Přírodovědci zvou na výpravu do jesenických hor za lišejníky a mechorosty

Přírodovědci zvou na výpravu do jesenických hor za lišejníky a mechorosty

jeseniky perexZ Červenohorského sedla na Vřesovou studánku povede trasa přírodovědné vycházky za lišejníky a mechorosty, kterou v sobotu 19. dubna pořádá Vlastivědné muzeum v Šumperku. O odborný výklad se postarají botanici Magda Zmrhalová a Josef Halda.

 

 


Odborníci přiblíží tajemný svět lišejníků a mechorostů, většinou nenápadných, avšak mimořádně zajímavých organismů. Sraz účastníků výpravy je v sobotu 19. dubna v 10 hodin na parkovišti na Červenohorském sedle.

„V případě nepříznivého počasí bude exkurze přeložena. Proto zájemce prosím, aby v přihláškách uváděli mailovou adresu a telefonní číslo. Pokud dojde ke změně termínu, ozveme se jim,“ uvedla organizátorka Zmrhalová.

Registrovat se lze na adrese Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript nebo Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Zájemci se mohou hlásit i telefonicky na číslech 494 534 450, 583 363 070, případně 583 363 077.

„Z Vřesové studánky bude trasa vycházky pokračovat do Koutů nad Desnou nebo se lze vrátit na Červenohorské sedlo. Je také možné výpravu opustit a pokračovat na Šerák,“ navrhuje Zmrhalová.

jeseniky

Pohled do údolí Desné od Vřesové studánky.

Rostliny a společenství houby a řasy

Účastníci výpravy si vyslechnou četné zajímavosti o lišejnících a mechorostech Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Dozvědí se také, čím se tyto dvě skupiny organismů vzájemně odlišují.

„Mechorosty a lišejníky jsou v obecném povědomí často spojovány, ačkoliv spolu mají jen málo společného. Mechorosty patří k výtrusným rostlinám, jsou to jedny z nejstarších zelených organismů na Zemi. Lišejník naproti tomu představuje společenství houby a řasy, případně sinice. Vlákna houby dodávají tělu lišejníku tvar, vodu a minerální látky, zatímco zelené řasy nebo sinice obstarávají výživu pomocí fotosyntézy,“ objasnila Zmrhalová.

Vycházka navazuje na výstavu v Hollarově galerii

Přírodovědná vycházka doprovodí výstavu Lišejníky a mechorosty Chráněné krajinné oblasti Jeseníky, která je v Hollarově galerii šumperského muzea k vidění ještě do 20. dubna.

Organizátory výpravy a autory výstavy jsou přírodovědci Magda Zmrhalová a Josef Halda. Zmrhalová působí jako botanička Vlastivědného muzea v Šumperku, specializuje se na výzkum mechorostů jesenických hor. Halda se zaměřil na zkoumání lišejníků krkonošsko-jesenické oblasti, pracuje v Muzeu a galerii Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou.

Foto: Magda Zmrhalová

www.muzeum-sumperk.cz

( 0 hlasů )


 

PřihlášeníImago, imagines I.-II.

Autoři zvolili jako východisko koncepce nové syntetické publikace věnované středověkému umění v českých zemích latinské slovo imago (označující nejen dvourozměrný obraz, kresbu apod., ale i výtvory trojrozměrné a případně i díla architektonická). academia.cz

Život byl pes

Tak to jsem já – pes Život. Rozhodně jsem se nenarodil jako domácí mazlíček. Díky různým okolnostem, které vám budu vyprávět, a také díky mému vzhledu a povaze, nikoho nenapadlo ho ze mě udělat. grada.cz

Rozhovor

Rozhovor s Honzou Vedralem o crowdfundingové kampani Headlineru

1 titulka-marpo-300x400Hudební magazín Headliner je na české scéně určitým unikátem. Navazuje totiž na kvalitní tištěné časopisy, ale v jeho stránkách si můžete listovat digitálně. Navíc velice často nabízí exklusivní obsah, který nik...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...


Literatura

Angeles Arrien: Druhá polovina života

druhapol200Možná ani nemusíte být v druhé polovině života, abyste ocenili moudrost této jemně tyrkysové knížky. Je to kniha, která čistí, vede dál a zbavuje strachu ze změn, které jsou přirozené a které můžeme cítit třeba tak, jak autorka popisuje, jako před...

Divadlo

Děvky od Arbesa, herecký nářez v podzemí

arb 200Pokud máte pro strach uděláno, jděte se podívat do podzemí Švandova divadla na pražském Smíchově. Petra Hřebíčková a Zuzana Onufráková se v prostorách alternativního Studia proměňují v dračice, které maj...

Film

Nový film o atentátu na Heydricha vstoupí do kin 8. června jako Smrtihlav

Smrtihlav 6Do českých kin se chystá další zahraniční film s účastí hollywoodských hvězd, který se věnuje atentátu na Reinharda Heydricha. Premiéru bude mít 8. června 2017 a do kin vstoupí pod názvem Smrtihlav. Film vznikl na základě oceňované knihy HHhH Fra...