7. WORKSHOP HISTORICKÉ A PREHISTORICKÉ TAVBY ŽELEZA A JEHO ZPRACOVÁNÍ 2015

7. WORKSHOP HISTORICKÉ A PREHISTORICKÉ TAVBY ŽELEZA A JEHO ZPRACOVÁNÍ 2015

Zelezo 200Již sedmé setkání zájemců o staré železářské technologie, věnované praktickým archeometalurgickým experimentům a rekonstruování tradičních výrobních procesů spojených s přímou výrobou železa v kusových železářských pecích, se uskuteční ve Staré huti u Adamova (památka ve správě Technického muzea v Brně, na podzim roku 2014 vyhlášena Národní kulturní památkou).

 

Akce je pořádána v areálu Staré huti u Adamova, v oblasti, v níž se v období raného středověku (8. -11. stol.) nacházelo významné železářské centrum. Provedené archeologické výzkumy umožnily získat dobrou představu o používaných typech pecí a jejich konstrukci, umožňující zhotovení přesných replik.

Technické muzeum v Brně provádí ukázkové a experimentální tavby v kusových železářských pecích od roku 1993 a navázalo v této činnosti na projekty Blanenského muzea. Experimenty se budou konat po všechny tri dny a jejich výsledky budou následně kovářsky zpracovávány.

Rámcový program:
20. května (středa) – tavby
21. května (čtvrtek) – tavby / kovářské zpracování železných hub
22. května (pátek) – tavby / kovářské zpracování železných hub a kování jednoduchých výrobků

Současně bude probíhat výpal dřevěného uhlí v milíři. Milíř bude postaven 16. a 17. května a zapálen v pondělí 18. května.

Zelezo stara hut

Časový program je vázán na prováděné výrobně technologické postupy a je možné jej stanovit pouze přibližně. Akce je určena zejména pro odbornou veřejnost.

Na Workshop navazuje v sobotu 23. května 15. Setkání ve střední části Moravského krasu pořádané TMB, Správou CHKO Moravský kras, Archaiou Brno o.p.s. a dalšími s programem ukázek raně středověkých technologií (tavba v kusové železářské peci, kování, soustružení dřeva, ukázky textilní výroby, pálení vápna, mletí obilí na ručním mlýnku).

Termín: 20. -22. 5. 2015
Místo: Stará huť u Adamova
Pořádá Technické muzeum v Brně ve spolupráci se Středoevropskou cestou železa, Spolkem Františka (KP TMB, sekce industriální archeologie) a Archaia Brno o.p.s.

Zdroj foto: Blanenský deník

www.technicalmuseum.czNejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Chilližrout Jan Bruncko: „Jistý pocit „spolutrpitelství“, převažoval nad rivalitou“

chillizrout 200Pomalu, ale jistě se blíží festival milovníků pálivého Chillibraní, jehož součástí je i mistrovství České a Slovenské republiky v pojídání pálivého. Právě této soutěže se už dvakrát účastnil pan Jan „Konrád“ Brunc...

Hledat


Literatura

Serafína - příběh draků

 

Serafina 200Serafína, krásné jméno pro krásnou, inteligentní dívku, mírně podivínskou svému okolí, leč nadpozemsky hudebně nadanou a co je nejdůležitější, dlouho skrývaným ityasárem / polodrakem. Žije v krajině zvané Gored, v němž prozatím panuje mír mezi lid...

Divadlo

Městské divadlo Zlín začalo zkoušet muzikál My fair lady

200divPo Řeku Zorbovi a Divotvorném hrnci uvede Městské divadlo Zlín 26. dubna v 19.00 ve Velkém sále další velký broadwayský muzikál My fair lady. Režie se chopil Zdeněk Dušek, který se zlínskými herci v minulosti nastudoval například úspěšnou ...

Film

Přehlídka španělsky mluvených filmů začala v Praze a skončí v Hradci Králové

La pelicula perexJako každoročně se i letos v druhé půli února vynořila LA PELÍCULA, přehlídka španělských mluvených filmů (película = film), což obnáší díla nejen ze Španělska, ale i ze španělsky mluvících zemí americkýc...