Další poutník do Santiago de Compostela a jeho evoluce
Banner

Další poutník do Santiago de Compostela a jeho evoluce

Email Tisk

Tura do Compostely perexNejen dobré a pořádně vyšlápnuté boty jsou potřeba na osmisetkilometrovou pěší túru. Do tlumoku je nutné zabalit sice jen ty nejnutnější věci a eliminovat tak zátěž, ale scházet nesmí pořádná dávka odhodlání, vůle, sebeovládání a šikne se i humor a nadhled. Jak moc strádá Svatojakubský poutník? Jeden z pohledů předkládá Jean Christophe Rufin, vážený člen Académie Française, jenž se doborovolně zařadil mezi ty, kdo vytrvalou chůzí podstupují spirituální přerod.

 

 

Co se stane s duší, když nohy ujdou osm set kilometrů současným Španělskem po cestě s tisíciletou tradicí? Rufinova odpověď, jak mu ji přinesla vlastní zkušenost, je formulována střízlivě, skepticky, a přitom nesmírně vtipně a se schopností vystihnout město, krajinu, povahu či vzhled přesným obrazem či půvabnou scénkou. Cesta do Compostely je v jeho podání přiměřeně duchovní, romantická i cynická a je vylíčena s jazykovým mistrovstvím, které se přitom nikdy nepoddává zálibě ve vlastním předvádění. Nudit byste se tedy neměli a zásluhu na tom nepochybně má i svěží překlad Martina Pokorného.

Během svého putování Jean Christophe Rufin sice záměrně společnost příliš nevyhledával, přesto se některým setkáním nevyhnul a ať již byla příjemná, či spíš zdvořilostní, vytěžil z nich další materiál ve finále použitý v knize.

Při čtení je možné zkoumat vlastní myšlenky, které v nás záznam Rufinova přerodu vyvolává. V podstatě lze s jeho náhledem na věc souhlasit – Cesta si poutníka podmaňuje, zkouší jeho vytrvalost, klade mu pod nohy nečekané překážky, na druhou stranu nechává mizet symboly hřebenatek, které ukazují směr, aby jej nakonec, pokrytého prachem, přece jen nechala dojít do kýženého cíle. Do cíle, ve kterém má pocit, že se mu podařilo správně srovnat hodnoty a že mu toto nastavení vydrží i po návratu do běžného života… Zůstane-li to tak, to naznačí sám autor v závěru cestopisu a realita všedního dne výsledek jen stvrdí.

tura

 

Inspiruje-li barvitý Rufinův popis některého z čtenářů k tomu, aby následoval tisíce poutníků, jež libovolnou z tras absolvovali, stejně, s největší pravděpodobností hraničící s jistotou, budou jejich autentické prožitky natolik odlišné, že vydají na samostatné vyprávění. A i to bude plné dobrodružství, potu, prachu a nepřenosných zkušeností. Cesta jich má v záloze nepřeberné množství…i v tom tkví její tajemství a nesmrtelnost.

Nesmrtelná túra do Compostely/ Poutníkem chtě nechtě
Immortelle randonnée. Compostelle malgré moi
Autor:     Jean-Christophe Rufin
Počet stran: 252
Rok vydání: 2015
Číslo vydání: 1.
Překladatel: Martin Pokorný
Vazba:    flexovazba
Hodnocení: 90 %

www.eprostor.com/
www.eprostor.com/cz/katalog-titulu/nesmrtelna-tura-do-compostely.aspx


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Partneři

Hledat

Mimísek 36

Čtěte také...

Románský palác, chlouba chebského hradu se dočkal oprav
 

Chebsky hrad4Románský palác chebského hradu je jednou z jeho nejhodnotnějších částí. Kvůli chybějící střeše je však památka stále vystavována nepříznivým povětrnostním vlivům. Nyní se severní a východní stěna obje...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Wallander se vrací

Wallander 200Kurt Wallander při jedné z policejních akcí zabije člověka. Vyčítá si to, propadne depresi a svůj světabol se snaží přebít alkoholem. Nic nepomáhá, ani když vyrazí ze studeného severu za teplem na východ, místo pohody si přivodí jen pořádnou ko...

Divadlo

Představte si Tři verze života

tri verze zivota perexUž vás někdy napadlo, jak by se konkrétní situace změnila ve chvíli, kdy byste se vy nebo váš partner zachovali v daném okamžiku jinak? A jak by se celá situace vyvinula dále? 

...

Film

Petr Zelenka natáčí nový film Ztraceni v Mnichově

Ztraceni v Mnichove 200Režisér Petr Zelenka, tvůrce divácky úspěšných komedií Knoflíkáři, Rok ďábla a  Příběhy obyčejného šílenství se po sedmi letech vrací s novým snímkem podle vlastního námětu a  scénáře