Grabštejn nabízí na novou prohlídkovou trasu Procházka historií proti proudu času

Grabštejn nabízí na novou prohlídkovou trasu Procházka historií proti proudu času

Tisk

Grabstejn 200Hrad Grabštejn prošel v minulých letech náročnou stavební obnovou, která umožnila záchranu této mimořádné národní kulturní památky. Nová základní prohlídková trasa se návštěvníkům otevřela v  červenci.

Procházka historií hradu proti proudu času mapuje všechna významná období historie Grabštejna. Po dokončené celkové rekonstrukci objektu zvolil Národní památkový ústav nový způsob prezentace, jež návštěvníkovi umožňuje snazší orientaci nejen mezi instalovanými exponáty, ale také v dějinných událostech.

Instalačním pracím předcházelo studium archivních pramenů i restaurování historického nábytku. Nová expozice se veřejnosti otevírala postupně. Koncepce trasy vznikla v rámci výzkumného projektu  Každodenní život a kulturní vliv aristokracie v českých zemích a ve střední Evropě.

Grabstejn 1

Z již zpřístupněných interiérů jde o sál předků s podobiznami členů hraběcího rodu Gallasů, biedermeierovsky zařízený pokoj hraběnky Josefiny Clam-Gallasové, jež se přátelila s hudebním skladatelem Ludwigem van Beethovenem, a rokokový společenský salon s rozměrnými plátny, která znázorňují život šlechty. Procházka obdobím renesance, kdy hrad Grabštejn vlastnil Jiří Mehl ze Střelic, z jehož popudu byla vybudována kaple sv. Barbory, pokračuje přes sál s krbem a olejomalbou císaře Ferdinanda III. a jeho choti Marie Anny Španělské do renesanční hodovní síně a Mehlova pokoje.

 Historicky doložený byt clam-gallasovského nadlesního z počátku 20. století zahrnuje kuchyň, spižírnu, toaletu, ložnici, parádní pokoj a loveckou chodbu se vzácnou žitavskou keramikou ze 17. a 18. století. 

Grabstejn 2

Procházka hradní historií proti proudu času pokračuje přes vrchnostenskou kancelář a pokoj panského úředník. Trojici zbrusu nových interiérů uzavírá zámecký pokoj, jenž návštěvníky zavede do prostředí grabštejnského zámku, postaveného v 1. čtvrtině 19. století hrabětem Kristiánem Kryštofem Clam-Gallasem na místě starší renesanční budovy.

Grabštejn je původně gotický hrad ze 13. století, který byl v 16. století přestavěn na renesanční zámek. Prohlídka seznamuje návštěvníky s životem šlechty i sloužících na hradě od 16. do počátku 20. století. Klenotem prohlídky je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou ze 16. století. Hradní věž nabízí vyhlídku na rozhraní Polska, České republiky a Německa. Objekt nabízí možnost pořádání svateb i komerčních pronájmů, oživené prohlídky i prohlídky pro rodiny s dětmi, sezonní výstavy a kulturní akce, hudební festivaly.

Grabstejn 3

Vstupné na novou trasu bude činí 100 Kč, snížené 70 Kč a rodinné 270 Kč. Prohlídky probíhají po celou otevírací dobu a zaberou asi 50 až 60 minut.

www.npu.cz 


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Zámkem až do Betléma

200rozBývávalo, že zámky a hrady se uzavřely na podzim veřejnosti, jako kdyby spaly a čekaly na jarní sluníčko. Už dávno je tomu jinak. Koncem října sice skončí na většině z nich sezóna (někde jedou celoročně), ale v prosinci se probudí a připravují sváteční ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...


Literatura

Dům s vypůjčeným výhledem

dum perexDům s vypůjčeným výhledem je románovou prvotinou české autorky Martiny Leierové (*1967). Nejedná se však o její první vydaný text – M. Leierová se velkou část svého života věnovala publicistice a její př...

Divadlo

Touha po ženichovi jako nejlepší cesta do pekel

hratky s certemNedílnou součástí Mikulášovy družiny jsou čerti. Proto není divu, že pár dní před tím, než řinčení pekelných řetězů rozezvučí ulice, uvedlo Městské divadlo Zlín pohádku z pera Jana Drdy Hrátky s čertem

Film

S Pepikem Hnátkem je Okresní přebor konečně úplný

alt„Na žádnej ťukes nemáte, jste dřeváci, a proto taky hrajete vokres.“ Tahle věta stačí, aby si divák udělal dojem nejen o celém filmu (i seriálu), ale také o hlavním hrdinovi Pepikovi Hnátkovi a jeho fotbalovém m...