CESTOVATELSKÉ ODPOLEDNE 3. ROČNÍK MARATONU CESTOVATELSKÝCH PŘEDNÁŠEK SKANDINÁVSKÉHO DOMU

CESTOVATELSKÉ ODPOLEDNE 3. ROČNÍK MARATONU CESTOVATELSKÝCH PŘEDNÁŠEK SKANDINÁVSKÉHO DOMU

Cestovatelske odpoledne perexPanensky krásné arktické ostrovy a veškeré severské památky UNESCO v jednom odpoledni? Žádný problém! Skandinávský dům ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze a CK Periscope pořádá pro milovníky severské přírody, památek a cestování třetí ročník oblíbeného Cestovatelského odpoledne, které se uskuteční v sobotu 19. dubna 2014 od 14 do 19 hodin v Městské knihovně v Praze.  

 

Maraton cestovatelských přednášek bude rozdělen do dvou tematických bloků. V prvním bloku nazvaném Arktický Sever se s jachtařem Ivem Půrem poplavíme na sever z Tromsø k Nordkappu, poté podél souostroví Lofoty a Vesterály. Následně se s Petrem Burianem vydáme do Grónska a na závěr nás čeká souostroví Špicberky, kde nás přírodovědec Jan Bendl z arktické expedice Jihočeské univerzity provede polární krajinou obydlenou ledními medvědy. Druhý blok přednášek nabídne pestrou mozaiku kratších přednášek věnovaných severským kulturním i přírodním památkám UNESCO.  

Vstupné na 1 blok: 50 Kč  

Podrobný program  

I. blok Arktický Sever
14:00–16:40  

Na plachetnici severním Norskem
Jaká je plavba na plachetnici za polárním kruhem? Z Tromsø kolem oficiálně nejsevernějšího bodu evropského kontinentu, Nordkappu, přes zátoky Sørøyi a souostroví Lofoty zpět do Tromsø. Chladným mořem, skrytými fjordy, cestováním a životem na lodi v norských vodách nás provede jachtař Ivo Půr.  

Grónsko
Vzhůru do magického, majestátním ledovcem pokrytého Grónska! Čekají nás fotografie z osady Kangerlussuaq a jejího okolí a také se vydáme do nejnavštěvovanějšího místa západní části ostrova, města Ilulissat. Zde se nám naskytne podívaná na odlamující se kry z ledovce, které proplouvají přímo v zálivu u města. Přednáší Petr Burian z CK Periscope.  

Špicberky
Vydejte se se skupinou vědců z Jihočeské univerzity po stopách ledních medvědů a poznejte krásy souostroví Svalbard. Těšit se můžete na panenskou přírodu země nezacházejícího slunce a vyprávění o životě v polární oblasti, ale i na rady, jak se zachovat při setkání s ledním medvědem. Přednáší Jan Bendl, člen arktické expedice.  

II. blok Severské památky UNESCO
17:00–19:00  

Druhá část Cestovatelského odpoledne nabídne pestrou mozaiku kratších přednášek věnovaných severským kulturním i přírodním památkám zapsaným na seznamu světového dědictví UNESCO. Postupně se tak podíváme do všech severských zemí, které těmito památkami oplývají – do Švédska, Norska, Finska, Dánska, na Island a do Grónska. Navštívíme například unikátní norské hornické městečko Røros, skalní rytiny v Altě, vikinské obchodní centrum Birka, projdeme kolem finských mohyl Sammallahdenmäki, lodí dojedeme k pevnosti Suomenlinna a seznámíme se s runovými kameny a gotickou cihlovou katedrálou v dánském Roskilde. Přednášejí pracovníci Skandinávského domu.  

Cestovatelske odpoledne

Více informací na http://www.skandinavskydum.cz/cestovatelske-odpoledne-0        

Skandinávský dům působí jako kulturně vzdělávací centrum, jehož hlavním cílem je prezentace kultury zemí evropského Severu (Dánsko, Estonsko, Finsko, Island, Litva, Lotyšsko, Norsko, Švédsko) v České republice. Za tímto účelem pořádá rozmanité kulturní akce (přednášky, literární besedy, filmová promítání, výstavy, hudební akce), provozuje informační webové stránky a knihovnu. severské literatury.

CESTOVATELSKÉ ODPOLEDNE 3. ROČNÍK MARATONU CESTOVATELSKÝCH PŘEDNÁŠEK SKANDINÁVSKÉHO DOMU
19. dubna – 14 – 19 hod
Městská knihovna v Praze, Malý sál


 

PřihlášeníImago, imagines I.-II.

Autoři zvolili jako východisko koncepce nové syntetické publikace věnované středověkému umění v českých zemích latinské slovo imago (označující nejen dvourozměrný obraz, kresbu apod., ale i výtvory trojrozměrné a případně i díla architektonická). academia.cz

Život byl pes

Tak to jsem já – pes Život. Rozhodně jsem se nenarodil jako domácí mazlíček. Díky různým okolnostem, které vám budu vyprávět, a také díky mému vzhledu a povaze, nikoho nenapadlo ho ze mě udělat. grada.cz

Rozhovor

Nic Maeder (Gotthard): „Divné bylo vzbudit se a být ve všech novinách.“

gotthard nic maederŠvýcarská hard rocková kapela Gotthard téměř před dvěma lety přišla tragicky o zpěváka Stevea Lee. Dne 5.října 2010 zemřel ve Spojených státech. Steve zůstává nadále v srdcích a myšlenkách fano...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...


Literatura

Příběh spředený jako pavučina

ospanku perexNebylo lehké pročíst se začátkem. Stejně jako k vám přicházejí sny, tak Katharina Hagena spřádá příběhy několika lidí. Zprvu se zdá, že každý jednotlivý příběh je tady sám o sobě, že se každý odehrává v určitém čase a prostoru ...

Divadlo

Nevíte, co s dětmi o prázdninách? Pořádáme divadelní tábor!

letni divadlo 200Milí velcí a malí příznivci Divadla na cucky, připravujeme první příměstský divadelní tábor! Přijďte s námi vytvořit představení v prostorách profesionálního divadla.

...

Film

Jaromír Hanzlík převezme v Karlových Varech cenu za umělecký přínos

HanzlíkJaromír Hanzlík oslavil v únoru již své sedmdesáté narozeniny a jako významnou osobnost českého herectví jej připomene i letošní karlovarský filmový festival, pořádaný již po třiapadesáté -  a opět na rozhraní června a července. Hanzl...