7. WORKSHOP HISTORICKÉ A PREHISTORICKÉ TAVBY ŽELEZA A JEHO ZPRACOVÁNÍ 2015
Banner

7. WORKSHOP HISTORICKÉ A PREHISTORICKÉ TAVBY ŽELEZA A JEHO ZPRACOVÁNÍ 2015

Zelezo 200Již sedmé setkání zájemců o staré železářské technologie, věnované praktickým archeometalurgickým experimentům a rekonstruování tradičních výrobních procesů spojených s přímou výrobou železa v kusových železářských pecích, se uskuteční ve Staré huti u Adamova (památka ve správě Technického muzea v Brně, na podzim roku 2014 vyhlášena Národní kulturní památkou).

 

Akce je pořádána v areálu Staré huti u Adamova, v oblasti, v níž se v období raného středověku (8. -11. stol.) nacházelo významné železářské centrum. Provedené archeologické výzkumy umožnily získat dobrou představu o používaných typech pecí a jejich konstrukci, umožňující zhotovení přesných replik.

Technické muzeum v Brně provádí ukázkové a experimentální tavby v kusových železářských pecích od roku 1993 a navázalo v této činnosti na projekty Blanenského muzea. Experimenty se budou konat po všechny tri dny a jejich výsledky budou následně kovářsky zpracovávány.

Rámcový program:
20. května (středa) – tavby
21. května (čtvrtek) – tavby / kovářské zpracování železných hub
22. května (pátek) – tavby / kovářské zpracování železných hub a kování jednoduchých výrobků

Současně bude probíhat výpal dřevěného uhlí v milíři. Milíř bude postaven 16. a 17. května a zapálen v pondělí 18. května.

Zelezo stara hut

Časový program je vázán na prováděné výrobně technologické postupy a je možné jej stanovit pouze přibližně. Akce je určena zejména pro odbornou veřejnost.

Na Workshop navazuje v sobotu 23. května 15. Setkání ve střední části Moravského krasu pořádané TMB, Správou CHKO Moravský kras, Archaiou Brno o.p.s. a dalšími s programem ukázek raně středověkých technologií (tavba v kusové železářské peci, kování, soustružení dřeva, ukázky textilní výroby, pálení vápna, mletí obilí na ručním mlýnku).

Termín: 20. -22. 5. 2015
Místo: Stará huť u Adamova
Pořádá Technické muzeum v Brně ve spolupráci se Středoevropskou cestou železa, Spolkem Františka (KP TMB, sekce industriální archeologie) a Archaia Brno o.p.s.

Zdroj foto: Blanenský deník

www.technicalmuseum.czNejnovější články:
Starší články:

 
Banner

Rozhovor

Zpěvák a kytarista Petr Kocman: Jsem městský cowboy, který nosí stetson od narození

PETR KOCMAN 200Petr Kocman, zpěvák, kytarista a hráč na foukací harmoniku i mandolínu kdysi s Michalem Tučným vymyslel motto „Country je všechno, co se mi líbí.“ Přesně v tomhle stylu také žije. Muzika, kterou ...

Hledat


Literatura

Z louže pod okap

blanche na utekuDěj detektivní novely Barbary Neelyové Blanche na útěku se odehrává v Severní Karolíně. Její hlavní hrdinka je chudá čtyřicetiletá černoška s paradoxním jménem Blanche Whiteová, která řeší velký problém. Musela se s ...

Divadlo

Program NoD - leden 2018

NODProgram NoD - Leden 2018

 

 

 

...

Film

Seděl režisér Roy Andersson na větvi a rozmýšlel o životě?

holub 200Švédský režisér Roy Andersson (viděli jsme od něho např. Písně z druhého patra a Ty, který žiješ) se zařadil mezi tvůrce festivalově ceněných filmů, jejichž samoúčelnost tvarová i syžetová, zahlcující významotvornou složku, vystupuje stále silněji do ...