Ploština nabízí krásnou okolní krajinu i pohled do historie valašské osady

Ploština nabízí krásnou okolní krajinu i pohled do historie valašské osady

Plostina 200Národní kulturní památník Ploština a především jeho okolí je o prázdninách jedním z možných cílů výletů. Zdejší krásná krajina nabízí řadu zajímavých procházek po pasekářských stezkách. Od památníku obětem druhé světové války  je zase nádherný výhled do kraje a na část Valašska. V památníku návštěvníci navíc uvidí i dlouhodobou výstavu nesoucí název Pasekářská osada Ploština, která přibližuje obyčejný život místních lidí.Ploština nabízí krásnou okolní krajinu i pohled.


O zatraktivnění tohoto historicky důležitého místa se starají také okolní obce, které turistům nabízí řadu zajímavých služeb. Lidé si třeba v osmi obcích mohou zapůjčit jízdní kola, k dispozici jsou také hůlky pro velmi oblíbený nordic walking (severskou chůzi). V blízkosti Ploštiny také sídlí Envicentrum Pro krajinu, v němž se děti i dospělí mohou podívat do stodoly s výstavkou zemědělského nářadí a techniky. Jsou zde i stáje s hospodářskými zvířaty (ovce, koně, drůbež), jež jsou využívána při výukových programech.

Plostina2


Národní kulturní památník Ploština spravuje Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Vznikl na místě, kde pár dnů před koncem druhé světové války, přesně 19. dubna 1945, zdejších deset usedlostí vypálilo německé policejní komando SS spolu se speciální protipartyzánskou jednotkou Josef.  V plamenech našlo smrt 24 lidí. „Letos, u příležitosti 65. výročí vypálení zdejší osady, jsme mírně upravili stálou expozici přibližující tuto tragédii a protifašistický odboj,“ řekl ředitel muzea Pavel Hrubec s tím, že turisty určitě zaujme i druhá výstava dokumentující obyčejný život zdejších pasekářů.

Plostina3


Pasekářství totiž patří podle historiků k fenoménu osídlení Valašska, kde vznikaly pasekářské kolonie a ty pak vtiskly krajině jedinečný charakter.  „Ploština byla typickou pasekářskou osadou s charakteristickou dřevěnou roubenou architekturou, se svébytným základním způsobem obživy obyvatel, se specifickým způsobem hospodaření, s velkou mírou soběstačnosti, jejíž existence byla násilně ukončena v dubnu 1945,“ řekla etnografka a autorka výstavy Alena Prudká z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.


Informační texty s dobovými fotografiemi jsou doplněny trojrozměrnými exponáty, ukázkami vybavení hospodářské usedlosti, ze sbírek Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Návštěvníci uvidí například předměty, které tehdy tvořily základní vybavení pasekářských domácností – dřevěnou stolici na opracování dřeva, které se říkalo „strýc“, kolovrat, máselnici a formy na máslo, vařečníky, lžičníky, ale i školní pomůcky nebo krucifix.

Plostina4


Muzejní expozice u Národního kulturního památníku Ploština jsou přístupné od května do října. Otevírací doba: pondělí – zavřeno, úterý – pátek – jen pro objednané návštěvy a o víkendu (sobota a neděle) od 9.00–12.00 a od 13.00–16.00. Vstupné: dospělí 20 Kč, důchodci a studenti 10 Kč, děti do 6 let 5 Kč, ZTP zdarma.


Více informací na http://www.muzeum-zlin.cz/cs/objekty/nkp-plostina/


 

Rozhovor

SKUPINA KRAUSBERRY SLAVÍ: JEDENATŘICET LET S JEDENATŘICETI PECKAMI

kraus200Zaplaťpánbůh za některé vyhazovy! Kdyby nemusel Martin Kraus odejít z kapely Bluesberry, asi by nevznikla kapela Krausber ry. Scéna české populární hudby by byla ochuzena o energií nabitou, originální skupinu, o písničky jako třeba Vlakem na Kolín, S...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...


Literatura

Jižní louka Astrid Lindgrenové: Tak trochu jiné pohádky

200litPřestože od smrti švédské spisovatelky Astrid Lindgrenové uplyne začátkem příštího roku 12 let, své čtenáře překvapuje neustále. Důkazem toho je Jižní louka. Kniha, která spatřila světlo světa už v roce 1959, se na českém trhu poprvé objevila teprve lon...

Divadlo

Ztracená čest Kateřiny Blumové poprvé na českém jevišti

čest perexAktuální novinka Švandova divadla na Smíchově si posvítí na média a teroristy a poukáže i na ničivé dopady dezinformačních článků. Inscenaci Ztracená čest Kateřiny Blumové připravuje do komorního Studia režisér David Šiktanc v ...

Film

Svatý Václav aneb historický velkofilm z roku 1929

svaty vaclav plakatV souvislosti s prezentací Slovanské epopeje v pražském Veletržním paláci pracovníci Národní galerie připravili na měsíce září -  prosinec roku 2012  řadu doprovodných programů a akcí s vazbou k vystaveným...