Úspěšná sezona na jihočeských památkách skončila; některé nezavřou ani v zimě

Úspěšná sezona na jihočeských památkách skončila; některé nezavřou ani v zimě

pama 200Jihočeské památky ve správě Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích patřily letos k vyhledávaným turistickým cílům. Hlavní návštěvnická sezona, která skončila 31. října, byla  úspěšná. Na zimu lákají k návštěvě nejen zajímavé adventní akce, ale i zimní prohlídkové trasy. Otevřeno zůstane na zámku Hluboká, v Hradním muzeu v Českém Krumlově a na hradech Rožmberk a Nové Hrady, prohlídky; v určitých termínech nabídne rovněž zámek v Třeboni.

 

Během letošní hlavní návštěvnické sezony prošlo branami jihočeských památek ve správě Národního památkového ústavu více než milion platících návštěvníků. Oproti loňskému roku to představuje růst o devět procent. Vysokou návštěvnost zajistila památkám kombinace příznivého počasí, brzkého jarního otevření a lákavých kulturních programů. Trojici nejoblíbenějších památek tvořil i letos hrad a zámek Český Krumlov a zámky Hluboká a Červená Lhota. Ve srovnání s loňskem zaznamenal nejvyšší růst zájmu zámek Kratochvíle, kam zavítalo o 30 procent zájemců více.

pama 1


Kromě návštěvníků placených prohlídkových tras využily další desetitisíce lidí nabídku kulturních a společenských aktivit, které v hradozámeckých areálech probíhaly. Jihočeské hrady, zámky i klášter, jež spravuje Národní památkový ústav, lákaly na více než pět set různorodých kulturních akcí. Také letos spolupořádal Národní památkový ústav prestižní Mezinárodní hudební festival Český Krumlov. O tom, že památky jsou stále velmi oblíbeným místem pro významné životní kroky, svědčí více než pět stovek svatebních obřadů, které na nich proběhly. Některé jihočeské památky (hrad Zvíkov, hrad a zámek Český Krumlov a Jindřichův Hradec) byly letos navíc vyhledávané českými i zahraničními filmovými tvůrci.

pama 2


V průběhu roku probíhají práce na obnově a prezentaci památek. V rámci oprav, údržby a restaurování památkových objektů bude letos proinvestováno zhruba 123,5 milionu korun.
Jihočeské památky se již tradičně připojily k několika celorepublikovým kulturním aktivitám (Mezinárodní den památek, Dny evropského dědictví, Víkend otevřených zahrad), z nichž se těší stále větší popularitě Hradozámecká noc.

pama 3


Přehled adventních akcí na jihočeských památkách

29. 11. –6. 12. 2014 zámek Třeboň: Vánoční výstava v zámecké galerii.
6. –21. 12. 2014 Hrad Nové Hrady: Vánoce u pana správce - tradiční adventní nahlédnutí do atmosféry počátku 20. století v domácnosti správce panství. Adventní prohlídky se budou konat
vždy v sobotu a v neděli.
7. – 13. 12. 2014 Zámek Třeboň: Skleněné Vánoce - výstava v zámecké galerii.
13. – 14. 12. 2014 Jindřichův Hradec: Adventní dny - největším lákadlem je možnost vidět funkční
černou kuchyni, která patří k nejzachovalejším na území Česka.
21. 12. 2014 Zlatá Koruna - Jan Jakub Ryba: Česká mše vánoční
27. 12. – 30.12. 2014 zámek Třeboň: Vánoce na zámku s knížetem Adolfem Josefem

podle podkladů Národního památkového ústavu České Budějovice, ilustrační foto Ctibor Čejpa
www.npu.cz


 

Rozhovor

MerelyWild: „Naše hudba je inspirovaná životem a velkými sny“

merely wild200Na festivalu Sunday Music Jam 14. září v pražské Stromovce, se mimo jiné představí skupina MerelyWild. Vévodí jí Veronika Wildová, která nám spolu s kytaristou Martinem odpověděla na několik zvídavých otázek.  

Hledat


Literatura

U nového Kladiva na čaroděje se budeme bát

kladivo11 200Městská knižní fantasy série Kladivo na čaroděje, jež nám přináší nakladatelství Epocha, se pomalu ale jistě blíží ke svému konci. První sezóna má naplánovaný konec dvanáctým dílem, který vyjde v následujícím roce. Zatím se můžeme kochat je...

Divadlo

Zlínské divadlo vyhlašuje velkou letní prázdninovou hru „Od cedule k ceduli“

zlinske divadlo 200Počínaje červencem začínají prázdniny nejen dětem školou povinným, ale i divadelníkům. Městské divadlo Zlín popřálo svým divákům krásné léto originálním způsobem: na balkon na čelní straně divadelní budovy vyvěsilo sérii poutačů...

Film

Je to jízda - Josef Vojtek nazpíval písničku k filmu Hurvínek a kouzelné muzeum

hurvinek200Nový film Hurvínek a kouzelné muzeum vstoupí do českých kin již 31. srpna 2017.

 

 

 

...