Na úsovský zámek přiletí trojhlavý drak

Na úsovský zámek přiletí trojhlavý drak

usov perexVe znamení klasických českých pohádek se ponese letošní turistická sezona na zámku Úsov na Šumpersku. Památka, proslavená unikátním lovecko-lesnickým muzeem se stovkami paroží a preparátů domácí i africké zvířeny, se otevře v úterý 1. dubna. Už v sobotu 5. dubna začíná velká pohádková výstava.

 

„Stálá expozice je doplněna o novou výstavu, která by měla zaujmout malé i velké. V nejvyšším patře zámku se usídlil trojhlavý drak a další pohádkové bytosti, instalované scény představí deset klasických příběhů,“ uvedla Miluše Berková, tisková mluvčí Vlastivědného muzea v Šumperku. Návštěvníci nahlédnou do pohádek Sedmero krkavců, Čertův švagr, Jak zvířátka stavěla domeček nebo O princezně a drakovi. Ocitnou se v Perníkové chaloupce, potkají Šípkovou Růženku, Červenou karkulku, Budulínka, Smolíčka pacholíčka nebo Ošklivé káčátko.  „Seznámí se s mnohdy už pozapomenutými pohádkami, ale také se zajímavými muzejními exponáty,“ dodala Berková.  

Otevřeno bude denně kromě pondělí od 9.00 do 16.15, poslední prohlídka začíná ve 14.45. Přístupný veřejnosti zámek bude i na Velikonoční pondělí 21. dubna.  

Panství ovládnou kouzla čarodějnice Zlomíry

„V sobotu 26. dubna se Úsov ocitne v moci čarodějnice Zlomíry, která si kouzlem přivlastní celé panství a bude provádět zámkem. V 16 hodin odstartuje zábavné odpoledne s čarodějnickou tematikou,“ upřesnila Berková.  Milovníci pohádek a bubáků se mohou bát také ve Strašidelném labyrintu ve sklepení Vlašimského paláce. O patro výš naleznou Hádanky a hlavolamy pánů z Vlašimi. Děti i dospělé potěší malá ZOO na nádvoří s kamerunskými ovcemi, pávy a göttingenským prasátkem.

 V komnatách číhá lev, žirafa, medvědi i vlk  Úsov patří mezi nejstarší hrady na Moravě a jako jeden z mála v českých zemích byl postaven ve stylu francouzského kastelu. Jak vypadal ve 13. století, připomíná vystavený model původního gotického hradu. Turisty však Úsov láká především tím, že je tam lovecko-lesnické muzeum, jediné ve střední Evropě.  „Stálá expozice představuje historii Úsova, ale zejména unikátní sbírku trofejí africké i evropské zvěře,“ láká Berková a zve také na procházku po hradbách, odkud je nádherný výhled do kraje.  

usov

V zámeckých komnatách jsou vystaveny přírodovědné sbírky Lichtenštejnů z přelomu 19. a 20. století. Návštěvníci obdivují preparáty vlka, medvědů, srnců, kamzíků, divokých prasat, lišek, koroptví, bažantů, kachen, hus a dalšíchstředoevropských savců i ptáků. V expozici africké zvěře naleznou lva, hlavy gazel, antilop, zeber a žirafy i celý sál kozorožců. Expozice zavede také do říše hmyzu.  Pytlácké zbraně, paroží, nábytek z kořenů  Na zámku nechybí ani zbrojnice s ojedinělou sbírkou pytláckých zbraní, které zabavili hajní na lichtenštejnském panství. Mezi unikáty patří také knihovna dřevin, tedy kolekce krabiček ve tvaru knih s plody a listy různých druhů stromů nebo keřů. Jediným zařízeným pokojem v expozici je sál vybavený nábytkem z kořenů stromů. Ve sbírkách se nacházejí přes čtyři tisíce kusů přírodnin, z toho na sedm stovek rohů a parohů.

 „V nejvyšším patře zámku mohou milovníci výtvarného umění navštívit stálou galerii obrazů Lubomíra Bartoše, malíře Jeseníků, rodáka z Klopiny u Úsova. Vystaveny jsou především krajinomalby, ale také zátiší a portréty,“ uvedla Berková.  Foto Vlastivědné muzeum Šumperk  Chodby i schodiště úsovského zámku zdobí stovky kusů paroží.  Na konci 17. století byl zámek přestavěn do barokní podoby.  Dispoziční uspořádání staveb dodnes vypovídá o tom, že původní gotický hrad byl ve 13. století vybudován jako francouzský kastel.  

usov 1

Hádanky a hlavolamy pánů z Vlašimi potrápí dětské hlavičky. Rodiče si zatím mohou odpočinout na terase při občerstvení.

Úsov se promění v pohádkový zámek plný smyšlených bytostí i skutečných zvířat  

V les s jezírkem a s perníkovou chaloupkou, růžemi obrostlou komnatou spící krasavice a s dračí slují, v níž žije trojhlavá saň, se promění nejvyšší patro zámku Úsov na Šumpersku. Návštěvníci potkají Karkulku s vlkem, Smolíčka s jelenem, Budulínka s liškou a další hrdiny deseti klasických českých pohádek.

usov drak

O pocit, že se návštěvník skutečně ocitl ve zhmotněném světě dětské fantazie, se postarají dokonale propracované figuríny pohádkových bytostí, vytvořené ve velikosti skutečných lidí, a především obrovský drak. Výjevům z klasických českých pohádek dodají dojem živosti a opravdovosti atraktivní muzejní exponáty a preparovaná zvířata, od zajíce až k medvědovi. Záměrem výstavy je návštěvníky nejen pobavit, ale i poučit. „Výstavy s pohádkovou tematikou jsou v poslední době velice oblíbené. Ta naše si však vzala za cíl s pomocí atraktivního námětu představit co nejvíc sbírek muzejní povahy,“ uvedla Marie Gronychová, autorka výstavy a ředitelka Vlastivědného muzea v Šumperku.

Unikátní zoologické preparáty

Na Úsově sídlí unikátní lovecko-lesnické muzeum, jediné ve střední Evropě. Ve svých sbírkách má preparáty zvířat z lichtenštejnských sbírek a tisíce nejrůznějších přírodnin. V aranžovaných pohádkových scénách se to proto zvířaty jen hemží. Vlk, který číhá na Červenou Karkulku, byl zastřelen už v roce 1908, jeho podobu však zachovaly šikovné ruce preparátorů.

usov labute

Smolíčka vozí skutečný jelen, Budulínek smlouvá o hrášek s liškou, ježibabě sedí na rameni sova. Ze zoologických preparátů jsou vytvořeny scény k pohádkám Ošklivé káčátko, Sedmero krkavců nebo Jak zvířátka stavěla domeček. Pohádkové výjevy doplnily i unikátní sbírkové předměty. Myslivec, který zachrání Červenou Karkulku, má uniformu z druhé poloviny 19. století i stejně starou loveckou pušku. Vystaveny jsou historické obrázky na skle, perníkové formy a další exponáty. Šípková Růženka spí svůj stoletý sen v nádherné róbě, která je kopií klasicistních šatů z druhé poloviny 18. století. „Chceme návštěvníky pobavit, poučit a připomenout krásné tradiční pohádky, které v době zahraničních animovaných seriálů pomalu upadají v zapomnění,“ láká na výstavu její autorka.

usov jelen

Strašidelný labyrint ve sklepení

Milovníci pohádek mohou navštívit také Strašidelný labyrint ve sklepení Vlašimského paláce. O patro výš naleznou Hádanky a hlavolamy pánů z Vlašimi. Na nádvoří je malá ZOO s kamerunskými ovcemi, pávy a göttingenským prasátkem. Stálá expozice představuje historii jednoho z nejstarších hradů na Moravě a unikátní sbírku trofejí africké i evropské zvěře. Ve zbrojnici jsou nezvyklé zbraně, které myslivci zabavili pytlákům. Výstava Pohádky na zámku Úsov je součástí hlavního prohlídkového okruhu. Vstupné zůstává pro letošní sezonu 90 korun na osobu, snížené je 45 korun. Pedagogický dozor skupin žáků a studentů má vstup zdarma.

Dle podkladů Vlasivědného muzea Šumperk Vladimíra Krejčí

www.npu.cz

Foto: Vlastivědné muzeum Šumperk, www.muzeum-sumperk.cz

( 0 hlasů )

 

PřihlášeníImago, imagines I.-II.

Autoři zvolili jako východisko koncepce nové syntetické publikace věnované středověkému umění v českých zemích latinské slovo imago (označující nejen dvourozměrný obraz, kresbu apod., ale i výtvory trojrozměrné a případně i díla architektonická). academia.cz

Život byl pes

Tak to jsem já – pes Život. Rozhodně jsem se nenarodil jako domácí mazlíček. Díky různým okolnostem, které vám budu vyprávět, a také díky mému vzhledu a povaze, nikoho nenapadlo ho ze mě udělat. grada.cz

Rozhovor

Renata Štulcová nejraději odpočívá s knihou nebo i zírá jen tak do přírody…

200 rsLetošní léto předvedlo různé podoby, kdy slunce pálilo o sto šest, na mnohé se nalepilo dovolenkové tempo (můj manžel ho nazývá „plážové“) a občas seslalo přílivy deště. Co dělají spisovatelé a ilustrátoři v létě? Jak se jim píše či kreslí pod žhavými papr...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...


Literatura

Stalinova dcera se nepokládala za mučednici. Její dramatický život na 574 stránkách!

stalinova dcera perexVýjimečný a bouřlivý život Světlany Allilujevové. Takový podtitul nese kniha Rosemary Sullivanové Stalinova dcera.

 

...

Divadlo

Hezky německy?

200divPřed několika dny skončil 18. ročník Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Je tedy čas probrat se dojmy a pokusit se o shrnutí. Můj nejsilnější pocit je podobný hořké pachuti na jazyku – nějak mi to prostě nesedlo. Jsou takové divadelní festiva...

Film

Dny evropského filmu přece jen začnou

def logoCovidová epidemie zavinila úplné zrušení některých kulturních akcí (např. karlovarského festivalu), jiné byly odloženy na příhodnější dobu. To se mimo jiné týká rovněž DNŮ EVROPSKÉHO FILMU. Uskuteční se v náhradním termínu (pokud nákaza znovu nenabude...