Exponáty měsíce

Exponáty měsíce

Tisk

200cestPři každé návštěvě ústeckého muzea si nezapomenu prohlédnout i exponát měsíce. Muzejníci vždy připraví něco, co se dotýká přímo města nebo jeho okolí. Při jedné návštěvě jsem obdivovala velkou maketu lahve oblíbeného Klášterního tajemství společně s nějakým pánem. Ten se velmi lítostivě usmál se slovy „škoda, že není plná“.

 

 

U poslední návštěvy mne upoutala vitrína s nerosty. Úplně jsem přitom slyšela našeho profesora, jak nám přinesl na ukázku vzácný nerost, o kterém zaníceně hovořil půl hodiny a na závěr očekával sdílené naše nadšení. Nebyli jsme zrovna skupina nadšenců, ale slova „kdybyste nám neřekl, jak je to vzácné, tak bych řekla, že je to obyčejný šutr“, jej velmi ranila a to byl poslední nerost, co nám ukázal. Tentokráte u vystavených nerostů již na první pohled bylo zřejmé, že to nejsou nějaké „šutry“.

cest1

Horniny pocházejí z Mariánské skály, která stojí blízko centra města Ústí nad Labem. Tyčí se do výšky 265 metrů již přes 20 milionů let. Podle pověsti je sídlem trpaslíků hledající drahé kamení a stříbro. Ale jestli tam nějací byli, tak už se dávno odstěhovali, protože přišel člověk a ten měl se skálou úplně jiné úmysly. Nejprve mu vadilo, že zasahuje do řeky Labe zrovna v těch místech, kde měla vést železnice. Kus skály musel ustoupit, ale člověku to nestačilo. Od 19 století v ní začal lámat znělcový kámen pro stavební účely. A pokračuje v tom dál i v 21 století a lom přímo ve městě, je určitou raritou. Při těžbě se odkrylo i nitro, kde byly nalezeny hydrotermální minerály ze skupiny zeolitů, které se vyskytují v dutinách sopečné horniny, a rázem se naleziště stalo světoznámým. Zejména ve 40 letech minulého století to byl ráj pro mineralogy.

cestt

Nejpočetněji byl zastoupen natrolit, který se vyskytuje ve formě charakteristických hnízd křehkých jehlicovitých krystalů čiré, bílé, šedé i růžové barvy. Drobné krystalky porůstají stěny dutin po unikajících plynech z dob tuhnutí magmatu, na ně pak často nasedají krystaly dalších minerálů. Natrolit není ale jediným minerálem, které ústecké muzeum má ve svých sbírkách z této lokality. Apofylit, kalcit, bezbarvý opál, bílý analcim, nažloutlý thomsonit či aragonit. Muzeum má ve svých sbírkách kolem 730 vzorků hornin z Mariánské skály a také mikroskopický minerál ze skupiny granátů nazvaný hibschit (podle geologa profesora J.E.Hibsche znalce Českého středohoří, jehož muzeum je v Homoli u Panny nedaleko Ústí nad Labem).

Naleziště je sice z větší částí již vyčerpáno, ale ještě dnes se tam občas něco najde, jak je patrné z internetových nabídek.

Zdroj: ústecké muzeum

Foto z výstavy: autorka článku

www.muzeumusti.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Petr Martinák: To, že jsem nemohl být se svými dětmi, mě málem zabilo, teď už jsem opět šťastný

Martinak 200Petr Martinák, skvělý imitátor, herec, který na nějaký čas zmizel z televizních obrazovek i z povědomí diváků se pomalu vrací na pódia, odráží se ode dna a cítí se znovu šťastný. O tom, co ho potkalo a jak se s tím vypořádal hovoří na následují...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...


Literatura

Jaká je má sestra?

Sestry 200Román Sestry (v anglickém originálu Sisterland) americké autorky Curtis Sittenfeldové je poutavé čtení. Předcházely mu výborné reference, byla jsem proto na něj velmi zvědavá a předem musím říci, že mě rozhodně nezklamal. Psychologická sonda do vzta...

Divadlo

Horečka sobotní noci může zachvátit opravdu každého!

Horecka 200Aplaus ve stoje, zpívající pódium a rozvlněné hlediště. Takový byl závěr muzikálového představení Horečka sobotní noci. Vytáhla jsem rodinku za kulturou a skutečně jsme nelitovali. Česká premiéra kultovního muzikálu se v pražském Kalichu uskute...

Film

Nikdo není víc než tým! Tvůrci představují první záběry a první plakát k filmu Děti Nagana

deti nagana 200První hotové záběry a první plakát představují tvůrci rodinného filmu Děti Nagana, který v únoru zamíří do kin. Hynek Čermák v něm vede partu kluků do důležitého hokejového zápasu s tenisákem na plácku proti starším rivalům z vedlejší ves...