Nostický palác zve o státním svátku na Den otevřených dveří

Nostický palác zve o státním svátku na Den otevřených dveří

palac200Den otevřených dveří chystá Ministerstvo kultury ČR na státní svátek; ve středu 28. září, se od 10 do 17 hodin pro zájemce otevřou brány malostranského Nostického paláce na Maltézském náměstí. Kromě prohlídky paláce čeká na návštěvníky pestrý program; v přízemí se představí třiadvacet příspěvkových organizací ministerstva kultury.                                                 

 

Raně barokní Nostický palác je považován za nejkrásnější sídlo ministerstva kultury na světě; návštěvníci v něm budou moci obdivovat nádherné reprezentační sály, které v současnosti slouží k předávání různých cen významným osobnostem, pořádání kulturních akcí, k přijímání významných návštěv a podobně. Bude možné nahlédnout i do pracovny ministra kultury, která je neobvyklá jak umístěním, tak architektonickým řešením. Přístupná bude obrazárna paláce s mnoha pozoruhodnými díly starých mistrů, nádherná kaple Nanebevzetí Panny Marie i slavná nostická knihovna, která čítá na 14 tisíc svazků. Program zpestří hudba různých žánrů.                                                                                                                                

palac01

Palác, který dal vystavět tehdejší nejvyšší kancléř Jan Hartwig z Nostitz v sobě skrývá unikátní knihovnu, kapli a obrazárnu. Palác není běžně přístupný, konají se zde však krátkodobé výstavy. Důležitou roli sehráli Nosticové i na poli kulturním. Byli mecenáši umění, podporovali například Wolfganga Amadea Mozarta, Josefa Dobrovského, nebo rodinu Mánesovu, která zde v přístavku měla dokonce i byt. Krátce na začátku osmnáctého století zde pobýval i Kryštof Dienzenhofer.                                                                                                                                      

Šlechtický rod Nosticů palác vlastnil až do roku 1945. Nyní zde má své sídlo Ministerstvo kultury. Palác bývá otevřen při Dnech otevřených dveří a u příležitosti významných dnů památkové péče a státních svátků. Vstup pro návštěvníky bude umožněn z vrátnice přes bezpečnostní rám.

 palac02

palac03

palac04Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Sanchez Amsterdam bude krstiť album

cibula (2)Skupina Sanchez Amsterdam vznikla v roku 2004 počas ich štúdia na základnej umeleckej škole. Skupinu tvoria Dávid Maniaček, B...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...


Literatura

Přijde zase někdy Lili?

danska divka webCo jen může způsobit jedna náhodná nevinná prosba? V mnoha případech asi nic zvláštního. Do života Grety a Einara však přinesla zásadní zlom. Do té chvíle byli zamilovaným manželským párem malířů, poté rozervanou dvojicí, která neví, jak ...

Divadlo

„Ale, proboha, já nejsem můj milovaný Sartre, Wilde, Williams, Albee, Shakespeare…“ rdí se Petr Nýdrle

Jméno Petr Nýdrle je zlínským kulturním nadšencům jistě dobře známo, ale tento herec, učitel, scenárista a umělecký šéf zanikajícího divadla Malá scéna má co říct i ostatním. V rozhovoru se dozvíte věci o Malé scéně, ale budete svědky i osobního zamyšlení nad vážnějšími tématy.

Film

Přijely Ostře sledované vlaky

vlak perexUž po čtvrté - bohužel s hlemýždím tempem jednoho titulu ročně - se obnovené premiéry dočkává klasické dílo české kinematografie, digitalizované, vyčištěné a vyrovnané v kontrastu i jasu. K divákům se tak dostává v podobě, v jaké se uvádělo při prem...