Letní putování - tucet českých památných míst UNESCO

Letní putování - tucet českých památných míst UNESCO

Tisk

unesco 200České dědictví UNESCO je sdružení obcí a měst České republiky, na jejichž území se nachází památka zapsaná na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

 


Brno
Brno je významnou městskou památkovou rezervací a druhým největším českým městem. Osídlení zde existuje od příchodu Slovanů v 6. stol. přes období Velkomoravské říše do současnosti. Od konce 13. století město chrání hrad Špilberk, který se stal sídelním hradem moravských markrabat z rodu Lucemburků i zemským hlavním městem Moravy. Pro návštěvníky z celého světa, je největším magnetem Vila Tugendhat, nejvýznamnější evropská stavba architekta Ludwiga Miese van der Rohe, která byla zapsána v roce 2001 na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Český Krumlov
Město leží na samém jihu České republiky. Díky jedinečné středověké zástavbě je od roku 1992 chráněno organizací UNESCO. Jako přirozené centrum nežije pouze historií, ale časem se stalo městem kultury, umění i nevšedních zážitků. Celoročně nabízí z pestrého menu kulturních akcí ty nejlepší kousky. Od návštěv muzeí a galerií přes koncerty sedmi hudebních festivalů či představení v rámci tradičních slavností, po noční prohlídky nebo posezení ve stylových hospůdkách.

unesco-cesky-krumlov

Holašovice
Holašovice jsou zmiňovány již v polovině 13. století, v době kolonizace jihočeského pohraničí.  Na Seznam UNESCO tak byl v roce 1998 zapsán téměř zcela dochovaný středověký systém obytných domů a sýpek.                                                                                                                                       

Kroměříž
Město bylo založeno jako tržní osada na křižovatce obchodních cest. Na počátku 12. století se stala Kroměříž majetkem olomouckých biskupů. Na město byla povýšena ve druhé polovině 13. století.  Po roce 1848, kdy se zde konal ústavodárný říšský sněm, nastává období, pokroku, který vynesl město k nejvyšším metám duchovní kultury a umění. Na seznam UNESCO byly zahrady a zámek v Kroměříži zapsány v roce 1998.

Kutná Hora
Kutná Hora je spjata s kutáním stříbra. Již roku 1142 byl v nedalekém Sedlci založen první cisterciácký klášter v Čechách; koncem 13. století vznikla i původní hornická osada, ze které se  stalo bohaté královské město. Kutná Hora je považována za pokladnici země. Unikátnost i historie, to vše stálo v roce 1995 za zápisem Kutné Hory na Seznam UNESCO.

unesco-kutna-hora

Lednicko – valtický areál
Areál se rozkládá v místech, kde stával ve 12. století mohutný pomezní hrad. Dnes je tu romantický zámek, malebné městečko a krajinářský skvost nebývalých rozměrů. Současný areál o rozloze takřka 300 km2, je výsledkem úprav uplatňovaných u anglických parků. Díky tomu se zde potkává barokní architektura s novogoticky upravenou budovou zámku a drobnými stavbami v romantickém stylu. Lednicko-valtický areál byl zapsaný na Seznam UNESCO v roce 1996.

Litomyšl
Město vzniklo při obchodní cestě spojující Čechy s Moravou na přelomu 10. a 11. století. Dominantou je renesanční zámek italského typu s více než osmi tisíci sgrafity, který je od roku 1999 na Seznamu UNESCO. Na náměstí je gotická radnice a řada renesančních i barokních domů.

Olomouc
Olomouc ležící v samém srdci Hané a patří k nejvýznamnějším moravským metropolím, kde si dávala dostaveníčka dějiny s osobnostmi a věda s pokrokem. Olomoucký morový sloup  je vysoký 35 metrů a jeho odhalení se roku 1754 osobně se ho zúčastnili císařovna Marie Terezie s chotěm Františkem Josefem I. Štěpánem Lotrinským. Sloup Nejsvětější Trojice byl na Seznam UNESCO zapsán v roce 2000.

unesco-olomouc

Praha
Město je významnou městskou památkovou zónou; historické jádro o rozloze 866 hektarů a zahrnuje unikátní urbanistický celek Pražského hradu a Hradčan, Malé Strany a Karlova mostu, Starého Města s Josefovem a dochovanou částí bývalého Židovského Města, Nového Města, Vyšehradu a dalších památek. Na Seznam UNESCO byla zapsána v roce 1992.

Telč
Město  leží v jihozápadním cípu Moravy, na půli cesty mezi Prahou a Vídní. Koncem 19. století význam města ještě vzrostl s příchodem železnice. Protože si ale historické jádro města, uzavřené rybníky a branami, udrželo po celá staletí svou osobitou tvář, v roce 1992 bylo zapsáno na Seznam UNESCO.

Třebíč
Třebíč spojuje svou historii se založením benediktýnského kláštera v roce 1101. Díky své poloze na březích řeky Jihlavy a štědrosti zakladatelů se město stalo záhy významným střediskem náboženského života a vzdělanosti. Město bývalo střediskem židovské kultury na Moravě a unikátně zachovaná židovská čtvrť je svědectvím zdejšího soužití Židů a křesťanů. Zdejší památky byly v roce 2003 zapsány na Seznam UNESCO.

Žďár nad Sázavou
Žďár nad Sázavou býval původně tržní osadou, založenou na staré zemské stezce. Osada se vznikla současně se založením kláštera řádu cisterciáků roku 1252. Na město byla povýšena počátkem 17. století. Dnes je hostitelem i pořadatelem mnoha kulturně-společenských akcí. Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře byl zapsán na Seznam UNESCO v roce 1994. Stavba z počátku 18. století je jedním z nejlepších projektů architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela.


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Vsetín

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...


Literatura

Historie knihy aneb Spolkla mě knihovna

spolkla me knihovna200Víte co nejvíce potěší každého malého knihomola? Přece kniha o knihách. No dobře našlo by se i několik dalších možných variant, ale tentokrát se pojďme podívat za Klárou Smolíkovou a její novinkou Spolkla mě knihovna.

Divadlo

Festival Setkání Stretnutie odtajnil program

setkani stretnutie200Ve Zlíně se od 14. do 19. května bude konat 28. ročník česko-slovenského divadelního festivalu Setkání Stretnutie. Na co se můžete těšit?

 

...

Film

Nataša Gollová dostávala role bezstarostných dívek, ale její život nebyl peříčko

natasa 200Kdyby na začátku své filmové kariéry Nataša Gollová vytvořila postavu princezny, možná by to byla ta nejněžnější a nejkřehčí princezna, jakou mohl kdy český film mít. Takovou roli však na Barrandově nikdy nedostala. Ale přece ji role éterických dívek...