V šumperském muzeu jsou vystaveny unikátní skleněné kraslice

V šumperském muzeu jsou vystaveny unikátní skleněné kraslice

SumperkSklo perexOriginální velikonoční vejce, vzešlá z šikovných rukou sklářů z dnes už uzavřené hutě v Rapotíně, jsou k vidění v šumperském muzeu. U příležitosti svátků jara kraslice doplnily výstavu věnovanou severomoravskému sklářství.


Unikáty získalo Vlastivědné muzeum v Šumperku teprve nedávno do svých sbírek. Kromě kraslic mohou návštěvníci obdivovat také skleněný košíček.
„Tyto velikonoční dekorace vznikly mimo oficiální výrobní program rapotínské hutě. Skláři je vyráběli o přestávkách a po pracovní době, aby měli čím vyzdobit své domovy a udělali radost blízkým,“ objasnila Mária Kudelová, etnografka šumperského muzea.

Podobně jako unikátní kraslice vznikala také populární těžítka, skleněné figurky zvířat, popelníky, vázičky a další předměty, které skláři rádi věnovali přátelům. Některé šlo dokonce pořídit v reprezentační prodejně sklárny.

SumperkSkloVejce

Originální kraslice dokumentují zlatou éru dnes už nefunkční rapotínské sklárny.

„Za těmito dílky nestojí žádný školený designér. Skláři byli nejen zruční, ale měli i své vlastní tvůrčí nápady, a pokud se naskytla příležitost, rádi je i uplatnili. Všechny předměty, které takto vytvořili, jsou originální výrobky. Z tohoto pohledu jsou nesmírně cenné a jsem opravdu ráda, že se je podařilo získat do sbírek a zdokumentovat tak zajímavou oblast místní lidové tvořivosti,“ soudí etnografka.

Člověk tvůrce popáté
Nezvyklé exponáty doplnily výstavu Sklo, příběh pátý z cyklu Člověk tvůrce, která je až do 1. června k vidění ve Výstavní síni šumperského muzea. Výstava provází dějinami severomoravského sklářství od nejstarších dob až do současnosti. Návštěvníci si mohou prohlédnout sklářské stroje i výrobky, včetně vzácných uměleckých kousků.
„Výstava zavádí do kouzelného světa skla, představuje jeho křehkou krásu a umožňuje nahlédnout do tajů výroby, která byla pro náš region typická a proslavila Šumperk daleko za hranicemi okresu,“ připomněla Miluše Berková, tisková mluvčí muzea.

SumperkSklo

Návrhy a výrobky Jana Kmece ze 60. až 80. let minulého století.

Šestnáct hutí
Podle historika Zdeňka Doubravského působila na území někdejšího branenského, rudského, štíteckého a velkolosinského panství řada hutí, písemně doloženo jich je šestnáct. Vystaveny jsou unikátní historické stroje, brus i vrták z bývalého sklářského muzea v Rapotíně, dílna s modelem pánvové pece ve skutečné velikosti i s nářadím na výrobu foukaného skla.
„Někdejší slávu rapotínských skláren připomínají stropní svítidla i lisované sklo, například exportně úspěšné Petriho misky. Nechybějí ani umělecké předměty, včetně půvabných obrázků malovaných na skle,“ uvedla Berková.

Foto: Vladimíra Krejčí

www.muzeum-sumperk.cz

( 0 hlasů )


 

Rozhovor

Rozhovor s Jiřím Macháčkem u příležitosti podzimního turné MIG 21 s názvem „Šňůra Tour“

200rozMIG 21 vyráží na tradiční podzimní turné. Rozhovor s Jiřím Macháčkem Vám přinášíme i na našich stránkách.

...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...


Literatura

Pěvci pod drobnohledem

pevci 200Milovníci přírody a ornitologové by měli zbystřit, neboť v červenci vyšla úžasná publikace Axela Gutjahra Pěvci. Přiblíží nám téměř devadesát nejběžnějších zpěvných ptáků střední Evropy a rozhodně stojí za to!

...

Divadlo

Z malého brouka v hlavě velké divadlo

brouk v hlave 200Městské divadlo Zlín se derniérou rozloučilo s hrou Brouk v hlavě, ve které v dvojroli exceluje Pavel Vacek, a nejen on.

...

Film

SLOVENSKÉ POZDRAVY WALERIANU BOROWCZYKOVI

borowczyk walerian200Odborné filmové časopisy vycházejí se zpožděním. Uplynulý rok se již uzavřel, avšak čtenáři dosud marně čekají na rovnou polovinu plánovaných čísel – v Česku zatím dluží čtvrtletník Iluminace jen dvě čísla ze čtyř, na Slovensku...