Další poutník do Santiago de Compostela a jeho evoluce
Reklama
Banner

Další poutník do Santiago de Compostela a jeho evoluce

Email Tisk

Tura do Compostely perexNejen dobré a pořádně vyšlápnuté boty jsou potřeba na osmisetkilometrovou pěší túru. Do tlumoku je nutné zabalit sice jen ty nejnutnější věci a eliminovat tak zátěž, ale scházet nesmí pořádná dávka odhodlání, vůle, sebeovládání a šikne se i humor a nadhled. Jak moc strádá Svatojakubský poutník? Jeden z pohledů předkládá Jean Christophe Rufin, vážený člen Académie Française, jenž se doborovolně zařadil mezi ty, kdo vytrvalou chůzí podstupují spirituální přerod.

 

 

Co se stane s duší, když nohy ujdou osm set kilometrů současným Španělskem po cestě s tisíciletou tradicí? Rufinova odpověď, jak mu ji přinesla vlastní zkušenost, je formulována střízlivě, skepticky, a přitom nesmírně vtipně a se schopností vystihnout město, krajinu, povahu či vzhled přesným obrazem či půvabnou scénkou. Cesta do Compostely je v jeho podání přiměřeně duchovní, romantická i cynická a je vylíčena s jazykovým mistrovstvím, které se přitom nikdy nepoddává zálibě ve vlastním předvádění. Nudit byste se tedy neměli a zásluhu na tom nepochybně má i svěží překlad Martina Pokorného.

Během svého putování Jean Christophe Rufin sice záměrně společnost příliš nevyhledával, přesto se některým setkáním nevyhnul a ať již byla příjemná, či spíš zdvořilostní, vytěžil z nich další materiál ve finále použitý v knize.

Při čtení je možné zkoumat vlastní myšlenky, které v nás záznam Rufinova přerodu vyvolává. V podstatě lze s jeho náhledem na věc souhlasit – Cesta si poutníka podmaňuje, zkouší jeho vytrvalost, klade mu pod nohy nečekané překážky, na druhou stranu nechává mizet symboly hřebenatek, které ukazují směr, aby jej nakonec, pokrytého prachem, přece jen nechala dojít do kýženého cíle. Do cíle, ve kterém má pocit, že se mu podařilo správně srovnat hodnoty a že mu toto nastavení vydrží i po návratu do běžného života… Zůstane-li to tak, to naznačí sám autor v závěru cestopisu a realita všedního dne výsledek jen stvrdí.

tura

 

Inspiruje-li barvitý Rufinův popis některého z čtenářů k tomu, aby následoval tisíce poutníků, jež libovolnou z tras absolvovali, stejně, s největší pravděpodobností hraničící s jistotou, budou jejich autentické prožitky natolik odlišné, že vydají na samostatné vyprávění. A i to bude plné dobrodružství, potu, prachu a nepřenosných zkušeností. Cesta jich má v záloze nepřeberné množství…i v tom tkví její tajemství a nesmrtelnost.

Nesmrtelná túra do Compostely/ Poutníkem chtě nechtě
Immortelle randonnée. Compostelle malgré moi
Autor:     Jean-Christophe Rufin
Počet stran: 252
Rok vydání: 2015
Číslo vydání: 1.
Překladatel: Martin Pokorný
Vazba:    flexovazba
Hodnocení: 90 %

www.eprostor.com/
www.eprostor.com/cz/katalog-titulu/nesmrtelna-tura-do-compostely.aspx


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 29

Čtěte také...

Poznávejte s Českou televizí Klenoty naší krajiny

Klenoty nasi krajiny 200Nový osmidílný dokumentární cyklus Klenoty naší krajiny se bude věnovat výjimečným lokalitám v chráněných krajinných oblastech. Diváci se jej budou moci sledovat od 8. ledna, vždy ve čtvrtek večer na ČT2. Průvodcem po...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Zrzka Sára Saudková a její Bůh jménem primitiv, intuice a pud

Ta zrzava perexNakladatelství Mladá Fronta vydalo až brutálně upřímnou a sarkastickou zpověď ženy, která svého času strávila několik let po boku slavného českého fotografa Jana Saudka. Asi málokdo nezaregistroval film...

Divadlo

Další sezónu cyklu Divadlo dětem zahájí úspěšný muzikál Ferda Mravenec

ferdaKdo by neznal šviháka s puntíkovaným motýlkem pod krkem a nezapomenutelným humorem. V podání Těšínského divadla se mohou velcí i malí těšit v neděli 22. října od 16.00 hodin ve velkém sále Domu kultury vsetín na Ferdu Mravence, k...

Film

Zlodějka knih, The Book Thief, by Brian Percival s oslnivou Sophie Nélisse v hlavní roli

zlodejka perexOslnivá Sophie Nélisse v hlavní roli Liesel Memingerové, dívky, která neměla to štěstí, aby prožila plnohodnotné dětství. Tehdy její rodině udělala čáru přes rozpočet druhá světová válka a holocaust. Při pohledu na úvod filmu si člověk chtě n...