Stavbou roku 2016 je Hospital Kuks

Stavbou roku 2016 je Hospital Kuks

Kuks200Hospital Kuks, který otevřel své brány po rozsáhlé rekonstrukci na jaře loňského roku, získal ocenění Stavba roku 2016 a Zvláštní cenu Ministerstva kultury. Obnovený barokní skvost zažívá nebývalý zájem veřejnosti. Obnova Hospitalu je zdařilým příkladem revitalizace kulturní památky.

 

 

Rozsáhlá obnova Národní kulturní památky Hospitalu Kuks stála přes 450 milionů korun, přičemž podpora z prostředků Evropské unie činila 85 % nákladů krytých z Integrovaného operačního programu pro období 2007 – 2014 v prioritní ose „Realizace vzorových projektů obnovy a využití nejvýznamnějších součástí nemovitého památkového fondu České republiky“. Hlavní stavební práce probíhaly v letech 2013 – 2015.

Kuks1

Na Kuks se vrací návštěvníci, konají se zde akce, rozvíjí se okolí.

Před rekonstrukcí byl přitom stav památky značně neuspokojivý a plně se využívalo pouze 35 % z celého objektu. Po otevření  hospitalu návštěvnost stoupla na 140 tisíc návštěvníků. Letošní návštěvnost se koncem září pohybovala nad 100 tisíci návštěvníky.

Kuks2

Hlavním prostorem výsledných aktivit projektu „Kuks – Granátové jablko“ se stalo výukové centrum s divadelním sálem. Návštěvnický okruh prezentuje historii rodu Šporků a fungování hospitalu od jeho výstavby až do současnosti s popisem nejdůležitějších artefaktů barokního umění; restaurovaným cyklem nástěnných maleb Tance smrti, kostelem Nejsvětější Trojice, lapidáriem s alegoriemi Ctností a Neřestí z dílny Matyáše B. Brauna a lékárnou U Granátového jablka. Do zahrady za hospitalem se vrátilo 144 bylinkových záhonů.

Areál Hospitalu Kuks je příkladem kompozice barokní krajiny a prezentuje práci významných umělců své doby.

Kuks3

Kuks4

Kuks5Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Turistický seriál K21: Zámek Dačice

dacice 200Milí čtenáři, s blížícími se prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí....

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...


Literatura

Idioti 21. století

idio200Vesna Tvrtković se narodila v roce 1982 v Sarajevu. Kvůli válce odtud v roce 1992 uprchla i se svojí rodinou do Prahy, kde se usadila, pracuje zde a žije spokojeným životem. V roce 2009 absolvovala obor tvůrčí psaní na Literární akademii Josefa Škvoreckéh...

Divadlo

Být, či nebýt? Abonentem Městského divadla Zlín určitě ano!

mdz 200V Městském divadle Zlín právě startuje prodej předplatného na 73. sezonu. Ta bude především nebývale nabitá – v plánu je 11 premiér! Hlavním tématem bude rozhodování a divadelníci budou spolu s Hamletem klást celou sezonu otázku: Být, či nebýt?

...

Film

Nová pohádka Kovář z Podlesí - Nejdokonalejší drak v historii českého filmu

kovar z podlesi200Filmová pohádka Kovář z Podlesí, která bude mít premiéru 16. května 2013 se od tohoto týdne představuje v kinech svým trailerem. Její tvůrci poněkud odvážně rozhodli zkombinovat tři, na první pohled nesourodé techno...