Dům přírody - informační a prožitková brána do Litovelského Pomoraví

Dům přírody - informační a prožitková brána do Litovelského Pomoraví

Tisk

Dum prirody 200Dům přírody Litovelského Pomoraví, který byl slavnostně otevřen 19. září v Horce nad Moravou, přibližuje lidem poutavou formou krásy zdejší přírody a také výjimečnou hodnotu tohoto mezinárodně významného mokřadu. Investorem je Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, provozovatelem Sluňákov - centrum ekologických aktivit města Olomouce, o.p.s.

 

Dům přírody Litovelského Pomoraví je situován v Horce nad Moravou. Ke stávajícímu nízkoenergetickému objektu ekocentra byla na rozloze 15 ha vytvořena  vnější expozice, která představí sedm bran k tajemstvím přírody. Součástí Domu přírody je Informační středisko CHKO Litovelské Pomoraví – Šargoun, které je vstupní branou do CHKO od Litovle.

Hlavním cílem a posláním Domu přírody Litovelského Pomoraví je kultivovat vztah člověka k přírodě tak, aby sám pocítil potřebu ji chránit a pečovat o ni. Kombinujeme dva přístupy.  Atraktivní expozice na Šargounu, jejíž součástí je 3D film, je zaměřena zejména na poznání přírodních vazeb a souvislostí v přírodě Litovelského Pomoraví. Areál v Horce nad Moravou nabídne návštěvníkům zcela jiný prožitek. Artefakty, zasazené do přírodního prostředí jsou prostředkem pro rozjímání, fantazii, vnímání všemi smysly a zkoumaní propojenosti člověka a přírody. Zároveň jsou svébytnými pomůckami pro praktickou ekologickou výchovu, jež je nedílnou součástí celé koncepce Domů přírody,“ vysvětluje Michal Servus z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, vedoucí Správy CHKO Litovelské Pomoraví a krajského střediska Olomouc.

Dum prirody1

Cílem Programu Dům přírody [4], který jsme připravili, je vybudovat po vzoru jiných evropských států ve vybraných chráněných územích síť návštěvnických středisek. Značka chráněné krajinné oblasti přitahuje turisty, kteří napomáhají šetrnému rozvoji místních obcí. Domy přírody, stejně třeba jako naučné stezky či ptačí pozorovatelny návštěvníkům pomohou poznat zdejší přírodu, což je jeden z předpokladů její lepší ochrany,“ vysvětluje ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc.    

„Idea celého projektu vznikala mnoho let. Jsem velmi rád, že se realizací Domu přírody završil koncept, který vznikl krátce po společenských změnách v roce 1989. Díky rozmanitosti biocentra, ale i uměleckých přístupů v krajině realizovaných, nabízí areál mnoho možností jak jej vnímat a ponouká lidi k opakovaným návštěvám. Areál odkazuje k jedné z nejkrásnějších lokalit v Litovelském Pomoraví, přírodě blízkému romantickému parku u Nových Zámků, který zde na přelomu 18. a 19. století vytvořili Lichtensteinové. Jen místo „kratochvíle“ nabízíme lidem zastavení času a prostor pro odpočinek, rozhovor a porozumění,“ uvedl Michal Bartoš, autor konceptu komponované krajiny a ředitel o.p.s. Sluňákov.

Dum prirody2

Geolog Václav Cílek, který projekt a jeho ideu několikrát podpořil, k areálu uvedl:Dřív jsme si mysleli, že musíme chránit přírodu. Pak jsme pochopili, že musíme chránit celé životní prostředí, to znamená obojí – člověka i přírodu. Dnes víme, že cesta k ochraně nevede jenom přes výčet chráněných druhů, ale přes krásu a vzájemnou službu. Dostáváme vodu, vzduch a něco, co tvoří základ našich životů a vracíme to péčí o svět kolem nás, vědomi si toho, že nebude-li fungovat příroda, nebudeme ani my.“

Více informací na stránkách: http://litovelskepomoravi.ochranaprirody.cz/sport-turistika-rekreace/dum-prirody-litovelskeho-pomoravi/

Zdroj foto: www.litovelskepomoravi.ochranaprirody.cz


 

Přihlášení



Aneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Ohrožený druh“ Trancer se po deseti letech vrací na scénu na parníku Tyrš

trancer 200Před deseti lety hrál po pražských klubech (tehdy jste ho mohli ještě někde zaznamenat pod pseudonymem Pán ostenů), vybudoval si poměrně slušné jméno a trancovými sety bavil mnoho fanoušků a tanečníků. Pak se ale z ničeho nic ztratil a věnoval se...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...


Literatura

I minuta bez tebe je dlouhá aneb Zamilované povídky do kapsy

I minuta bez tebeNakladatelství Listen, které je součástí velké společnosti Euromedia Group čas od času vydává malé a milé povídky na nejrůznější témata. Právě letos na Valentýna vyšly další zamilované povídky do kapsy, tentokrát pod názvem I minuta bez tebe je dlouhá. A opět se můž...

Divadlo

Klec bláznů – nová stálice v repertoáru Švandova divadla?

klec blaznu200Švandovo divadlo je moje oblíbená pražská scéna, a když mi přišla pozvánka, ve které stálo, že chystají hru s prvky drag show, říkala jsem si, že tohle tedy vážně musím vidět. Už sám název – Klec bláznů – zní dostatečně zajímavě, aby podnítil...

Film

Miloš Forman slaví osmdesátiny
ImageMiloš Forman jako jediný z českých režisérů, kteří kdy emigrovali (připomeňme uměleckou rezignaci Gustava Machatého, Františka Čápa, Ivana Passera, Vojtěcha Jasného, nemluvě o Janu Němcovi atd.), plně souzněl s cizím prostředím a pro...