Do muzea bez bariér

Do muzea bez bariér

Tisk

muzeum bezbarierovo 200Muzeum hlavního města Prahy zpřístupnilo přízemí a foyer hlavní budovy muzea bezbariérovým vstupem. Bezbariérový vstup se nachází v zadní části budovy a navazuje na přízemí s dětským muzeem a Langweilovou hernou. Pro bezbariérový vstup do foyer muzea byly nainstalovány plošiny. Foyer tak nabízí možnost prohlédnout si expozice Pravěká a Středověká Praha a sály s krátkodobými výstavami i osobám s nejrůznějšími typy omezení. Nachází se zde také muzejní obchod se suvenýry a publikacemi z edice Muzea hlavního města Prahy.

Částečným bezbariérovým zpřístupněním hlavní budovy muzea se Muzeum hlavního města Prahy zařadilo na seznam Přátelských míst. Cílem projektu Přátelská místa je vytvořit síť certifikovaných poskytovatelů služeb pro osoby s nejrůznějšími typy omezení a garantovat profesionální přístup a přístupnost služeb. Osazení 2 kusů plošin pro bezbariérový přístup probíhalo 29. 3. do 11. 4. 2016.  Hlavní budova muzea je architektonickým objektem zapsaným v seznamu kulturních památek České republiky. Byla postavena pro Museum královského města Prahy v letech 1896-1898 v novorenesančním slohu podle návrhů architekta Antonína Balšánka. Dne 12. května 1883 bylo muzeum slavnostně otevřeno veřejnosti.

muzeum bezbarierovo

Kromě krátkodobých výstav nabízí hlavní budova muzea i stálé expozice Langweilův model Prahy z let 1826–1834 je unikátním exponátem muzea. Byl vyroben ručně z papírové lepenky. Na přibližně 20 m² je zobrazeno historické jádro Prahy v podobě, jakou mělo před více než sto padesáti lety. Více než 2000 budov je zachyceno v měřítku 1:480, se všemi detaily.
Expozice Praha v pravěku  nabízí pohled do života obyvatel pražského území od počátků pravěku do doby příchodu Slovanů. Expozice Středověká Praha je věnovaná vzniku Pražského hradu, Vyšehradu, osídlení v 9. – 12. století, založení Starého Města a Malé Strany ve 13. století, Hradčan a Nového Města ve 14. století a připomíná období husitských válek. Expozice Praha na přelomu středověku a novověku je exkurzí do 2. poloviny 15. a16. století, období pozdní gotiky a pronikání renesance ideálů do doby, kdy na počátku 80. let 16. století přesídlil na Pražský hrad císař Rudolf II. Expozice Barokní Praha nabízí kolekci barokního sochařství a malířství. Haptická expozice Slabikář návštěvníků památek nabízí modely nejvýznamnějších pražských stavebních památek románského období a gotiky.
(Foto: autor, www.muzeumprahy.cz)


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Tereza Kadečková: Draků není nikdy dost

116339490 210826513650369 423286207714227236 nO dracích a lidech je název debutového románu mladé české autorky Terezy Kadečkové. Proč si zvolila zrovna tuto tématiku a žánr? Byl rozdíl v psaní povídek a p...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...


Literatura

Česká raw food: Tajemství těch nejlepších

raw200Tuto knihu lze považovat za jedinečný projekt, který spojuje recepty živé stravy a příběhy lidí, kteří v naší republice spojili svůj život s aktivní propagací všeho, co se raw food týká. Od distribuce speciálních kuchyňských spotřebičů, až po restaurace neb...

Divadlo

Jak se francouzská revoluce proměnila v povyk

1789 200Národní divadlo v Praze si umanulo, že bude uvádět experimentální hry - a vylézají z toho příšernosti. Čekání na Godota se změnilo v pitvořivou roztlemenost, ze slavného experimentálního počinu Ariane Mnouchkinové 1789 aneb Dokonalé štěstí režisér Vl...

Film

Slavná císařovna tak, jak ji neznáte

Korzet perexPíše se rok 1877. Císařovna Sissi (Vicky Krieps) je nejen módní ikonou, ale i ztělesněním ideálu krásy. Její 40. narozeniny se rychle blíží, ona však k oslavám nevidí důvod.

 

...