Zlatokorunské klášterní lapidárium - perla středověkého umění
Banner

Zlatokorunské klášterní lapidárium - perla středověkého umění

Email Tisk

lapidarium 200Středověké kláštery byly místem soustředění, rozjímání a modlitby. Klášter cisterciáků ve Zlaté Koruně si díky své poloze v hlubokém vltavském údolí udržel mnoho z původní atmosféry i po odchodu řádu roku 1785. Dnes je pokládán za jeden z nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě.

 

Stavební kamenické prvky kláštera nalezené při jeho rekonstrukci, které ilustrují nejen vývoj kamenického řemesla od 13. do 18. století, ale i technologii klenebních konstrukcí. Cisterciácký klášter Svatá Trnová (dnes Zlatá) Korunabyl založen za krále Přemysla Otakara II. Roku 1263. Vzhledem k velikosti plánovaných budov zde pravděpodobně pracovali nejen mniši a laičtí bratři, ale i stavební huť, sdružující všechna potřebná řemesla – kameníky, zedníky, tesaře, pokrývače, cihláře a další.

lapidarium1

Klášter byl roku 1420 vyrabován a vypálen husity; značně poškozený odolával dvě století povětrnostním vlivům. V 17. a 18. století byl upravován, za císaře Josefa II. roku 1785 zrušen, aby pak po více jak jedno století sloužil k výrobním účelům, dokonce i jako slévárna a strojírna. To  zanechalo na klášteru hluboké šrámy, ale především způsobilo zánik nebo poškození mnoha budov. Během obnovy areálu v první polovině 20. století byla nalezena řada stavebních prvků. Postupně tak vznikala rozsáhlá sbírka, která ilustruje nejen vývoj kamenického řemesla od 13. do 18. století.  Mnoho kamenických prvků je sice možné spatřit v původní poloze přímo v areálu kláštera, ale prakticky nikde tak zblízka, jako v lapidáriu.
Vystavené kamenické prvky jsou nejen dokladem umu starých kamenických mistrů, ale zároveň představují sondu do geologické historie zdejší krajiny; neboť kámen pochází z blízkých lomů na úpatí masivu hory Kleť. Prohlídkový okruh se nachází ve sklepení v bývalé ledárně.

lapidarium2

Cisterciácký klášter ve  Zlaté koruně je pokládán za jeden z nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě. Díky své poloze si udržel mnoho z původní atmosféry i po odchodu řádu. Klášter nabízí dva prohlídkové okruhy. V roce 1995 byl zlatokorunský klášter prohlášen národní kulturní památkou.Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Partneři

Hledat

Mimísek 36

Čtěte také...

Rytíř, voják, pilot, nebo snad mladý vědec? Na rodinném dni 19. října bude v Milovicích možné vše!

200cestCelodenní zábavu nejen pro děti, ale i jejich rodiče a třeba i prarodiče nabídne v sobotu 19. října milovické Mirakulum, které pro tento den opět spojí síly se sousedním tankodromem. Vedle desítek stálých atrakcí nabídne zábavně-naučný park divadelní a h...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

DVOJITÁ RECENZE: Noe – vše, co se plazí po zemi

Noe2 200Jana Vyskotová

Druhý díl komiksu Noe: vše co se plazí po zemi je netrpělivě očekávaným pokračováním čtyřdílné série, která vznikla podle první verze scénáře výpravného filmu. Strhující biblic...

Divadlo

Divadelní loď Tajemství

Před dvanácti lety na břehu Vltavy zakotvila nevídaná loď. Loď s oponou, s divadelními prkny a programem pro malé i velké. Na boku s velkým nápisem Tajemství, s podtitulem Bratří Formanů si křižuje dvě největší české řeky, kotví...

Film

Stuck in love; utopeno v lásce?

love perexToto americké drama-komedie člení spisovatelskou kariéru, své hlavní téma, do několika vývojových etap. Počínaje generačním přenosem psacích chromozomů odrazem ve svých potomcích, pokračující  domnělou ztrátou inspirace, kdy diváka zasvěcuje do vlas...