Památkáři chystají rekonstrukci hradu „Kuňky“

Email Tisk

kunetickahora 200Národní památkový ústav chystá rekonstrukci hradu Kunětická Hora. Na některé části oprav jsou již hotové projektové dokumentace. Finance chce organizace státní památkové péče získat z programu Integrovaných územních investic Hradecko-pardubické aglomerace.

Je hotový projekt rekonstrukce západního křídla, tedy bývalé prvorepublikové restaurace s dřevěnými interiéry od architekta Dušana Jurkoviče. To je už dnes po 100 letech památkově chráněná a velmi cenná architektonická věc.

Hrad a jeho historie 

Hrad Kunětická Hora z počátku 15. století stojí na stejnojmenném vrchu nedaleko Pardubic. Patří mezi oblíbené turisticky navštěvované místo. Z vrcholu hory je nádherný výhled do širokého okolí. Od roku 1958 je hrad chráněn jako kulturní památky; v roce 2001 byl zapsán na seznam národních kulturních památek České republiky. Hradní stavba vznikla na vrcholu Kunětické hory v polovině 14. století. Roku 1491 se stal hrad majetkem rodu Pernštejnů. Ti jej zásadně přestavěli na mohutný dvouvěžový hrad s propracovaným systémem opevnění.

kuneticka1

Od druhé poloviny 16. století však památka ztrácela na původním významu, což umocnilo poškození hradu švédskými vojsky za třicetileté války. V dalších staletích hrad ohrožovalo lámání kamene, které bylo zastaveno až na počátku 20. století.

Po první světové válce byly zahájeny záchranné práce podle projektu architekta Dušana Jurkoviče.

Letos navštívilo hrad více než 42 tisíc turistů, zejména díky výstavě kostýmů z televizního seriálu Arabela, který se na zdejším hradě natáčel v polovině sedmdesátých let minulého století. Padl tak rekord v návštěvnosti od roku 1989.

Zdroj foto: hrad-kuneticka-hora.cz, youtube.comSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Chat s osobností

Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 28

Čtěte také...

Pardubická Zelená brána hostí Pernštejny

prvni brana pardubceMezi jedno z nejnavštěvovanějších míst v Pardubicích patří bezesporu dominanta městské památkové rezervace Zelená brána, která získala svou charakteristickou věž s měděnou střechou po velkém požáru mě...

Z archivu...

Nové komentáře

Twitter


Literatura

Muž bez ženy není člověk

 

muz bez zeny 200Tento lákavý název nese útlá kniha oceňovaného autora Pavla Brycze a vydalo ji nakladatelství Mladá fronta. Hlavním tématem jsou dle očekávání vztahy, ale nudit byste se neměli.

...

Divadlo

Muzikál Ať žijí duchové! hlásí poslední sezónu!

atzijiduchove200Legendární hity Svěráka a Uhlíře se opět vrací do Kongresového centra Praha díky muzikálu Ať žijí duchové!. Producenti ohlásili, že se jedná o poslední divadelní sezónu tohoto titulu, a tak už zbývá jen 23 představení, která mají diváci š...

Film

Před měsícem vypukly Hvězdné války

Star Wars200Po téměř čtyřech desetiletích, kdy se zrodila první část Star Wars neboli Hvězdných válek, rozdělených do tří trilogií, přišla do kin v pořadí již sedmá část opatřená podtitulem Síla se probouzí. Nejprve vznikla prostřední trilogie, poté násle...