Po Oslu přehledně
Banner

Po Oslu přehledně

Oslo200I když zrovna žijeme v době, kdy není  možné volně cestovat, tento stav dříve nebo později pomine. Máme teď dostatek času si plánovat, do jakých dobrodružství se pustíme do budoucna. Ani nakladatelství nezahálí a na pultech knihkupectví můžete vidět nového průvodce po Oslu od National Geographic.

 

Christiania, jak se Oslo v minulosti jmenovalo, je stále oblíbenějším místem, kam se turisti z celého světa vydávají. Není se čemu divit - moderní město obklopené přírodou v sobě skrývá skvělou kombinaci nových zážitků i odpočinku.

Průvodce je sice stručný, ale díky tomu ho s sebou bez problému můžete vzít na cesty, protože vás nijak nezatíží, nicméně poskytne informace o všech důležitých místech, která byste měli při své návštěvě vidět.

Ať už jde o nového miláčka Osla - budovu Opery z kararského mramoru, z jejíž střechy máte výborný výhled na město a můžete si tam užívat sluneční paprsky nebo starou zástavbu v části Grünerløkka, kde najdete i nejstarší osloský dům.

Co se týče novinek a moderních staveb - v Oslu od letošního roku návštěvníky čeká nové Munchovo muzeum, na dohled od Opery, ale také nová budova Národního muzea. Na obdivovatelé moderních staveb čeká celá část nově vystavěných vysokých budov nazývaná Barcode.

K těm historických místům, která jsou dobře dostupná, patří jistě Královský palác a okolní park a Karl Johans gate - bulvár, na jehož trase potkáte Národní divaldo, budovu univerzity a na konci i budovu parlamentu.

Poloostrov Bygdøy je plný zajímavostí - ať už tam najdete skanzen, do kterého jsou přivezeny historické stavby z celé země nebo třeba Frammuset, kde najdete loď Fram, která třikrát dojela na severní pól a vy můžete být na místě jako tehdejší polárníci.

Vigelandův park s desítkami velmi složitých soch pro milovníky umění, pro sportovce je zase místem zaslíbeným Holmenkollen, kde stojí jeden z nejslavnějších skokanských můstků. A kdo jen sportovce doprovází, může čekat v místní kavárně s výborným jablečným koláčem.

Průvodce samozřejmě nabízí ke každé čtvrti tipy na restaurace, ubytování i kam na nákupy. Jedním z nich je třeba food court Mathallen. Starý sklad přebudovaný na malinké restaurace se společným posezením uprostřed haly. Najdete zde mezinárodní kuchyni i speciality z Norska a za ceny, které zvládnete. Poblíž uvidíte velmi unikátní budovu místních vysokoškolských kolejí.

Průvodce také upozorňuje, že v červenci a srpnu nemusí být všechny restaurace a kavárny otevřené, což mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Norové odjíždí na dovolené a své podnikání na čas nechávají zavřené.

Průvodce mi také připomněl místa, která jsem neměla zatím možnost navštívit a už se rýsuje seznam na další návštěvu: Astrup Fearnley muzeum, Muzeum norského odboje v pevnosti Akerhus nebo Grass Root Square.

Jestl jsem vás tímto velmi stručným výčtem aspoň trochu nalákala, dejte průvodci šanci, aby vás přesvědčil o nutnosti návštěvy Osla úplně.

Oslo

Oslo - Průvodce s mapou
Autor: kolektiv
Překlad: Lucie Pawlowská
Žánr: průvodce
Nakladatelství: CPress
Rok vydání: 2020
Počet stran: 54
Hodnocení: 95 %                                    
Zdroj foto: www.albatrosmedia.cz
https://www.albatrosmedia.cz/tituly/57900866/osloSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

PřihlášeníKlasické moučníky

Kdo by nemiloval opojnou vůni sladkých dobrot linoucí se z kuchyně? Úžasně zpracovaná barevná kuchařská kniha nabízí bohatý výběr receptů nejen na vynikající koláče, zákusky, moučníky a moučná jídla, dorty a dezerty, ale i na slané pečivo, chuťovky a jiné slané delikatesy. Esence

Osvobození

Inspirováno skutečným příběhem hrdinky druhé světové války Nancy Wakeové. V šestnácti letech Nancy opustila rodnou Austrálii, aby nalezla nový domov a životní lásku v Marseille. Ikar

Rozhovor

David Háva: Bez lásky k dobrému jídlu se tato práce dělat nedá

culi perexU čtení tohoto rozhovoru by se vám měly sbíhat sliny – točí se totiž kolem fotografování jídla. V čem spočívá ten trik, aby výsledný pokrm vypadal k nakousnutí? Dekoruje jídla David Háva ze společnosti Culinairephoto...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...


Literatura

Dva silné sociální příběhy z Brazílie – zcela jiné a přesto podobné

brazil200Kniha Dva bratři, film Campo Grande. Oba příběhy jsou zcela odlišné, odehrávají se v jiném období i místě Brazílie. Přesto lze najít spojující linku – sociální rozdíly, které mají obrovský vliv na život a šance lidí.  

...

Divadlo

1000 věcí, co mě serou aneb zůstaneme kamarádi?

1000veci uvodkaUž je to 865 hejtů, co se na síti objevil blog 1000 věcí, co mě serou. Moderně pojaté fejetony, kterými nás povedená trojice oblažuje a nebojí se pojmenovat věci, které štvou obvykle i nás ostatní, ale nikdy jsme je nedotvořili do „věč...

Film

Vánoční romance z obchoďáku v režii strážných andělů

200filmV polovině listopadu vtrhne na filmová plátna novinka z pera scenáristky a zároveň režisérky filmu Karin Babinské Křídla Vánoc. Po drsné realistické sondě do hlubin duší a světa teenagerů provedené v jejím celovečerním filmovém debutu Pusinky, se tent...