Zlatokorunské klášterní lapidárium - perla středověkého umění
Reklama
Banner

Zlatokorunské klášterní lapidárium - perla středověkého umění

Email Tisk

lapidarium 200Středověké kláštery byly místem soustředění, rozjímání a modlitby. Klášter cisterciáků ve Zlaté Koruně si díky své poloze v hlubokém vltavském údolí udržel mnoho z původní atmosféry i po odchodu řádu roku 1785. Dnes je pokládán za jeden z nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě.

 

Stavební kamenické prvky kláštera nalezené při jeho rekonstrukci, které ilustrují nejen vývoj kamenického řemesla od 13. do 18. století, ale i technologii klenebních konstrukcí. Cisterciácký klášter Svatá Trnová (dnes Zlatá) Korunabyl založen za krále Přemysla Otakara II. Roku 1263. Vzhledem k velikosti plánovaných budov zde pravděpodobně pracovali nejen mniši a laičtí bratři, ale i stavební huť, sdružující všechna potřebná řemesla – kameníky, zedníky, tesaře, pokrývače, cihláře a další.

lapidarium1

Klášter byl roku 1420 vyrabován a vypálen husity; značně poškozený odolával dvě století povětrnostním vlivům. V 17. a 18. století byl upravován, za císaře Josefa II. roku 1785 zrušen, aby pak po více jak jedno století sloužil k výrobním účelům, dokonce i jako slévárna a strojírna. To  zanechalo na klášteru hluboké šrámy, ale především způsobilo zánik nebo poškození mnoha budov. Během obnovy areálu v první polovině 20. století byla nalezena řada stavebních prvků. Postupně tak vznikala rozsáhlá sbírka, která ilustruje nejen vývoj kamenického řemesla od 13. do 18. století.  Mnoho kamenických prvků je sice možné spatřit v původní poloze přímo v areálu kláštera, ale prakticky nikde tak zblízka, jako v lapidáriu.
Vystavené kamenické prvky jsou nejen dokladem umu starých kamenických mistrů, ale zároveň představují sondu do geologické historie zdejší krajiny; neboť kámen pochází z blízkých lomů na úpatí masivu hory Kleť. Prohlídkový okruh se nachází ve sklepení v bývalé ledárně.

lapidarium2

Cisterciácký klášter ve  Zlaté koruně je pokládán za jeden z nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě. Díky své poloze si udržel mnoho z původní atmosféry i po odchodu řádu. Klášter nabízí dva prohlídkové okruhy. V roce 1995 byl zlatokorunský klášter prohlášen národní kulturní památkou.Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 29

Čtěte také...

NPÚ: Češi si památky zamilovali

npu logo 200Památky ve správě Národního památkového ústavu navštívilo letos od ledna do konce října přes 4,9 milionu návštěvníků. Protože mnoho hradů a zámků nezavírá ani v zimě, lze do konce roku čekat prolomení magické návštěvnické hra...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Postupte v angličtině na vyšší úroveň!

PE perexKniha Practise Your English. Tematická slovní zásoba je další v řadě učebnic, která nabízí prohloubení znalostí tentokrát pokročilejším studentům anglického jazyka, kteří bez problémů používají základní gramatiku a zvládají běžná konver...

Divadlo

Dům kultury Vsetín nabídne divadelní dvojkombinaci kabaretní show roku Ovčáček čtveráček i realistickou komedii Upokojenkyně

upokojenkyně200V úterý 7. února si ve Vsetíně přijdou na své příznivci divadla, komedie a kabaretní show, za kterými stojí Petr Michálek, divadelní režisér a ředitel Městského divadla Zlín.

...

Film

Zrestaurovaný film Hoří, má panenko míří na velká plátna

hori ma panenkoHoří, má panenko, slavný film ze zlatého fondu české kinematografie se po 45 letech opět vrací do kin na digitálně restaurované kopii. Tento film je jedním z vrcholů československé nové vlny. Byl natočen v roce 1967 podl...