Muzejní a Galerijní Centrum otevřelo své brány
Banner

Muzejní a Galerijní Centrum otevřelo své brány

Email Tisk

Muzeum galerie 200Slavnostní vernisáží výstavy Velká válka a Valašskomeziříčsko se veřejnosti otevřelo nové Muzejní a Galerijní Centrum v zrekonstruovaném jižním křídle zámku Žerotínů ve středu 29. října. Podvečer zahájilo defilé Klubu vojenské historie Greif slavnostní salvou na I. nádvoří zámku. Výstava potrvá do 15. prosince a je přístupná ve všední dny kromě pondělí od 9.00 do 17.00 a o víkendu od 13.00 zdarma.

 


Stovky návštěvníků přivítala krátce po 17. hodině na prvním nádvoří zámku Žerotínů lektorka Muzejního a Galerijního Centra Kamila Rýparová. O úvodní slovo se postaral starosta města Valašské Meziříčí Jiří Částečka: „Jsme moc rádi, že se tyto prostory podařilo zrekonstruovat, my dříve narození pamatujeme tato místa, kde jsme zkoušeli s kapelami, kde jsme začali hrát ping pong či zkoušeli divadlo. Dneska je ale všechno jinak, já vás tady vítám a přeji, aby se vám zrekonstruované prostory líbily.“ V rámci vernisáže se mohli návštěvníci podívat také do prvního podlaží a projít si takzvané zámecké patro, kde bude v červnu příštího roku umístěna stálá expozice věnovaná rodu Žerotínů s názvem Reditus Leonina.

Muzeum galerie 1


Výstava Velká válka a Valašskomeziříčsko představuje jak příčiny a průběh této významné světové události, tak i její vazby přímo na valašskomeziříčský region, kde jsou prezentovány výstavní panely tematicky zaměřené například na místní legie a legionáře či každodenní život za války. Výstava je k vidění do poloviny prosince a kromě jiných se na ní podílelo Gymnázium Františka Palackého ve Valašském Meziříčí. „V roce 2014 vzniklo mnoho výstav spojených se stoletým výročím vypuknutí první světové války a celá řada projektů. Já bych ale ráda naznačila, v čem je ten náš projekt, který tady dnes vidíte, originální. Není dílem profesionálních muzejníků, ale je výsledkem spolupráce řady lidí, současných studentů gymnázia, čerstvých absolventů i žáků, kteří tady studovali. Výsledkem jsou vystavené panely, které zpracovali naši studenti,“ uvedla výstavu paní Mgr. Alžběta Zetková z Gymnázia Františka Palackého.

Muzeum galerie 2


Výstava se koná za autorské spolupráce Gymnázia Františka Palackého Valašské Meziříčí a dalších odborných partnerů: Muzea regionu Valašsko, p.o., Muzea Novojičínska, p.o., Státního okresního archivu ve Vsetíně a Muzea Lagerfort XIII., Olomouc.


Foto: Ondřej Smolka


www.kzvalmez.czNejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Partneři

Hledat

Mimísek 32

Čtěte také...

Nominace na cenu Patrimonium pro futuro za Jihočeský kraj

pamatka200Nominace v kategorii Prezentace hodnot byla udělena expozici ve vodárenské věži v Českých Budějovicích, která se věnuje historii městského zásobování vodou. V kategorii Záchrana památky byl nominován areál původně renesančního mlýna v Holubově.

...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Duel – jako seznamovat se s jednotlivými figurkami na šachovnici

duel 200Arnaldur Indridason připravil pro čtenáře kriminální případ, který kromě samotného vyšetřování nabízí i vhled do historie, ať už Islandu v první polovině dvacátého století, ale připomíná i slavný šachový duel z roku 1972, kdy proti sobě usedli Bobby Fis...

Divadlo

Scénický večer k poctě Jana Palacha na Nové scéně ND


doba 200Palachova stopa v československých dějinách nabízí lidem spoustu znepokojivých otázek: Do jaké míry má být člověk konformní s režimem, v němž žije? Jaké hodnoty stojí za to, aby pro ně obětoval život? Je normální spolupracovat s StB, kolaborovat a...

Film

Kdo bude první vrahem pokřivených vztahů? Hodný syn?

altZanedlouho vstoupí do českých kin dramatický snímek z chladného severu s pohledem na pokřivený vztah matky a syna. Kritiky i veřejností ceněné dílo nabízí sondu do křehké pavučiny citů, rodinných vazeb a emocí. Je skutečně prvotina režisérky Zaidy Berg...