Nové tituly Severočeského divadla
Banner

Nové tituly Severočeského divadla

Email Tisk

Severočeské divadlo si na následující sezónu připravilo mnoho nových titulů, v čele s Prodanou nevěstou nebo lyrickým baletem Sen noci svatojánské.

Premiéry na sezónu 2014/2015

Bedřich Smetana
PRODANÁ NEVĚSTA

Po pěti letech vrací se na naše jeviště česká klasika nejklasičtější – Smetanova Prodaná nevěsta. Jestliže jsme v září 2009 nabídli pro srovnání původní verzi této opery ve tvaru, jak byla premiérována 30. května 1866 v pražském Prozatímním divadle – tedy ve dvou jednáních, bez mnohých dnes známých hudebních čísel, ovšem s operetně laděným kupletem Principála a Esmeraldy „Ten staví se svatouškem“ a s mluvenou prózou místo později vžitých recitativů, tentokrát přinášíme skladatelovu verzi finální, jak k ní dospěl po třech návratech a mnohém pilování v letech 1866–1869. Poslední revize Prodané nevěsty byla premiérována 25. září 1870. Ač původně Smetana zamýšlel vytvořit lehkou, avšak kvalitní českou operetu, jeho tvůrčímu principu trvalé snahy po obsahové i formální dokonalosti díla můžeme děkovat za vznik jedné z nejpopulárnějších a nejhranějších českých oper vůbec.

Giacomo Puccini
LA FANCIULLA DEL WEST (DĚVČE ZE ZÁPADU)

První western v operním žánru dokončil G. Puccini v roce 1910 na libreto básníka Carla Zangariniho a novináře Guelfa Cavininiho. Třeba ale dodat, že největší libretní práci odvedl skladatel sám. Zřídka hraná opera bývá někdy uváděna pod názvem předlohy – hry Davida Belasca „Děvče ze zlatého Západu“ (The Girl of the Golden West). Přes své triumfální uvedení 10. prosince 1910 v newyorské Metropolitní opeře (dirigent Arturo Toscanini, v hlavních rolích Emma Destinová a Enrico Caruso) stojí dílo v hodnocení Pucciniho tvorby poněkud stranou, označováno dokonce za slátaninu bez jakékoliv umělecké ceny. Ovšem loupežnická romantika, kdy zamilovaná hlavní hrdinka Minnie, majitelka saloonu, z lásky zachrání vůdce banditů Ramerreze a vše je spojeno s tématem výbojů prvních osadníků Kalifornie, zlatokopů, karbaníků a dalších všemožných dobrodruhů, rozhodně stojí jak námětem, tak především díky emocionální Pucciniho hudbě za zhlédnutí. Na ústecké jeviště se opera vrací po téměř půl století (předchozí nastudování mělo premiéru 19. června 1965).

Jacques Offenbach
KRÁSNÁ HELENA

Na jevišti Severočeského divadla Offenbachovo operetní dílo zatím příliš nezdomácnělo. Ústečtí diváci měli naposledy možnost potkat se s Offenbachem při nastudování Orfea v podsvětí v prosinci r. 1997 (předtím v únoru 1948) a Modrovouse v červenci 1967. Splácíme tedy tento dluh zařazením Krásné Heleny (La belle Hélene). Operetu dokončil J. Offenbach v roce 1864 a od té doby se diváci po celém světě baví osobitě nadsazeným líčením, jak to bylo doopravdy s trójskou válkou ...

Petr Malásek
NĚKDO TO RÁD ...

Autorem hudby inspirované jazzem i originálními filmovými melodiemi je Petr Malásek, píseň na text Václava Kopty zpívá Hana Hegerová. Libor Vaculík, který je i autorem úspěšného tanečního muzikálu Edith, vrabčák z předměstí se řadí momentálně na špičku hudebního divadla nejen u nás ale i v zahraničí.Tentokrát se nechal volně inspirovat slavným americkým filmem Billyho Wildera Někdo to rád horké, nicméně děj přenesl z prostředí dívčí kapely do tanečních sálů a pódií. Představení vzniklo v roce 1994 pro Balet ND Praha a v následujících sezonách se dočkalo mnoha repríz. Nyní i diváci našeho divadla mají příležitost nechat se unášet barvitým příběhem plným humoru, překvapivých gagů i pohybového šarmu. Zároveň se mohou na vlastní oči přesvědčit, že sólisté baletního souboru se z tradičních rolí princů, labutí a víl dokáží lehce převtělit do smolařských kabaretiérů, tanečnic, milionářů, gangsterů, pašeráků a celé řady dalších postav.

Felix Mendelssohn Bartholdy
SEN NOCI SVATOJÁNSKÉ

Lyrický balet plný kouzel. Propojením hudby německého romantického skladatele Felixe Mendelssohna-Bartholdyho (autora známého Svatebního pochodu) a námětu anglického dramatika Williama Shakespeara vznikl balet s názvem „Sen noci svatojánské“, o kterém se vám opravdu ani nesnilo ...

Jevgenij Doga, Emil Lotjanu

CIKÁNI JDOU DO NEBE

Příběh tragicky končící lásky obávaného zloděje koní Lujka Zobary a tajemné Rady, který je zároveň obrazem života v cikánském klanu. Spíše nežli děj je v tomto díle podstatná lyrická složka. Tento muzikál však bezpochyby patří k tomu nejlepšímu, co lze na naší muzikálové scéně vidět.

ABO

Repertoár na sezónu 2014/2015

Giacomo Puccini: TOSCA 

Dramatická opera, jejíž děj se odehrává v Římě v červnu roku 1800, kdy je Církevní stát dobyt francouzskými vojsky. Králi Ferdinandu IV. Neapolskému se však podařilo dočasně Francouze z Říma vytlačit a zřídit státní policii vedenou baronem Scarpiou. Příběh slavné zpěvačky Toscy, jejího milence, malíře Cavaradossiho a zákeřného policejního šéfa barona Scarpi, stále patří k nejpopulárnějším titulům světových operních scén. Režie: Tomáš Pilař, dirigent: Miloš Formáček.

Giuseppe Verdi: LA TRAVIATA 

Román Alexandra Dumase ml. „Dáma s kaméliemi“ inspiroval Giuseppe Verdiho k napsání opery o nejslavnější dívce se špatnou pověstí, která dnes spolu s operami Il trovatore a Rigoletto patří k jeho nejslavnějším a zároveň i nejhranějším. Režie: Martin Dubovic, dirigent: Miloš Formáček.

Giuseppe Verdi: NABUCCO 

Vášnivá Verdiho hudba vypráví biblický příběh o utiskovaném židovském národu a jeho osvobození z babylonského zajetí, sbor Židů „Va, pensiero, sull´ali dorate“ („Leť, myšlenko, na zlatých křídlech“) patří k nejkrásnějším sborům celé operní literatury. Režie: Martin Dubovic, dirigent: Milan Kaňák.

Ruggero Leoncavallo: KOMEDIANTI 

Opera vypráví tragický osud potulného herce Cania, který musí osobní hlubokou bolest skrývat pod maskou komedianta. Režie: Zbyněk Brabec, dirigent: Norbert Baxa.

Giuseppe Verdi: AIDA 

Aida je právem považována za jedno z vrcholných děl světové operní tvorby. Verdi ji napsal na objednávku egyptské vlády pro slavnostní otevření Suezského kanálu. Aida, jejíž děj se odehrává ve starodávném Egyptě, je tragickým milostným příběhem a zároveň výpravným dramatem plným velkolepých davových scén a působivých sborových partů. Drama lásky egyptského vojevůdce Radama a otrokyně Aidy, ve skutečnosti dcery etiopského krále Amonastra, inspirovalo Verdiho k napsání výjimečného hudebního opusu, ve kterém se cizokrajná melodika mísí s hudbou typicky italskou. Mezi nejznámější melodie Aidy patří slavný Triumfální pochod. Režie: Jaromír Brych, dirigent: Norbert Baxa.

Igor Vejsada: THE BEATLES

Igor Vejsada, Alice Taussiková a Marcel Nevín: THE DOORS

Taneční výpověď nejen jedné generace – hudebně pohybová reminiscence na osobnosti, hudbu a písně The Beatles a The Doors. V první části se střídají dvě ústecké kapely – The Boom nebo Formani Memory, druhá část The Doors je s nahrávkou.

Alena Pešková: CAFÉ AUSSIG 

Průřez historií města Ústí nad Labem uplynulých více než sta let. Choreografie a režie: Alena Pešková, představení s nahrávkou.

Gabriela Vermelho – Alena Pešková: JESSIE A MORGIANA 

"Byly rozdány karty osudu“ – příběh dvou sester, které jsou tak rozdílné, jak jen dvě lidské bytosti mohou být – krásná a ošklivá, milující a nenávistná, upřímná a falešná. Choreografie a režie: Alena Pešková.

Otmar Mácha: BROUČCI 

Českých skladatel Otmar Mácha vytvořil roztomilý balet, v němž znovu ožívají všechny nám tolik známé a blízké postavičky Karafiátových broučků. Na tvorbě libreta se podílel i Vlastimil Harapes. Choreografiea režie: Vladimír Nečas, představení s nahrávkou.

Petr Iljič Čajkovskij: LABUTÍ JEZERO

Baletní klasika „na špičkách“ vyprávějící severskou legendu o dívce Odettě proměněné v labuť si získala svou nesmrtelnost díky romanticky podmanivé Čajkovského hudbě a také díky původním dochovaným choreografickým pasážím Mariuse Petipy a Lva Ivanova. Choreografie a režie: Vladimír Nečas, dirigent: Norbert Baxa / Milan Kaňák.

Petr Iljič Čajkovskij: LOUSKÁČEK

Pohádkový příběh o sváteční atmosféře Štědrého večera v klasickém baletním zpracování. Choreografie a režie: Vladimír Nečas, dirigent: Norbert Baxa / Milan Kaňák.

Jára Beneš: RŮŽE Z ARGENTINY

Příběh se odehrává, pro nás Čechy, v exotické Argentině ve 20. letech minulého století v přístavním městečku La Plata, též na ranči La Paloma a na Žluté skále, která je jakýmsi venkovským dostaveníčkem milenců. Můžeme se tedy přenést do jiné doby, krajiny, jiných zvyků, než jsou u nás nyní. Vzhůru tedy do Argentiny, kde zpívali touhou rozpálení gaučové svým seňoritám krásné serenády. Režie: Bronislav Kotiš, dirigent: Norbert Baxa.

Emmerich Kálmán: HRABĚNKA MARICA 

Jedna z nejoblíbenějších a nejhranějších operet, zkomponovaná na text Julia Brummera a Alfreda Grünwalda – příběh lásky hraběnky Maricy a správce jejího panství Tassila, odehrávající se v idylické rezidenci jedné balkánské říše, kde se zpívá a tančí čardáš. Režie: Zbyněk Brabec, dirigent: Milan Kaňák.

Karel Svoboda, Jiří Štaidl, Zdeněk Podskalský, Zdeněk Podskalský jr.: NOC NA KARLŠTEJNĚ

Jedna noc na hradě Karlštejně, kam ženy do té doby neměly přístup. V nastudování podle stejnojmenného filmu na motivy hry Jaroslava Vrchlického a v muzikálovém zpracování legendárního Karla Svobody uvidíte nejen sólisty, sbor i balet Severočeského divadla, ale i vzácné hosty. Režie: Martin Novotný, dirigent: Miloš Formáček.Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Turistický seriál: Zámek Sychrov

Sychrov 200Milí čtenáři, prázdniny se již chýlí ke konci a s nimi končí i náš turistický seriál v němž jsme nahlíželi pod pokličku různých turistických cílů. Seznámili jsme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podívali jsme se na zoubek strašidlům ...

Hledat

Chaty s osobností


Literatura

Dobře mi tak: Román na jeden večer, který musíte mít!

DobreMiTak perexRadka Třeštíková, úspěšná bloggerka a redaktorka, do toho konečně „praštila“ a napsala knihu. Nese název „Dobře mi tak“ a na pultech určitě dlouho nezůstane. Je totiž opravdu dobrá… ba co víc, je výborn...

Divadlo

Libor Vaculík režíruje českou verzi slavného francouzského muzikálu Romeo a Julie

romeo julie 200Česká verze francouzského muzikálu Romeo a Julie z pera Gérarda Presgurvice bude v prvním muzikálem, který bude koncem září uveden v multifunkčním sále Forum Karlín v Praze.  Muzikál režíruje Libor Vaculík, který je v tomto případě součas...

Film

Vorel představuje první ukázky z Instalatéra. Jakub Kohák poprvé v hlavní filmové roli


instalater 200Tomáš Vorel dokončuje film Instalatér z Tuchlovic s Holubovou a Kohákem v hlavních rolích, která bude mít premiéru 6. října 2016.

...