Úspěšná sezona na jihočeských památkách skončila; některé nezavřou ani v zimě

Úspěšná sezona na jihočeských památkách skončila; některé nezavřou ani v zimě

pama 200Jihočeské památky ve správě Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích patřily letos k vyhledávaným turistickým cílům. Hlavní návštěvnická sezona, která skončila 31. října, byla  úspěšná. Na zimu lákají k návštěvě nejen zajímavé adventní akce, ale i zimní prohlídkové trasy. Otevřeno zůstane na zámku Hluboká, v Hradním muzeu v Českém Krumlově a na hradech Rožmberk a Nové Hrady, prohlídky; v určitých termínech nabídne rovněž zámek v Třeboni.

 

Během letošní hlavní návštěvnické sezony prošlo branami jihočeských památek ve správě Národního památkového ústavu více než milion platících návštěvníků. Oproti loňskému roku to představuje růst o devět procent. Vysokou návštěvnost zajistila památkám kombinace příznivého počasí, brzkého jarního otevření a lákavých kulturních programů. Trojici nejoblíbenějších památek tvořil i letos hrad a zámek Český Krumlov a zámky Hluboká a Červená Lhota. Ve srovnání s loňskem zaznamenal nejvyšší růst zájmu zámek Kratochvíle, kam zavítalo o 30 procent zájemců více.

pama 1


Kromě návštěvníků placených prohlídkových tras využily další desetitisíce lidí nabídku kulturních a společenských aktivit, které v hradozámeckých areálech probíhaly. Jihočeské hrady, zámky i klášter, jež spravuje Národní památkový ústav, lákaly na více než pět set různorodých kulturních akcí. Také letos spolupořádal Národní památkový ústav prestižní Mezinárodní hudební festival Český Krumlov. O tom, že památky jsou stále velmi oblíbeným místem pro významné životní kroky, svědčí více než pět stovek svatebních obřadů, které na nich proběhly. Některé jihočeské památky (hrad Zvíkov, hrad a zámek Český Krumlov a Jindřichův Hradec) byly letos navíc vyhledávané českými i zahraničními filmovými tvůrci.

pama 2


V průběhu roku probíhají práce na obnově a prezentaci památek. V rámci oprav, údržby a restaurování památkových objektů bude letos proinvestováno zhruba 123,5 milionu korun.
Jihočeské památky se již tradičně připojily k několika celorepublikovým kulturním aktivitám (Mezinárodní den památek, Dny evropského dědictví, Víkend otevřených zahrad), z nichž se těší stále větší popularitě Hradozámecká noc.

pama 3


Přehled adventních akcí na jihočeských památkách

29. 11. –6. 12. 2014 zámek Třeboň: Vánoční výstava v zámecké galerii.
6. –21. 12. 2014 Hrad Nové Hrady: Vánoce u pana správce - tradiční adventní nahlédnutí do atmosféry počátku 20. století v domácnosti správce panství. Adventní prohlídky se budou konat
vždy v sobotu a v neděli.
7. – 13. 12. 2014 Zámek Třeboň: Skleněné Vánoce - výstava v zámecké galerii.
13. – 14. 12. 2014 Jindřichův Hradec: Adventní dny - největším lákadlem je možnost vidět funkční
černou kuchyni, která patří k nejzachovalejším na území Česka.
21. 12. 2014 Zlatá Koruna - Jan Jakub Ryba: Česká mše vánoční
27. 12. – 30.12. 2014 zámek Třeboň: Vánoce na zámku s knížetem Adolfem Josefem

podle podkladů Národního památkového ústavu České Budějovice, ilustrační foto Ctibor Čejpa
www.npu.cz


 
Banner

Rozhovor

Daniel Čech: „Já zcela nepatrioticky na české filmy vůbec nechodím. Přijde mi to všechno na jedno brdo a pořád s těmi stejnými herci.“

daniel-cech 200Daniel Čech je na českém uměleckém poli jako doma. Nejvíce vešel do podvědomí televizních diváků v zábavném pořadu Na stojáka. Jeho stand-upy jsou nezapomenutelnými zážitky každého návštěvníka. Kromě toho se věnuje i film...

Hledat

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (33)


Literatura

GUMIČKOVÁNÍ NENÍ JEN PRO HOLKY

GUMICKOVANI 200Někdo říká, že gumičkování je jenom pro holky. Ale já si myslím, že to není pravda. Gumičky jsou dnes všude a dá se z nich dělat tolik pěkných věcí.

 

...

Divadlo

Kočka na rozpálené plechové střeše
ImageLáska, hádky, chtivost, závist, nemoc, alkohol – život? Nadčasovou divadelní hru si tentokrát rozebralo Divadlo Šumperk pod režijním vedením Petra Štindla.
...

Film

Vykročte ze stínu s filmovou přehlídkou VISIONS OF LIGHT 2013

visions of light 200„Vykroč ze stínu!“ - to je letošní motto filmové přehlídky VISIONS OF LIGHT, která se uskuteční 7. - 9. listopadu 2013 v brněnském kině ART. Letos již posedmé nabídne tento unikátní festival filmovým ...