Přijďte pobejt na Kittelovu pouť!

Přijďte pobejt na Kittelovu pouť!

Tisk

altKittelova pouť je tradiční prvomájová akce konající se v malebném Kittelově areálu na Krásné. Krásná spadá pod obec Pěnčín, dříve se nazývala Šumburk a najdete ji cca 6 km od Jablonce nad Nisou směrem na Železný Brod. Rok od roku se návštěvnost Kittelovy pouti zvyšuje. Může za to  nejen opravdu výjimečné umístění areálu s fascinujícím výhledem na rozhlednu Černou Studnici, Pěnčínsko, vzdálené hřebeny Krkonoš a část Českého ráje, ale i vysoká koncentrace významných kulturních památek na jednom místě.

Všechny objekty jsou spojeny s jedinou osobou, tzv. ďáblovým doktorem jménem Jan Josef Antonín Eleazar Kittel  (7. prosince 1703 – 16. listopadu 1783). Věhlasný ranhojič neabsolvoval žádná lékařská studia, vědomosti získával z pilného studia knih a od svého otce Melchiora. K léčení používal místní byliny, vodoléčbu i chiropraktické metody. Ve svých čtyřiatřiceti letech si nalomil zdraví, když se pod ním probořil led na cestě za nemocným přes zamrzlé Labe. Koncem 40. let 18. století dokončil Kittel stavbu rozložité, z větší části roubené, stavby „horského sanatoria“. V Burku, jak se dům nazývá, zřídil doktor lékárnu a ubytovával v něm pacienty z Prahy i z Vídně. V současné době Burk již několik let prochází finančně i stavebně náročnou rekonstrukcí a není přístupný veřejnosti.

Osada Šumburk náležela farou ke Bzí a navštěvovat pravidelně místní mše bylo zejména v zimě velmi obtížné. Z toho důvodu se doktor Kittel zasadil o stavbu kostela sv. Josefa v těsné blízkosti svého Burku. Základní kámen kostela byl položen roku 1756 a o šest let později byly vloženy ostatky svatých do Svatých schodů, které jsou raritou i v republikovém měřítku. Tvoří je 28 stupňů a na každém z nich se má odříkat jedna modlitba, aby se kajícník dostal ze země do nebe. Důležitou podmínkou je stoupat vzhůru po schodech po kolenou. Ke kostelu sv. Josefa náleží také naproti umístěná fara, která se v posledním letech intenzivně opravuje a  konají se  v ní tvořivé dílny pro děti, výstavy a koncerty.

alt

Roku 1772 byl právě mezi kostelem a farou postaven morový sloup Nejsvětější trojice, který tvoří další významnou památku v této lokalitě. Čtveřici historicky cenných staveb doplňuje kamenná stavba krytá šindelem chránící Kostelní studánku s léčivovou vodou a nad ní ve stínu vzrostlých kaštanů v roce 2011 znovuvyzdvižená socha sv. Josefa na podstavci ze dvou sloupů. Zázračný doktor Kittel zemřel osmdesát dnů před svými osmdesátými narozeninami. Se svou ženou Annou Marií měli jedenáct dětí, z nichž dospělosti se dožilo jen sedm. Stejně jako jejich otec Jan Josef Antonín Eleazar, děd  Melchior a praděd Kaspar se řada z nich pokračovala v lékárenské a ranhojičské tradici.

alt

Právě na tento odkaz spojený s mnoha báchorkami opředenou postavou doktora Kittela se snaží navázat v roce 2010 otevřené Kittelovo muzeum. Toto soukromé muzeum s havranem ve znaku je umístěno v budově mezi kostelem a Burkem, jeho zřizovatelem a provozovatelem je firma Kitl s.r.o. V interaktivní expozici si můžete prohlédnout tajemnou Kittelovou pracovnu, ukázku přírodního léčitelství i mnoho dobových předmětů. Další část je koncipována jako netradiční
čítárna, kde jsou k dispozici známé i neznámé pověsti o Faustovi z Jizerských hor, jak bývá také doktor Kittel často označován. V muzeu je k dostání i unikátní ze švabachu přeložená knížka K. R. Fischera s názvem Doktor Kittel – Severočeský Faust v legendách a pověstech. K osvěžení těla i ducha zase slouží čistě přírodní mediciální vína a sirupy Kitl vyráběné pod heslem Kitl pomůže.

alt

Kittelův areál nesporně oplývá jakýmsi zvláštním kouzlem. Ve zkratce se to dá nazvat termínem genius loci. Jelikož se tradiční pouť koná vždy 1. května, můžete si po prohlídce všech zajímavých objektů, shlédnutí neméně atraktivního programu, ochutnání tradičního místního pokrmu z kvásku a hub – kysela, najít ten svůj rozkvetlý strom a políbit se pro štěstí nebo z lásky. Kde jinde, než na tradiční Kittelově pouti konané v máji na tak půvabném místě... Nezbývá mi než zopakovat nabídku z nadpisu tohoto článku...Přijďte pobejt! Program letošního jubilejního 10. ročníku Kittelovy pouti na Krásné je k nahlédnutí zde: http://www.pencin.cz/web/soubory/file/kultura/kittelova_pout-2012.pdf

alt

Kittelova pouť 2012 na Krásné
Datum a místo konání: 1. května 2012 obec Krásná, okres Jablonec nad Nisou, Liberecký kraj
Pořadatel: Matice děkanství Železnobrodského, Obec Pěnčín, Římskokatolická farnost Krásná,
Krásnohled o.s., Kitl s.r.o.

Zdroj info: Krajem skla a bižuterie – PhDr. Jana Scheybalová, kittel.cz, pencin.cz
Zdroj foto: autorka článku

Fotogalerie


 

Hledat

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Poznejte životní příběh hrdinky druhé světové války

Osvobozeni perexNancy Wakeová v šestnácti letech opustila rodnou Austrálii. Nějaký čas žila v Americe, ale nový domov a životní lásku našla ve Francii, v Marseille. Během nacistické okupace nedokázala stát stranou a jako nepolapitelná Bílá myš byla n...

Divadlo

Muzikál Pomáda

Pomada 200

K celosvětovým oslavám 40. výročí premiéry legendárního amerického muzikálu Pomáda na newyorské Broadwayi se připojila i stověžatá Praha a ta...

Film

Průvodce nekonečným seriálem

ulice pruvodce serialem 200Na televizních obrazovkách se s ním setkáváme večer co večer po dobu 8 let. A o čem že je řeč? Přeci o seriálu Ulice, který odstartoval své vysílání 5. září 2005 a nadále se těší divácké přízni.