Linec – kultura a architektura na krásném modrém Dunaji
Banner

Linec – kultura a architektura na krásném modrém Dunaji

Email Tisk

linz 200Linec je městem, kde kromě četných historických památek najdeme také moderní architekturu. Hornorakouská metropole Linec se návštěvníkům prezentuje jako moderní město, orientované na výzvy budoucnosti. Linec je město, symbolizující dokonalé spojení průmyslu, kultury a přírody. Obklopen přírodními krásami představuje Linec kreativní a moderní město. které svým návštěvníkům nabízí bohaté zážitky z oblasti historie, kultury, ale i kulinářské zážitky.

Město, jeho památky i moderní architektura
Linec, ležící nedaleko hranic s Českou republikou, je hlavním městem spolkové země Horní Rakousy. Je také třetím největším městem v Rakousku. Město odpradávna těžilo z výhodné polohy na významné říční křižovatce. Svým návštěvníkům nabízí hornorakouská metropole celou řadu historických památek. Nejreprezentativnější stavbou města je bezesporu Linecký zámek, který se tyčí nad Dunajem. Zámek je veřejnosti přístupný; v současnosti je zde Muzeum Horních Rakous.
Nejznámějším kostelem je Nový dóm (Neuer Dom). Výška věže tohoto impozantního chrámu je 134 metrů. Mezi dalšími kostely zaujme například Uršulin kostel (Ursulinenkirche), kde momentálně sídlí Zemské kulturní centrum, nebo Starý dóm (Alter Dom), v němž hrával jako varhaník Anton Bruckner.

linz1

Poutní bazilika a farní kostel na vrchu  Pöstlingbergu je další významné turistické lákadlo  města. Zdejší kostel byl postaven v roce 1748. Dnes je vyhledávaným turistickým místem s krásnou vyhlídkou na město a jeho okolí. Jeskynní dráha Grottenbahn se nachází v bývalé pevnostní věži na Pöstlingbergu a proveze  návštěvníky pestrým pohádkovým světem.
Linec se však může pochlubit i památkami moderní architektury. V roce 2013 zde byla slavnostně otevřena nová budova opery - MUSIKTHEATER LINZ. Budova je dílem britského architekta Terryho Pawsona, který na ní spolupracoval se studiem Architektur Consult/Archinauten a dalších specialistů na současný design, akustiku, osvětlení a jevištní technologie. Nová budova opery je považována za nejmodernější svého druhu v Evropě.

linz2

V těsné blízkosti divadla je nedávno zrekonstruované hlavní vlakové nádraží, které je považováno za jedno z nejkrásnějších nádraží v Rakousku. Další památka moderní architektury, linecké Muzeum Ars Elektronica, láká návštěvníky hned na několik zajímavostí. Budova je největší osvětlenou plochou v Evropě a expozice muzea nabízí zcela nový obraz člověka ve světě rozvíjející se technologie. Expozice jsou interaktivní a na vysoké technické úrovni. Budova, v níž se muzeum nachází, je architektonický unikát. Osvětluje ji 40 000 LED diod, které mohou na jejím plášti vykouzlit nejrůznější barevné obrazy.
Foto: autor, www.linz.at Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Partneři

Hledat

Mimísek 36

Čtěte také...

Na Sychrově jsou dva betlémy – původní rohanský i replika v životní velikosti

Sychrov 200Sychrovský zámek představil nový betlém v životní velikosti, který je částečnou replikou původního rohanského.

...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Laurell K. Hamiltonová – Micah: Anita Blakeová v češtině již po třinácté

200litAnita Blakeová, slavná lovkyně upírů, Popravčí, nekromantka, oživovatelka a federální šerif v jedné osobě v knize Micah svádí boj s nezvyklým nepřítelem – svými city.

...

Divadlo

Oblíbené představení Pan Kaplan má třídu rád oslaví 200. reprízu

abc 2004. října oslaví Divadlo ABC 200. reprízu hudební komedie Pan Kaplan má třídu rád plnou písní, tance a půvabného humoru v podání Oldřicha Víznera, Lubomíra Lipského, Jitky Smutné, Veroniky Gajerové, Martina Písaříka...

Film

Tři velké seriály a také satira, sitkom a skeče na podzim v České televizi

ceska televize 200Návrat vyšetřovatele Kuneše v novém detektivním seriálu Rapl, historická sága Já, Mattoni a druhá řada oblíbeného Doktora Martina. Česká televize nabídne na podzim tři velké seriály. Vedle nich se na obrazovce objeví i satira o fikti...