Zámek Slavkov - Austerlitz v roce 2014

Zámek Slavkov - Austerlitz v roce 2014

Slavkov R Lansky perexZámek Slavkov-Austerlitz není státním zámkem, přesto byl v roce 2008 poctěn prestižním titulem národní kulturní památka. Od roku 2009 se jako první po splnění velmi přísných mezinárodních kritérií zařadil mezi TOP Výletní cíle jižní Moravy. V uplynulých letech prošel rozsáhlou rekonstrukcí, která jej uvedla do nádherné podoby.

 

Vedle klasických prohlídek zámku příležitostně oživených o kostýmované prohlídky či tématicky vyprávěné příběhy, budeme i nadále pokračovat v oblíbeném projektu Po stopách napoleonských válek na Moravě, který nabízí poznávací okruh slavkovským bojištěm. Projekt je zaměřen na skupinové zájezdy, propojuje nejvýznamnější místa bojiště a informuje o jednotlivých fázích a celkovém průběhu bitvy přímo v místech, kde se události odehrály. Vedle klasického okruhu s průvodcem je možné zvolit i rozšířenější variantu, která zahrnuje i doprovod vojáků v historických uniformách, ukázky výcviku a bojových scén.  

Slavkov jarnivyjizdka

Zámek Slavkov – Austerlitz připravil na rok 2014 pro své návštěvníky vedle již tradičních prohlídkových možností historických částí zámku také atraktivní akce, jakými jsou koncert Johann Strauss Orchestru „Z operety do operety“ (17. 5.), koncerty v rámci mezinárodního festivalu Concentus Moraviae (12. 6. a 25. 6. - tento koncert se koná v kostele Vzkříšení Páně), koncert ostravského básníka a písničkáře Jarka Nohavici (21. 6.), vystoupení populární improvizační show Partička (26. 6.), 21. ročník setkání auto-moto veteránů Oldtimer festival 2014 (28. 6.), oblíbenou celodenní akci pro rodiny s dětmi Bál princezen (12. 7.), Napoleonské hry (16. – 17. 8.), představení klasické Moliérovy hra Scapinova šibalství v podání Mahenovy činohry Brno (30. 8.), Svatomartinské slavnosti (15. 11.), Vzpomínkové akce 2014 (29. – 30. 11.) i řadu dalších výstav, koncertů, velkých řemeslných jarmarků apod.

Každá z těchto akcí je doplněna velmi zajímavým - atraktivním programem.

Slavkov huttnerova

Z programu akcí roku 2014 dále například vybíráme:
- Výstava obrazů Ivy Hüttnerové (28. 3. - 31. 5.)
- Výstava děl z populární stavebnice Merkur (22. 5. – 31. 7.)
- Unikátní výstava stříbrných tolarů nalezených na území Slavkova a historických listin mapujících založení města „Slavkovský poklad a historické listiny“ (23. 5. - 1. 6.)
- Letní filmový festival v zámeckém parku (2. - 10. 8.)
- Zámecký svatební den aneb svatba na zámku live (28. 9.)

slavkov jarnivystava

Zámek Slavkov - Austerlitz

Slavkovský zámek patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. Historie dnešního barokního zámku však začíná ve 13. století, kdy zde podle dochovaných písemných záznamů již existovala komenda řádu německých rytířů. Starobylý moravský šlechtický rod Kouniců se stal na více než čtyři století majitelem nejen zámku, ale i celého slavkovského panství. Dokončení přestavby zámku do jeho nynější podoby má na svědomí nejvýznamnější představitel rodu Václav Antonín hrabě Kounic-Rietberg, od roku 1764 říšský kníže, státní ministr, kancléř Marie Terezie, Leopolda II., Josefa II. a Františka II.. Zámek je také úzce spojen s bitvou tří císařů z 2. prosince 1805, ve které zvítězil francouzský císař Napoleon I. Bonaparte. Po druhé světové válce se stal zámek majetkem československého státu. Dnes je vlastníkem město Slavkov u Brna a zámek byl v roce 2008 vyhlášen národní kulturní památkou. K zámku patří i rozsáhlý zámecký park   několika bazény a sochařskou výzdobou Giovanni Giulianiho. Ve spodní části zahrady se nachází veřejné šestijamkové golfové hřiště.

slavkov rytiri

Služby na zámku
• Souhrnné služby v oblasti cestovního ruchu (průvodcovský výklad v jazyce českém, na objednávku v jazyce anglickém, německém, francouzském a ruském);
• Prodej suvenýrů, upomínkových předmětů, publikací a knih tematicky souvisejících se slavkovským zámkem;
• Kulturní a společenské akce v prostorách celého zámeckého areálu; výstavy, koncerty;
• Svatební obřady, svatební hostiny;
• Firemní setkání, oslavy, prezentace, kongresová zasedání,
• Zámecká kavárna a v létě zahrádka v blízkosti pokladny;
• Zámecká restaurace s vinným sklepem a rozsáhlým výběrem vín.

Speciální nabídky a akce
• Kongresové prostory
• Svatby
• Oživené prohlídky zámku a podzemí
• Příležitostné prohlídky zámeckých depozitářů, krovů a půd, prohlídky parku
• Napoleonské hry a Vzpomínkové akce u příležitosti výročí bitvy u Slavkova
• Festival válečné literatury faktu
• Oldtimer festival – setkání veteránů aut a motocyklů v zámeckém parku
• Mezinárodní turnaj ve hře pétanque
• Řemeslné jarmarky
• Koncerty vážné i moderní hudby

Slavkov R Lansky

Foto: R. Lánský

Prohlídkové okruhy na zámku Slavkov – Austerlitz
1. Historické sály
Tato trasa představí návštěvníkům reprezentativní prostory zámku s bohatou freskovou a štukovou výzdobou, dobovým mobiliářem a částí v minulosti proslulé obrazové sbírky šlechtického rodu Kouniců. Dále je provede Sálem předků s portréty nejvýznamnějších majitelů zámku, Rubensovým sálem, kde mohou shlédnout kopie Rubensových velkoplošných pláten, a v neposlední řadě Historickým sálem, který byl místem sjednání příměří po bitvě ve Slavkově u Brna. Prohlídka vrcholí návštěvou kaple sv. Kříže, která se vyznačuje jedinečnou akustikou pro koncertní vystoupení.

2. Celé 1. patro - Historické sály a salonky
Rozšířená prohlídka představí návštěvníkům reprezentativní prostory kounicovské rezidence s dobovým mobiliářem, předměty užitého umění, stejně jako bohatou freskovou a štukovou výzdobou.

3. Podzemí
Podzemí slavkovského zámku představují unikátní prostory dvou pater zámeckých sklepů, systému spojovacích chodeb, schodišť, hospodářské zázemí s pekárnou a pomocnou kuchyní. K vidění je také mučírna a lapidárium kamenných uměleckých artefaktů. Pro návštěvníky bezesporu nejzajímavější část podzemí bude ta, kde jsou k vidění pozůstatky středověké tvrze řádu německých rytířů.

4. Výstavy
Několik výstavních prostor nabízí možnost doplnit prohlídku zámku také o návštěvu některé z četných výstav, které zámek v průběhu roku pořádá. 

Provozní doba

duben 9.00 - 16.00 h v pondělí zavřeno
květen 9.00 - 17.00 h v pondělí zavřeno
červen 9.00 - 17.00 h denně
červenec - srpen 9.00 - 17.00 h denně
září 9.00 - 17.00 h v pondělí zavřeno
říjen - listopad 9.00 - 16.00 h v pondělí zavřeno
prosinec - březen na objednávku 200% příplatek
duben - listopad mimo provozní dobu 100% příplatek

www.zamek-slavkov-cz

Fotografie nočního Zámku Slavkov: R. Lánský


 

PřihlášeníImago, imagines I.-II.

Autoři zvolili jako východisko koncepce nové syntetické publikace věnované středověkému umění v českých zemích latinské slovo imago (označující nejen dvourozměrný obraz, kresbu apod., ale i výtvory trojrozměrné a případně i díla architektonická). academia.cz

Život byl pes

Tak to jsem já – pes Život. Rozhodně jsem se nenarodil jako domácí mazlíček. Díky různým okolnostem, které vám budu vyprávět, a také díky mému vzhledu a povaze, nikoho nenapadlo ho ze mě udělat. grada.cz

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů : Knihovny pro K21, Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem

brezen-mesic-ctenaru 200V ústecké knihovně je vždy živo nejen v březnu, měsíci, který je již po několikáté měsícem čtenářů. Nějaký ten týden napřed totiž ústečtí knihovníci pro své čtenáře i návštěvníky připravují program, kter...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...


Literatura

Nový případ Patrika Hedströma

camilla lackberg elsyino tajemstviDetektivky švédských autorů dobývají český knižní trh. Spustila se doslova lavina. Čím lákají autoři ze severu Evropy své čtenáře, v čem se jejich případy odlišují od amerických a anglických krimi ...

Divadlo

Prostory Roxy a NoD slaví 20 let!

narozeniny roxy be twentyDruhé kulatiny oslaví kluby, jejichž adresa je známá tisícům lidí v celé zemi. Mimořádný věk si žádá mimořádnou oslavu a tou rozhodně program, nazvaný BE TWENTY, je! Svůj program má Roxy i

Film

Velká jízda za tornády

torn 200Film V oku tornáda (2014) je o městě Silverton, kde se během pár dní objeví spousta tornád. Akční snímek je o jízdě v autech, lítání v autech a odfukování lidí i s budovami.

...