Grabštejn nabízí na novou prohlídkovou trasu Procházka historií proti proudu času

Grabštejn nabízí na novou prohlídkovou trasu Procházka historií proti proudu času

Grabstejn 200Hrad Grabštejn prošel v minulých letech náročnou stavební obnovou, která umožnila záchranu této mimořádné národní kulturní památky. Nová základní prohlídková trasa se návštěvníkům otevřela v  červenci.

Procházka historií hradu proti proudu času mapuje všechna významná období historie Grabštejna. Po dokončené celkové rekonstrukci objektu zvolil Národní památkový ústav nový způsob prezentace, jež návštěvníkovi umožňuje snazší orientaci nejen mezi instalovanými exponáty, ale také v dějinných událostech.

Instalačním pracím předcházelo studium archivních pramenů i restaurování historického nábytku. Nová expozice se veřejnosti otevírala postupně. Koncepce trasy vznikla v rámci výzkumného projektu  Každodenní život a kulturní vliv aristokracie v českých zemích a ve střední Evropě.

Grabstejn 1

Z již zpřístupněných interiérů jde o sál předků s podobiznami členů hraběcího rodu Gallasů, biedermeierovsky zařízený pokoj hraběnky Josefiny Clam-Gallasové, jež se přátelila s hudebním skladatelem Ludwigem van Beethovenem, a rokokový společenský salon s rozměrnými plátny, která znázorňují život šlechty. Procházka obdobím renesance, kdy hrad Grabštejn vlastnil Jiří Mehl ze Střelic, z jehož popudu byla vybudována kaple sv. Barbory, pokračuje přes sál s krbem a olejomalbou císaře Ferdinanda III. a jeho choti Marie Anny Španělské do renesanční hodovní síně a Mehlova pokoje.

 Historicky doložený byt clam-gallasovského nadlesního z počátku 20. století zahrnuje kuchyň, spižírnu, toaletu, ložnici, parádní pokoj a loveckou chodbu se vzácnou žitavskou keramikou ze 17. a 18. století. 

Grabstejn 2

Procházka hradní historií proti proudu času pokračuje přes vrchnostenskou kancelář a pokoj panského úředník. Trojici zbrusu nových interiérů uzavírá zámecký pokoj, jenž návštěvníky zavede do prostředí grabštejnského zámku, postaveného v 1. čtvrtině 19. století hrabětem Kristiánem Kryštofem Clam-Gallasem na místě starší renesanční budovy.

Grabštejn je původně gotický hrad ze 13. století, který byl v 16. století přestavěn na renesanční zámek. Prohlídka seznamuje návštěvníky s životem šlechty i sloužících na hradě od 16. do počátku 20. století. Klenotem prohlídky je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou ze 16. století. Hradní věž nabízí vyhlídku na rozhraní Polska, České republiky a Německa. Objekt nabízí možnost pořádání svateb i komerčních pronájmů, oživené prohlídky i prohlídky pro rodiny s dětmi, sezonní výstavy a kulturní akce, hudební festivaly.

Grabstejn 3

Vstupné na novou trasu bude činí 100 Kč, snížené 70 Kč a rodinné 270 Kč. Prohlídky probíhají po celou otevírací dobu a zaberou asi 50 až 60 minut.

www.npu.cz 


 

PřihlášeníImago, imagines I.-II.

Autoři zvolili jako východisko koncepce nové syntetické publikace věnované středověkému umění v českých zemích latinské slovo imago (označující nejen dvourozměrný obraz, kresbu apod., ale i výtvory trojrozměrné a případně i díla architektonická). academia.cz

Život byl pes

Tak to jsem já – pes Život. Rozhodně jsem se nenarodil jako domácí mazlíček. Díky různým okolnostem, které vám budu vyprávět, a také díky mému vzhledu a povaze, nikoho nenapadlo ho ze mě udělat. grada.cz

Rozhovor

Petr Zuska: Od tanečníků očekávám andělsko-dábelské nálety na diváky

Petr Zuska perexChoreograf Petr Zuska, bývalý dlouholetý umělecký šéf Baletu Národního divadla, připravuje pro Pražský komorní balet nové představení s názvem "Carmina Vetera". Komponovaný večer na motivy starých lidových písní bude mít premiéru 27. ...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...


Literatura

Divné hlášky z knihkupectví aneb knihkupec ten tvrdý chleba má

divne hlasky perexVe vydavatelství CPress vyšla nyní útlá humorná knížečka s názvem Divné hlášky z knihkupectví. Pokud děláte tuto bohulibou činnost, jako je prodej knih, je pro vás tento počin povinností.

 

...

Divadlo

Zdeněk Svěrák slavil se souborem muzikálu Ať žijí duchové!

sverakJubilant Zdeněk Svěrák navštívil zkoušky muzikálu Ať žijí duchové, k jehož filmové předloze napsal scénář. Společně s textařem Jaroslavem Uhlířem sledoval přípravu scén "Hajný je lesa pán" a "Pramen zdraví z Posázaví", které jej překvapily velkou choreograf...

Film

Velká jízda za tornády

torn 200Film V oku tornáda (2014) je o městě Silverton, kde se během pár dní objeví spousta tornád. Akční snímek je o jízdě v autech, lítání v autech a odfukování lidí i s budovami.

...