Lokomotiva z Národního technického muzea zazářila v Bratislavě
Banner

Lokomotiva z Národního technického muzea zazářila v Bratislavě

Email Tisk

lokomotiva 200Lokomotiva 464.202 se zúčastnila 18. ročníku Celoslovenského srazu historických železničních vozidel v Bratislavě. Takzvaný „Rendez“ je železniční akcí středoevropského významu a účast zástupce České republiky je záležitostí prestižní.

 

Akce je vítanou příležitostí k reprezentaci České republiky a Národního technického muzea, jednak k prezentaci možností spolupráce příspěvkové organizace Ministerstva kultury s Českými drahami a.s., jejímž výsledkem je znovu zprovozněné vozidlo, které by bez finanční účasti tohoto subjektu již bylo definitivně odstaveno z provozu. Lokomotiva vrátila do Bratislavy přesně po 55 letech. Tendrová parní lokomotiva 464.202ze sbírky NTM byla vyrobena v tehdejších závodech V. I. Lenina v Plzni roku 1956. Do sériové výroby se však díky posílení produkce elektrických lokomotiv nikdy nedočkala. Lokomotiva dojezdila v běžném provozu roku 1974. Vozidlo bylo zapůjčeno do depa kolejových vozidel v Olomouci, kde prošlo několika opravami za účelem jeho využití jako provozuschopného historického kolejového vozidla. Poslední celková oprava, která uvedla lokomotivu do provozního stavu, byla dokončena v roce 2014. Od roku 2014 je tak sbírkový předmět NTM opět provozován Českými drahami na české železniční síti při příležitostných akcích pro veřejnost.

lokomotiva3

Počátkem 50. let minulého století se Československé státní dráhy nacházely v přelomové situaci. V souladu s vývojem v ostatních zemích poválečné Evropy přicházel útlum parního provozu a přechod k trakci motorové a elektrické. Úkolem lokomotivy řady 464.2, známé pod přezdívkou Rosnička, bylo zejména vedení rychlíků a spěšných vlaků na tratích s náročným výškovým i směrovým profilem. Lokomotiva vykonala technicko - bezpečnostní zkoušku, při níž dosáhla rychlosti 105 km/h, na trati mezi Prahou a Lovosicemi. Provozní nasazení stroje skončilo v roce 1974. Před vyřazením projevilo Národní technické muzeum (NTM) zájem o uchování stroje, coby zástupce poslední lokomotivní řady parní trakce, vyráběné pro ČSD. Lokomotiva byla formálně zrušena roku 1974, a byla převedena do majetku NTM, v jehož depozitáři několik let vcelku bez užitku stála. Koncem 80. let minulého století byla zapůjčena do olomouckého depa, kde ji v letech 1990 – 1993 tamní železniční nadšenci uvedli opět do provozního stavu, aby se mohla vrátit do čela vlaků.

(Foto: NTM, www.ntm.cz)Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Partneři

Hledat

Mimísek 36

Čtěte také...

Obnovená technická památka se v červenci otevře veřejnosti

Korenov 200Zrekonstruovaná výtopna Kořenov se pro veřejnost otevře 2. července. Akci doprovodí výstava fotografií, která dokumentuje průběh obnovy.

...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Umění filmu. Úvod do studia formy a stylu.
ImageKaždá generace filmových badatelů si s oblibou bere některý z teoretických systémů jako základ pro své zkoumání. V minulosti to byly zejména různé strukturalisticky orientované systémy s výraznou normot...

Divadlo

Manželské vraždění jako dárek k výročí

manzelske vrazdeni perexNelekejte se, krev v tomto článku nepoteče. Řeč je o divadelní hře Manželské vraždění francouzského dramatika Erika-Emmanuela Schmitta, kterou si přidalo do repertoáru Městské divadlo Z...

Film

První pořad pro slyšící i neslyšící děti a dalších 10 nových formátů na Déčku

ceska televize 200Během tří let odvysílala Česká televize na svém dětském programu takřka 16 tisíc premiérových pořadů a výrazně rozšířila nabídku zábavně vzdělávacích pořadů. Právě v tomto trendu bude Déčko pokračovat i v následující sezoně, kdy před...