Po rekonstrukci odkrývá zámek v Miroslavi svou krásu a tajemství

Po rekonstrukci odkrývá zámek v Miroslavi svou krásu a tajemství

Tisk

Miroslav3Zatímco v dobách své největší slávy miroslavský zámek měnil majitele, v době ne příliš dávné sloužil jako internát. Potom byl prázdný a poměrně hodně zdevastovaný. Teprve v červenci 2015, po rekonstrukci, byl slavnostně otevřen. Stojí uprostřed obce Miroslav, vzdálené 40 km jižně od Brna.

 

Miroslavský zámek byl podle pověsti postaven kněžnou Miroslavou kolem roku 912 jako vodní tvrz na malé skále vyčnívající z bažin. Za vlády českého krále Přemysla Otakara I., který vládl v létech 1197 - 1230, jemuž Miroslav patřila, byl tímto panovníkem potvrzen písemnou listinou, vydanou po 12. srpnu 1222 v Brně, zdejší vinný desátek rajhradskému klášteru. 

Původní vodní tvrz byla přestavěna z gotického hradu na renesanční zámek na počátku 16. století. V průběhu staletí se na miroslavském panství vystřídalo mnoho majitelů. Roku 1520 jej zdědil Zikmund Valecký z Mírova, za nějž byla Miroslav roku 1533 povýšena na městečko. Rod pánů z Mírova se rovněž zasloužil o přestavbu starého hradu na renesanční zámek.

Miroslav

Během času měnil miroslavský zámek nejen svou podobu ve stavebních detailech, ale především majitele. V roce 1824 koupil panství MUDr. Josef šlechtic Hopfen. O dvaadvacet let později panství zdědil baron František Xaver z Hopfenů, prezident císařsko - královské jižní dráhy.

V roce 1893 majetek koupila firma Karel Stummer z Vídně, nicméně skutečným majitelem byl Karel August svobodný pán Stummer z Tawarnoků. V roce 1911 zdědila majetek baronka Krescencie Amalie Hardt-Stummerová z Tawarnoků. Do roku 1945 patřil zámek baronce Langenhahn.   

Miroslav1

Podle znojemského památkáře Jana Kozdase patří zámek v Miroslavi k zajímavým objektům už svou nezvyklou původní podobou. „Od většiny hradů a tvrzí v regionu se zámek liší tím, že býval původně vodní tvrzí, kterou chránil zejména umělý, vykopaný vodní příkop. Lze říci, že tento goticko-renesanční objekt patří na Znojemsku k těm prvořadým, pokud jde o jejich historickou hodnotu," řekl památkář.

Nejcennější dochovanou památkou v celoročně veřejnosti přístupném zámku je sklípková klenba v bývalé soudní síni a ve spodním patře zámku. Kromě zrekonstruovaného jižního křídla zámku se mohou návštěvníci těšit hned na několik výstav. Patří k nim i všech dvacet obrazů ze slavného cyklu Slovanská epopej od Alfonse Muchy. Jde o velkoformátová puzzle, která jsou složená z více než 163 000 dílků. Obrazy jsou vyrobené na zakázku, a proto se jedná o světový unikát, který je k vidění pouze na našem zámku. Epopej je součástí klasické prohlídkymiroslavského zámku. Celý projekt získal v roce 2016 certifikát Světový unikát zapsaný v knize rekordů.

Miroslav2

Návštěvníci si však mohou prohlédnout i výstavu architektonických modelů Ing. arch. Zdenka Fránka, plastiky, zajímavou instalaci plastik, soch a obrazů akademického sochaře Pavla Krbálka a modely stavebnice Lego od Daniela Sterzika. K prohlídce vybízí i dobově zařízený žalářníkův byt s přilehlým vězením. 

Od února 2017 si mohou návštěvníci celoročně otevřeného zámku prohlédnout také výstavu s názvem "Na hranici templářského světa".

Text a foto Robert Rohál
 


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Hudební skladatel, klavírista a spisovatel Zdenek Merta zažívá napínavé pracovní léto

zdenek merta 200Zatímco 23. srpna představí Zdenek Merta v závěru Chopinova festivalu v Mariánských Lázních nový šansonový projekt s Helenou Vondráčkovou, na podzim to bude jedna premiéra za druhou. Budou to nejen dva nové filmy s jeho hudbou, ale aktiv...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...


Literatura

Ne/nadčasovou knihu Jak na sítě čtěte hned, tady a teď!

Jak na site perexJestli máte pocit, že ve světě sociálních sítí pohybujete jako ryba ve vodě, nebo jste začínající rybář a hledáte zde návod, jak utkat svou první síť, neztrácejte čas a principy úspěchu plavte hledat jinam. Ale pokud potřebujete p...

Divadlo

Na podzim do divadla: Dobře placená procházka

slovacke divadlo 200O prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte! Dalším tipem je Dobře placená procházka v podání Slováckého d...

Film

Festival Jeden svět 2021: Filmy, které rozhodně nevypadnou

jeden svet 200Přesun do digitálního světa a výzvy i hrozby, které s sebou tato transformace přináší – to je téma, které akcentuje letošní ročník festivalu Jeden svět pod hláškou „Vypadáváš“. Hlavní tematická filmová kategorie se zaměřuje na technologie a...