NPÚ - co nového na památkách červenci 2016

NPÚ - co nového na památkách červenci 2016

Tisk

npu 200Přestože je rok 2016 zasvěcen především řadě Karlu IV. a NPÚ si projektem Lucemburský rok připomíná jeho rod a dobu, na hradech, zámcích a ostatních památkách ve správě této instituce se toho děje mnohem více; hrady a zámky zvou na oblíbené večerní a noční prohlídky, nahlédnutí do zákulisí a prostor nepřístupných, ale i oslavy a připomínky dob minulých i kulturu doby současné.

 

V sobotu 2. července bude na hradě Veveří otevřená výstava Lev a orlice. Moravští Lucemburkové a jejich hrad, která představí významné moravské sídlo Lucemburků i opomenuté členy Lucemburské dynastie. Skončí 31. října 2016. Od 2. do 10. července bude navíc v prostoru středověké břitové věže hradu vystavena rukavice sv. Vojtěcha, významná relikvie z boleslavského pokladu, vyhotovená   pravděpodobně na příkaz císaře Karla IV. na sklonku 14. století.

5. července se na hradě Landštejn sejdou dvě významné historické osobnosti při slavnostním setkání Karla IV. s Vilémem z Landštejna.

Od 16. července 2016 bude na hradě a zámku Horšovský Týn otevřena výstava kostýmů a rekvizit s názvem Karel IV. ve filmu.

O víkendu 29. – 31. července zve hrad Velhartice na Štíty stříbrného lva aneb Výlet do 14. století aneb Boření mýtů na Velharticích, tradiční slavnost s historicky přesnými ukázkami ze života šlechty i prostého lidu.

npu

Oslavy významných událostí

1. až 17. července připomene jeden sladký nápad zámek Dačice tradičním festivalem Za dačickou kostku cukru.

2. – 10. července zahraje pro děti i dospělé scénku Inkvizitor a mluvka na hradě Bítov skupina historického šermu BUHURT.

2.–3. července pořádá hrad Grabštejn opět celodenní zábavné Létohrátky.

5.–6. července předvedou průvodci zámku Hrubý Rohozec Módu sedmi staletí.

5. – 6. července 2016 doprovodí prohlídky na hradě Švihov ukázky historických tanců Černínské kratochvíle aneb malé taneční okénko s renesančními mistry při prohlídkách Švihova.  

10. července bude Kunětická hora, Hrad řemeslníků, hostit festival tradičních lidových řemesel.

16. a 17. července Možná přijede císařpán na zámek Hrádek u Nechanic, kde zavzpomíná na rok 1866.

a 16.–17. července zve Hamousův statek ve Zbečně na teplý chléb z historické pece a proslulé koláče podávané na jarmarku Šafářův dvoreček.

První prázdninový měsíc uzavřou 30. července Dvorské slavnosti Jana Rudolfa na zámku Krásný dvůr.

Nahlédnutí do zákulisí památek

8. července uvidí při speciální prohlídce Než to zámek Červené Poříčí rozbalí návštěvníci prostory, kde vzniká nová prohlídková trasa.

15. července si pak zámek důkladně prohlédnou při prohlídce Zub času si nevybírá aneb Od sklepů až ke komínům.

16. – 17. července zavedou do podzemí návštěvníky kláštera Plasy speciální prohlídky vodního systému.

22. a 24. července proběhne na hradě a zámku Bečov Degustace vín, edukační program spojený s degustací vín ze stejných oblastí, ze kterých pochází vína bečovského „tekutého pokladu“.

2.–3. července zve zámek Opočno na Svátky růží, během nichž bude vyzdobený bohatými historickými vazbami ze stovek květin.

Zcela jinak potěší 14. až 16. července Folková růže – tradiční festival na zámku Jindřichův Hradec.

Od 23. do 30. července se rozezní folkem zámek Náměšť nad Oslavou, kde budou Folkové prázdniny.

Kratochvilný sobotní večer se koná 23. července na zámku Kratochvíle.

Hned dvakrát potěší návštěvníky klášter Kladruby a jeho Archiv vůní; 22. – 24. července a 30. července komorním festivalem chutí a vůní Kladrubské klášterní delikatesky.

(Foto: autor, www.npu.cz)


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Velká kniha herců první republiky a protektorátu představuje pětadvacet osobností

RB perexV polovině prosince spatří světlo světa Velká kniha herců první republiky a protektorátu, kterou připravil autorský tým Jiří Bartoň a Robert Rohál. Nebude jen filmografií či strohým životopisem filmových hvězd, půjde jim tzv. pod kůži a nahlédne do ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...


Literatura

Putování českou přírodou

putovani ceskou prirodou 200V září vyšla u Knižního klubu nádherně zpracovaná kniha Heleny Kholové s fotografiemi Jana Rysa Putování českou přírodou. Fotografického průvodce naší malebnou přírodou jistě ocení malí i velcí!

Divadlo

Na podzim do divadla: Ošklivec

2d3c94dbbe2fd3850b9978cd5b0534f6O prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte. Tentokrát vás zveme na Ošklivce do olomouckého Divadla Tramta...

Film

JAK FUNGOVALA TOVÁRNA BARRANDOV

Tovarna Barrandov perexZáhy po nastolení komunistického režimu se vynořily představy, že ani filmové studio Barrandov se nijak neodlišuje od běžných továren, vždyť i v něm se přece vyrábí zboží. Vzápětí převážila víra, že je zbytečné natáčet...