Památkáři chystají rekonstrukci hradu „Kuňky“
Banner

Památkáři chystají rekonstrukci hradu „Kuňky“

Email Tisk

kunetickahora 200Národní památkový ústav chystá rekonstrukci hradu Kunětická Hora. Na některé části oprav jsou již hotové projektové dokumentace. Finance chce organizace státní památkové péče získat z programu Integrovaných územních investic Hradecko-pardubické aglomerace.

Je hotový projekt rekonstrukce západního křídla, tedy bývalé prvorepublikové restaurace s dřevěnými interiéry od architekta Dušana Jurkoviče. To je už dnes po 100 letech památkově chráněná a velmi cenná architektonická věc.

Hrad a jeho historie 

Hrad Kunětická Hora z počátku 15. století stojí na stejnojmenném vrchu nedaleko Pardubic. Patří mezi oblíbené turisticky navštěvované místo. Z vrcholu hory je nádherný výhled do širokého okolí. Od roku 1958 je hrad chráněn jako kulturní památky; v roce 2001 byl zapsán na seznam národních kulturních památek České republiky. Hradní stavba vznikla na vrcholu Kunětické hory v polovině 14. století. Roku 1491 se stal hrad majetkem rodu Pernštejnů. Ti jej zásadně přestavěli na mohutný dvouvěžový hrad s propracovaným systémem opevnění.

kuneticka1

Od druhé poloviny 16. století však památka ztrácela na původním významu, což umocnilo poškození hradu švédskými vojsky za třicetileté války. V dalších staletích hrad ohrožovalo lámání kamene, které bylo zastaveno až na počátku 20. století.

Po první světové válce byly zahájeny záchranné práce podle projektu architekta Dušana Jurkoviče.

Letos navštívilo hrad více než 42 tisíc turistů, zejména díky výstavě kostýmů z televizního seriálu Arabela, který se na zdejším hradě natáčel v polovině sedmdesátých let minulého století. Padl tak rekord v návštěvnosti od roku 1989.

Zdroj foto: hrad-kuneticka-hora.cz, youtube.comSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

RENÁTA LUCKOVÁ


redaktorka

    je fotografka, novinářka, moderátorka a koučka. V autorské dvojici s Pavlem Veselým organizovali a moderovali mnoho akcí. Vedla rozhovory s různými významnými osobnostmi – podnikateli, manažery, politiky, diplomaty, s lidmi z kultury a dalšími. Její fotografie a texty byly publikovány např. v Katolickém týdeníku, na webových stránkách Arcibiskupství pražského, Historická šlechta, Svět úspěšných, v kulturní a hospodářské revue Fragmenty, v časopise Naše rodina, v tiskové agentuře MediapressServis, v časopise Policista, Český bratr, Překvapení aj. Absolventka VŠE a UK. Má zkušenosti v oblasti PR, reklamy a marketingu, ale i v oblasti  firemních financí, personálního řízení a andragogiky.

    Spolu s Pavlem Veselým jsou autoři knihy "Setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP", která vyšla k jeho 70-tým narozeninám, kde publikovala i své fotografie.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Partneři

Hledat

Mimísek 38

Čtěte také...

Léto – čas tradičních pivních slavností a gurmánských zážitků

pivo 200Zlatavý pivní mok je nejoblíbenějším nápojem snad pro každého Čecha. Podle statistik konzumace piva patříme k zemím s největší spotřebou. Existují desítky velkých i menších pivovarů, které díky originálním a jedinečným recepturám neustále vylepšují chu...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Zkusíte si uvařit podle Malé úsporné kuchařky?


altNavzdory svému názvu není tato klasická kuchařka Anuše Kejřové z roku 1905 zrovna „malá“, neboť čítá 368 stran. Úspornost nejenom při vaření ale opravdu tvoří hlavní téma knihy. Autorka kuchařku věnovala své milované dceři Jiř...

Divadlo

Tak trochu jiný Jules Verne

julesverne 200Laterna magika v letošní sezoně obohatila svůj repertoár opět o jednu jedinou premiéru, na kterou se rozhodla vsadit veškeré své technické i umělecké trumfy. Výsledkem tohoto absolutního tvůrčího nasazení měla být inscenace s vysoce inova...

Film

Téměř ztracené Brehy nehy se vracejí

altFero Fenič natáčel svůj televizní hraný debut Brehy nehy v roce 1982 (jak nasvědčuje i datum na školní tabuli) a v témže roce jej dokončil, protože záhy - v měsíčníku Film a doba 3/1983 - na něj v rámci širší studie upozorňuje...