Tajemný hrad Svojanov? Více mu sluší kouzelný.
Banner

Tajemný hrad Svojanov? Více mu sluší kouzelný.

Email Tisk

HRAD SVOJANOVHrad Svojanov založil v polovině 13. století český král Přemysl Otakar II. k ochraně zemské obchodní stezky spojující Litomyšl s Brnem. Původní hrad nesl německé jméno Fürstenberg a byl velmi pevný. Dominantu dodnes tvoří válcová věž zvaná hláska, proti přístupové cestě se obracející ostrým břitem. Hrad obepíná mohutná hradba, jejíž síla zdiva dosahuje místy až 8 metrů. Původní raně gotický palác se dodnes dochoval ve zdivu nynějšího tzv. Nového stavení, a proto je Svojanov jediným hradem v republice, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím.

 

Hrad má také svou pestrou historii, o které si můžete přečíst na svojanov.cz. V roce 1992 byl hrad navrácen do vlastnictví městu Poličce a až do současnosti probíhají v hradním komplexu postupné obnovovací práce. Jejich cílem je navrátit celému komplexu podobu z 2. poloviny 19. století. V hradním paláci je instalována expozice života na hradě v 2. polovině 19. století, návštěvníci mohou spatřit gotickou sloupovou síň, přijímací a hudební salon, pracovnu, jídelnu, přípravnu i ložnici. V empírových pokojích se dochovaly překrásné nástropní malby, součástí expozice je i ucelená sbírka hodin. Místnosti jsou zařízeny tak, aby podávaly co největší představu o tom, jak se na hradě skutečně v minulosti žilo.

hrad svojanov

hrad svojanov

Od roku 2009 je otevřen i druhý prohlídkový okruh, představující dobovou kuchyni, podzemní prostory se stylovou mučírnou a goticko-renesanční dům zbrojnošů, v jehož přízemním sále se konají výstavy s historickou tematikou. Pro návštěvníky je atraktivní i samotný areál hradu s rozhlednou na břitové věži, vyhlídkovými ochozy na hradbách a nádvořími. Ve vstupní budově je otevřena restaurace s příjemným venkovním posezením. Děti zaujmou voliéry s dravými ptáky či pasoucí se kamerunské kozy. Součástí areálu je i obnovená gotická zahrada, kde se často konají svatební obřady.

hrad svojanov

hrad svojanov

O malebném hradu tyčícím se nad romantickým údolím řeky Křetínky byla napsána dětská knížka. Jmenuje se Tajemný hrad Svojanov a jejím autorem je Bohuslav Březovský. Knížka obsahuje plno strašidelných příhod a líčí jeden z našich nejstarších královských hradů jako místo tajemné a plné záhad. Myslím, že na tuto notu navázal i současný kastelán, který na webových stránkách úspěšně šíří pověsti o nadpřirozených jevech vyskytujících se na hradě. Co je na nich pravdy se můžete ovšem snadno přesvědčit sami. Svojanov totiž nabízí unikátní možnost ubytování přímo v prostorách hradu, a to v komnatách zařízených ve stylu počátku 20. století. V průběhu letošních prázdnin jsem v jednom takovém krásném pokoji přespala i já s rodinou. A musím po pravdě napsat, že se nám spalo přenáramně. Takový klid aby dnes člověk pohledal.

hrad svojanov

hrad svojanov

Hrad Svojanov se také často stává dějištěm mnoha kulturních akcí. Těmi nejbližšími jsou Noční prohlídky konané v rámci Dnů evropského dědictví 15. září od 20:00 a 21:30 hodin a o víkendu 22. - 23. září 2012 Slavnosti lovu s mysliveckou kuchyní pocházející z vyhlášené hradní restaurace.

Zdroj informací: svojanov.cz
Zdroj foto: autorka článku


 

Komentáře   

 
+1 #1 ZáhadyStanda 2013-04-02 10:39
Na Hukvaldském hradu je záhadná studna,více na www.vylet-hukvaldy.cz
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Partneři

Hledat

Mimísek 36

Čtěte také...

Fotografovy zážitky z Keni: Měchýřovka portugalská

200cestŽivit se jako fotograf nemusí znamenat jen focení někde v ateliéru s modelkami, ale nabízí i plno zajímavých zážitků. O jeden se s námi podělil fotograf Silvestr Szabó, který v Keni málem přišel o život…

...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Enzo se vrací

kritik 200Netrpělivě očekávanou novinkou vydavatelství Host se letošní jaro stal druhý díl detektivní série Akta Enzo s názvem Kritik.

...

Divadlo

THE SOUND OF MUSIC – LIVE!

TeSoundOfMusic perexKaždá nová adaptace muzikálu by v sobě měla mít to pověstné „něco“, co diváky přesvědčí, že právě ona by se měla stát jejich nejoblíbenější. Pořad „The Sound of Music - Live!“, který odvysílala ...

Film

JAK VNIKNOUT DO OBECNÉ PSYCHOLOGIE

ucebnice obecne psychologie perexAlena Plháková hned na počátku své knihy UČEBNICE OBECNÉ PSYCHOLOGIE píše:  „Přála jsem si dokázat, že pověst obecné psychologie coby nudného předmětu je neoprávněná.“  A podařilo se jí to, neboť její kn...