Holešovský zámek oslavil desáté výročí od znovuotevření
Banner

Holešovský zámek oslavil desáté výročí od znovuotevření

Holesov vyroci 200Desáté výročí od převzetí zámku si tento rok připomíná město Holešov. Oslavy zahájilo slavnostním shromážděním a koncertem světového kytarového kvarteta The European Guitar Quartet. V přízemních arkádách zámku byla také otevřena vzpomínková výstava fotografií, která zachycuje nejzajímavější momenty z rekonstrukce zámku a klade do protikladu stav před opravou a po ní.

„Před deseti lety město Holešov zámek koupilo od předchozí majitelky a rozhodlo se z něj vytvořit kulturně-společenské centrum regionu. Výročí si v průběhu roku připomeneme hned několika akcemi s vědomím, že se jedná pouze o drobná zastavení na dlouhé cestě, která tuto významnou raně barokní památku ještě čeká,“ dodal Karel Bartošek z oddělení památkové péče, propagace a cestovního ruchu holešovské radnice.    

  Holesov vyroci 1                                                              

Na konci září bude otevřena výstava Zámek opět vzkříšený. Zpřístupní veřejnosti nové poznatky, které se v souvislosti s opravou podařilo shromáždit. „Výstava návštěvníkům nabídne ukázky nálezů z archeologických a stavebně-historických průzkumů. Například při úpravě nádvoří v roce 2013 jsme odkryli části původní renesanční stavby a díky tomu mohli určit její přesnější podobu,“ vysvětlil Ondřej Machálek, správce a kurátor holešovských muzejních sbírek.

Jednou z doprovodných akcí, která v říjnu na výstavu Zámek opět vzkříšený naváže, bude  dvoudenní odborná vědecká konference Castellum ressurectionis, jejímž odborným garantem bude Národní památkový ústav Kroměříž.

Holešovský zámek je raně barokní s rozsáhlou zahradou francouzského typu. Stavba současné podoby zámku byla zahájena podle projektu Filiberta Luchese v roce 1650, kdy se majitelem panství stal hrabě Jan z Rottalu.

Holesov vyroci 2


V rámci prohlídkového okruhu mohou návštěvníci spatřit salla terrenu s bohatou štukovou výzdobou a freskami, honosný velký sál, zámeckou kapli či panský pokoj. Další historické sály slouží jako Zámecká galerie, prezentující výstavy slavných českých i zahraničních umělců.


Součástí areálu je zámecký park, jehož dominantu tvoří unikátní vodní systém ve tvaru Neptunova trojzubce a v pravé části parku se nachází tzv. Růžová zahrada, v níž je umístěn pomník hudebního skladatele F. X. Richtra a hvězdárna.


Zdroj foto: Holešov
www.holesov.info
www.zamekholesov.cz


 

PřihlášeníKlasické moučníky

Kdo by nemiloval opojnou vůni sladkých dobrot linoucí se z kuchyně? Úžasně zpracovaná barevná kuchařská kniha nabízí bohatý výběr receptů nejen na vynikající koláče, zákusky, moučníky a moučná jídla, dorty a dezerty, ale i na slané pečivo, chuťovky a jiné slané delikatesy. Esence

Osvobození

Inspirováno skutečným příběhem hrdinky druhé světové války Nancy Wakeové. V šestnácti letech Nancy opustila rodnou Austrálii, aby nalezla nový domov a životní lásku v Marseille. Ikar

Rozhovor

Bylo mi třináct, když mě Helena Vondráčková okouzlila Miláčkem, vzpomíná Robert Rohál

robert perexZatímco před dvěma lety mu vyšly tři knihy Legendy česko-slovenské populární hudby, Hvězdy odvedle a Životní příběh Ivety Bartošové, pro letošek Robert Rohál připravil faktografickou knihu o Heleně Vondráčkové. Výpravnou publikaci, která vych...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...


Literatura

Příběh skutečného hrdiny

samal200Nakladatelství Epocha vydalo v nedávné době již druhou knihu o legendě pražské mordparty Jiřím Markovičovi. Jejím autorem je Petr Šámal a nese jméno Kriminalista   .

...

Divadlo

Pěna dní - devastující dopad lásky k idolu

Pena dni perexRelativně mladý divadelní počin režisérů Martina Kukučky a Lukáše Trpišovského, byl na prknech Klicperova divadla v Hradci Králové představen již po několikáté od jeho premiéry 12. března 2016. Toto velice nekonvenční a netradiční předsta...

Film

Nepohodlné masakry

foto k filmu perexVe čtvrtek 30. listopadu tohoto roku jsem se v Berlíně zúčastnila premiéry filmu ZER tureckého režiséra s kurdskými kořeny Kazima Öze. Během 110 minut filmu jsem střídavě zatajovala dech, plakala a smála s...