6. –21. 12. 2014 Hrad Nové Hrady: Vánoce u pana správce - tradiční adventní nahlédnutí do atmosféry počátku 20. století v domácnosti správce panství. Adventní prohlídky se budou konat
vždy v sobotu a v neděli.
7. – 13. 12. 2014 Zámek Třeboň: Skleněné Vánoce - výstava v zámecké galerii.
13. – 14. 12. 2014 Jindřichův Hradec: Adventní dny - největším lákadlem je možnost vidět funkční
černou kuchyni, která patří k nejzachovalejším na území Česka.
21. 12. 2014 Zlatá Koruna - Jan Jakub Ryba: Česká mše vánoční
27. 12. – 30.12. 2014 zámek Třeboň: Vánoce na zámku s knížetem Adolfem Josefem

podle podkladů Národního památkového ústavu České Budějovice, ilustrační foto Ctibor Čejpa
www.npu.cz


 
Banner

Rozhovor

Dalibor Gondík: Přímý přenos v televizi nemůžu prošťouchnout

GONDIK 200Oblíbeného herce Dalibora Gondíka můžete vidět v představení v divadle Kalich i na televizní obrazovce. V našem rozhovoru vám prozradí, jak se k herectví dostal a jak vnímá plusy a mínusy této profese.

 

...

Hledat


Literatura

Monology vaginy: „lascivní“ název s hořkým obsahem

monology vaginy perex

„Člověk má strach to vyslovit. ‚Vagina.‘ Ze začátku máte pocit, jako byste se museli probourat neviditelnou stěnou. ‚Vagina.‘ Cítíte se provinile a bídně, jako by se vás za to c...

Divadlo

Divadlo Na Jezerce má další nominaci na Cenu Thálie

hitler perexUž podruhé v krátké době se dočkalo Divadlo Na Jezerce prestižního ocenění. Herec Ondřej Kavan získal širší nominaci v Cenách Thálie 2017 za mimořádný výkon v roli Adolfa Hitlera v tragikomedii Už je tady zas!  Thálii za muž...

Film

Sněhulák? Spíš nesourodá sněhová břečka

snehulak 200Jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku běží od 12. října v kinech. Tvůrci a marketéři slibují, že se budeme bát. Ti, co četli knižní předlohu Jo Nesba ví, že by se bát měli. Převézt knižní bestseller známý všude po světě do filmové podoby je vždy velká loter...