New York, New York - u Sochy Svobody a z výšky
Banner

New York, New York - u Sochy Svobody a z výšky

NY 2 200Na našem webu vás podruhé provázím New Yorkem. V prvním článku jsem popsala, jak to chodí na letišti, když se chcete podívat do Ameriky a jak proběhl náš první den ovlivněný nejen jet lagem, ale i nevyzpytatelným počasím ovlivněným hurikánem z Floridy. Druhý den v New Yorku jsme prožily především ve znamení historie.

 


Socha Svobody

Hned ráno jsme se vydaly asi na nejznámější turistickou atrakci - k Soše Svobody. Na následující tři dny jsme měly zakoupený New York Pass, který v sobě zahrnoval vstupy na různé atrakce ve městě a pokud si to dobře naplánujete, můžete dost ušetřit. I když ty dny jsou opravdu plné zážitků a náročné na pohyb a pozornost, stojí to za to. Třeba výlet k Soše Svobody je také spojený s cestou na Ellis Island a bez turistické karty vás vyjde na 18,5 dolarů, což z tohoto výletu činí asi to nejlevnější, co můžeme v New Yorku dostat. Připravte se na to, že i když máte turistickou kartičku, ve které je vstup zahrnut, je třeba si vždy vyzvednout vstupenku. Dále se také připravte na to, že bezpečností kontrola bude poměrně zdlouhavá, budete muset ukázat obsah tašek a batohů, a zkontrolují vás ručním skenerem. Svět zažil útoky nejen z 11. září - o kterém bude také řeč v článku o pátém dni.

NY 2 6One World Observatory

Cesta trajektem je krátká, do dvaceti minut. Už z dálky samozřejmě vidíte americkou ikonu a nechtějte mi namluvit, že vás taky při pohledu na vzdálenou majestátní sochu nenapadne hláška z Titanicu – „Jacku, už vidím Sochu Svobody! Malou...to je jasný.” Během plavby si také můžete prohlédnout krásný výhled na manhattanské mrakodrapy.

U vstupu si určitě vyzvedněte audioprůvodce, který je zdarma a provede vás po celém ostrově. Socha je opravdu působivá. Dříve byla bronzová, ale materiál pracuje a její barva je teď světle zelená. Jak to asi vypadalo dříve? My už si to asi těžko dovedeme představit.

NY 2 2Socha Svobody

Na ostrově také najdete malé muzeum věnované Soše Svobody a její stavbě. Je zde umístněná i původní pochodeň, která musela být vyměněna. Bohužel jsme neměly čas se dostat přímo do Sochy, ale i tak je to zážitek. Zajímavostí určitě je, že vnitřek sochy využívá obdobnou konstrukci, jakou má Eiffelova věž. I když přece jenom sochu dostali Američané darem právě z Francie, tak to není náhoda.

NY 2 3Muzeum Sochy Svobody


 Ellis Island

Dalším trajektem přejete na Ellis Island. Na místo, kterým prošel každý imigrant v minulosti. Stojíte v sále, kde se rozhodovalo o dalším osudu lidí, kteří dlouhé dny a týdny cestovali za svým snem. Najdete tam i pár českých stop a rozhodně si nezapomeňte vyzvednout audioprůvodce. Je zde i spousta moderních interaktivních koutků - můžete si třeba vyhledat, kde v Americe sídlí vaši krajani.

NY 2 4Česká stopa na Ellis Islandu

Je pravda, že celá cesta k Soše Svobody i na Ellis Island může zabrat celý den a nebudete se nudit. Ale my už jsme musely pokračovat dál. Nicméně pokud máte dostatek dnů na New York a historie je váš koníček, máte o zábavu na celý den postaráno.

Býk z Wall Street

Po výletu do historie jsme šly omrknout slavnou část finančníků Wall Street. Jestli je pro New York něco typické, tak davy turistů a fronty. Třeba i na fotku s typickým býkem. Pokud máte spoustu času, můžete si vystát řadu, abyste se dotkli jeho intimních partií - to prý přináší štěstí. My jsme tuhle frontu teda vynechaly.

NY 2 5V obležení mrakodrapů na Wall Street

One World Observatory

Pro odvážlivce je hned naproti Ground Zero nová budova One World Observatory - jedna z těch nejdražších atrakcí (vstup je více než čtyřicet dolarů). Ale můžete si užívat New York ze stého až sto druhého patra. A ano, po návštěvě předchozího muzea vyjet a rozhlížet se v mrakodrapu je poměrně divné. I když máte turistickou kartu, opět je nutné vyzvednout si vstupenku, kterou dostanete na určitý čas. Jako skupina pak projdete kontrolou a vyjedete výtahem společně. Výhled na město z takové výšky je opravdu zajímavý a myslím, že je to jedna z položek, kterou byste měli mít na seznamu. Na druhou stranu - já už to zažila a podruhé už to absolvovat nemusím, i když věřím, že jsou zase jiní, kteří by si zopakovali znovu právě tohle. Dolů se dostanete po vlastní ose, což ne všude platí - počkejte ještě pár odstavců.

NY 2 7Ze stého patra

Chelsea

Ještě než jsme se vrátily do centra města na druhé místo k večerní vyhlídce z výšky, prošly jsme části Chelsea. Za mě určitě jedna z nejmalebnějších částí New Yorku - nevím teda, co si o ní myslí místní, ale až budu ve městě znovu, je to určitě místo, které si chci prozkoumat daleko víc. Kromě krásného nábřeží řeky Hudson tady taky najdete dům ze seriálu Přátelé - ten který je zabírán téměř v každém dílu, i když se v domě reálně netočilo. Musím přiznat, že když jsem dům viděla, nemohla jsem uvěřit, že je to on, ale skupinka lidí, která už tam stála a zcela zbožně hleděla na budovu, mi říkala, že je to to správné místo. No, a ono stačilo se na dům podívat před fotoaparát - přece jenom ho vždycky vidíte na obrazovce.

NY 2 8Z kultovního seriálu Přátelé

Top of the Rock

A ještě jednou se během neděle vracíme na prohlídku New Yorku z výšky. Tentokrát na Top of the Rock - vyhlídka ze 70. patra Rockefeller Center. Opět budete postupovat jako skupinka, opět projdete bezpečnostní prohlídkou a na rozdíl od One World Observatory také hromadně odcházíte - to v praxi znamená, že budete čekat v hadovi na výtah dolů. Ale k těm pozitivním věcem - jeprostě zážitek vidět blikající město takhle v noci. To si nenechte ujít. Už jste z dnešního programu unavení? A co teprve my!

NY 2 1Ze sedmdesátého patra

Foto: autorkaSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

PřihlášeníKlasické moučníky

Kdo by nemiloval opojnou vůni sladkých dobrot linoucí se z kuchyně? Úžasně zpracovaná barevná kuchařská kniha nabízí bohatý výběr receptů nejen na vynikající koláče, zákusky, moučníky a moučná jídla, dorty a dezerty, ale i na slané pečivo, chuťovky a jiné slané delikatesy. Esence

Osvobození

Inspirováno skutečným příběhem hrdinky druhé světové války Nancy Wakeové. V šestnácti letech Nancy opustila rodnou Austrálii, aby nalezla nový domov a životní lásku v Marseille. Ikar

Rozhovor

„Ohrožený druh“ Trancer se po deseti letech vrací na scénu na parníku Tyrš

trancer 200Před deseti lety hrál po pražských klubech (tehdy jste ho mohli ještě někde zaznamenat pod pseudonymem Pán ostenů), vybudoval si poměrně slušné jméno a trancovými sety bavil mnoho fanoušků a tanečníků. Pak se ale z ničeho nic ztratil a věnoval se...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...


Literatura

Nenechte si ujít Dobrovolnici

dobrovolnice perexSpisovatelka Hana Hindráková krátce po vydání její poslední knihy s názvem Karibu Keňa vydává další knihu z afrického prostředí – Dobrovolnice. V tomto článku najdete o čem bude pojednávat, ukázku i po...

Divadlo

Pomozte svému divadlu: Kampaň slaví dílčí úspěch, ale divadelníci jsou stále bdělí.

pomozte svemu divadluNa tiskové konferenci Asociace profesionálních divadel ČR, která stojí za informační kampaní Pomozte svému divadlu, slíbil ředitel úřadu Ministerstva kultury Milan Kupka, za...

Film

Jediné velkoformátové české kino IMAX slaví 10 let promítání Statistiky odhalily překvapení: Avatar nebyl jeho nejnavštěvovanějším filmem

imax200Jediné velkoformátové kino IMAX v České republice slaví kulaté narozeniny. V březnu uplyne 10 let od jeho otevření. Vůbec první veřejná česká projekce na obřím plátně proběhla ve čtvrtek 20. března 2003, zahajovacím filmem provozu kina IMAX