Linec – kultura a architektura na krásném modrém Dunaji
Reklama
Banner

Linec – kultura a architektura na krásném modrém Dunaji

Email Tisk

linz 200Linec je městem, kde kromě četných historických památek najdeme také moderní architekturu. Hornorakouská metropole Linec se návštěvníkům prezentuje jako moderní město, orientované na výzvy budoucnosti. Linec je město, symbolizující dokonalé spojení průmyslu, kultury a přírody. Obklopen přírodními krásami představuje Linec kreativní a moderní město. které svým návštěvníkům nabízí bohaté zážitky z oblasti historie, kultury, ale i kulinářské zážitky.

Město, jeho památky i moderní architektura
Linec, ležící nedaleko hranic s Českou republikou, je hlavním městem spolkové země Horní Rakousy. Je také třetím největším městem v Rakousku. Město odpradávna těžilo z výhodné polohy na významné říční křižovatce. Svým návštěvníkům nabízí hornorakouská metropole celou řadu historických památek. Nejreprezentativnější stavbou města je bezesporu Linecký zámek, který se tyčí nad Dunajem. Zámek je veřejnosti přístupný; v současnosti je zde Muzeum Horních Rakous.
Nejznámějším kostelem je Nový dóm (Neuer Dom). Výška věže tohoto impozantního chrámu je 134 metrů. Mezi dalšími kostely zaujme například Uršulin kostel (Ursulinenkirche), kde momentálně sídlí Zemské kulturní centrum, nebo Starý dóm (Alter Dom), v němž hrával jako varhaník Anton Bruckner.

linz1

Poutní bazilika a farní kostel na vrchu  Pöstlingbergu je další významné turistické lákadlo  města. Zdejší kostel byl postaven v roce 1748. Dnes je vyhledávaným turistickým místem s krásnou vyhlídkou na město a jeho okolí. Jeskynní dráha Grottenbahn se nachází v bývalé pevnostní věži na Pöstlingbergu a proveze  návštěvníky pestrým pohádkovým světem.
Linec se však může pochlubit i památkami moderní architektury. V roce 2013 zde byla slavnostně otevřena nová budova opery - MUSIKTHEATER LINZ. Budova je dílem britského architekta Terryho Pawsona, který na ní spolupracoval se studiem Architektur Consult/Archinauten a dalších specialistů na současný design, akustiku, osvětlení a jevištní technologie. Nová budova opery je považována za nejmodernější svého druhu v Evropě.

linz2

V těsné blízkosti divadla je nedávno zrekonstruované hlavní vlakové nádraží, které je považováno za jedno z nejkrásnějších nádraží v Rakousku. Další památka moderní architektury, linecké Muzeum Ars Elektronica, láká návštěvníky hned na několik zajímavostí. Budova je největší osvětlenou plochou v Evropě a expozice muzea nabízí zcela nový obraz člověka ve světě rozvíjející se technologie. Expozice jsou interaktivní a na vysoké technické úrovni. Budova, v níž se muzeum nachází, je architektonický unikát. Osvětluje ji 40 000 LED diod, které mohou na jejím plášti vykouzlit nejrůznější barevné obrazy.
Foto: autor, www.linz.at Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 29

Čtěte také...

Oslavte 70. výročí startu na 1. cestu Hanzelky a Zikmunda do Afriky a Jižní Ameriky

hanzelka zikmund 200Na sobotu 22. dubna je připraven je doprovodný program jak ve stálé expozici Princip Baťa, tak ve výstavě Hedvábná cesta, ale především před 14. budovou. Program bude probíhat od 10 do 18 hodin.

...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Čas strávený s Vykupitelem duší není promarněný

Vykupitel perexDo kraje pod Tatrami, v blíže neurčené době 19. století, čtenáře přivádí Iveta Pačutová, jejíž prvotina Vykupitel duší spatřila světlo světa v letošním roce. 

Divadlo

Balet Národního divadla v nové sezoně

Balet Bayadere 200Sezonu 2015/2016 zahájí Balet Národního divadla premiérou Louskáček a Myšák Plyšák. Po deseti letech uvádění úspěšné verze režiséra a choreografa Youriho Vàmose se chystá inscenace úplně nová, jejímž tvůrcem je Petr Zuska, choreograf ...

Film

Václav Marhoul dokončil třetí fázi natáčení filmu Nabarvené ptáče
 

marihoul200Skončila v pořadí už třetí část z celkového počtu sedmi etap natáčení adaptace světového bestselleru Jerzy Kosińského Nabarvené ptáče v režii Václava Marhoula. Od začátku srpna štáb pracoval nej...