Stavba na Světovaru: Kulturní fabriku čeká rok do otevření

Kultura21.cz

Stavba na Světovaru: Kulturní fabriku čeká rok do otevření

Email Tisk

svetovar perexZa rok se v Plzni na Slovanech otevře bývalý pivovar a pozdější armádní areál, kde v rámci projektu Evropské hlavní město kultury 2015 vzniká moderní kulturní a společenské centrum. Takzvaná „Kulturní fabrika Světovar“ bude disponovat čtyřmi víceúčelovými sály, kavárnou, zkušebnami, tvůrčími ateliéry, administrativními prostory i rezidenčními byty pro umělce.V tuto chvíli panuje v areálu čilý stavební ruch. V první fázi se činí hlavně demoliční technika, která odstraňuje nepotřebné vojenské přístavby a očišťuje hrubou stavbu. Veškeré práce probíhají v plánovaném termínu. „Na stavbě se provádí demolice, odstraňují se přístavby a staré střešní krytiny, bourají se vnitřní příčky. Obnažují se nosné prvky, zbavují se nevyhovujících nátěrů a nečistot, tak aby byl zachován památkový charakter. Základy se zabezpečují formou tryskové injektáže,“ přibližuje Jana Terčová z Útvaru koordinace evropských projektů města Plzně.

svetovar 2

Fact_vizualizace_kavarna_Svetovar

Světovar se stane jedním z klíčových dějišť programu Evropského hlavního města kultury v roce 2015 a dál. „Prostor pojímáme jako kulturní fabriku, ve které se bude potkávat kultura, rozvoj tvůrčího podnikání i spolkový život obyvatel Slovan a celé Plzně. Našimi hlavními tématy je propojování umění a businessu v rámci kreativního inkubátoru, práce s veřejným prostorem prostřednictvím architektonické dílny a využívání tvůrčích uměleckých rezidencí, což je ideální nástroj pro dlouhodobé pobyty zahraničních umělců. Vize se momentálně snažíme naplnit intenzivním jednáním a pro každé z témat oslovujeme zahraniční sítě a partnery. Máme již také poměrně jasnou představu o podobě interiérů a připravujeme jejich konkrétní využití. V těchto dnech probíhají schůzky s potenciálními uživateli, kteří zde chtějí pořádat jednorázové akce, pronajímat si ateliéry nebo se plánují zapojit do kreativního inkubátoru. Počítáme samozřejmě i se zapojením místní komunity, bude tu místo pro dětské divadlo, seniorský klub nebo komunitní zahradu, plzeňští včelaři plánují na střeše umístit úly a připravit praktické přednášky o včelaření. V pravidelné nabídce budou divadelní dílny, kurzy animace nebo školička akrobacie,“ vyjmenovává programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko. „Mezi tradiční akce, které by se zde měly v příštím roce odehrát, patří Mezinárodní festival divadlo nebo Tanec Praha. Těšit se můžete také na akce nové, za něž lze jmenovat například Festival nového cirkusu nebo Festival mimoevropských kultur, který bude o víkendech představovat umělce a kulturu z celého světa," doplňuje Jiří Sulženko.

svetovar 1

Fact_vizualizace_Svetovar_prizemi

„Věřím, že se Světovar stane centrem evropské kultury v Plzni, ale nejen to. Kromě kulturního zázemí poskytne prostory pro spolkové aktivity místních obyvatel. Ze zkušeností v zahraničí víme, že podobná centra dokáží být finančně soběstačná, pokud se správně nastaví jejich provozní model. Kultura dnes umí vytvářet peníze například v oboru tzv. kreativních průmyslů,“ uvádí plzeňský primátor Martin Baxa.

Celkové náklady na přeměnu části Světovaru na kulturní fabriku – projekt 4x4 Cultural Factory – činí téměř 136 mil. Kč bez DPH, z toho 40,5 mil. Kč tvoří dotace od Regionálního operačního programu Jihozápad.

Plzeň 2015 navazuje partnerství s akcemi v regionu

Regionální informační síť, kterou společnost Plzeň 2015 buduje k propagaci klíčových aktivit regionálních partnerů, zároveň pomůže informovat o projektu Evropské hlavní město kultury v regionu. Vybraní partneři by měli poskytovat informační materiály a prodávat vstupenky na akce Plzně 2015, za což se i jim se dostane zviditelnění v rámci Průvodce stěžejními akcemi regionálního programu, uvedení akce na webu projektu i turistickém portále Turistů ráj.
„Akce v regionu, které mají zájem se zapojit do programu Evropského hlavního města kultury a jsou v dramaturgickém souladu, musí splnit kritéria umělecké kvality, udržitelnosti, přispívat k rozvoji komunity a respektovat tradice, stejně jako naplňovat tematické linie regionálního programu EHMK. Podrobnosti o regionálním programu lze najít v dokumentu Strategie společnosti Plzeň 2015, jehož autorkou je Alexandra Brabcová a který je volně dostupný na internetu“ vysvětluje Monika Bechná, projektová manažerka informační sítě, jaké akce se mohou stát součástí projektu Plzeň 2015. Zájemci ji mohou kontaktovat na e-mailu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

svetovar vizualizace

Svetovar_vizualizace_Helika

Více informací o Plzni 2015 na www.plzen2015.eu.

Příběh Plzně – Evropského hlavního města kultury 2015

V roce 2008 se Plzeň rozhodla přihlásit do soutěže o právo užívat titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2015. Ve vyrovnaném finále v roce 2010, ve kterém se rozhodovalo už jen mezi dvěma kandidáty, porazila Plzeň Ostravu o pouhý jeden hlas. Od října 2010 pak existuje společnost Plzeň 2015 o.p.s., kterou založilo město Plzeň, aby připravila program pro rok 2015. Projekt Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 je podporován Ministerstvem kultury ČR.

10 důvodů, proč se v roce 2015 vydat do Plzně a okolí:
celoroční sezóna nového cirkusu se špičkovými zahraničními soubory
výstavy světových i předních českých umělců v Západočeské galerii
nově otevřené bytové interiéry vytvořené Adolfem Loosem v Plzni
unikátní kulturní prostor Světovar přestavěný z budovy bývalého pivovaru
nová budova Divadla J. K. Tyla, která se stane nejmodernějším divadelním prostorem u nás
poprvé v Evropě vystavená sbírka maorských portrétů plzeňského rodáka Bohumíra Lindauera
současný design v prostoru Plzeňského pivovaru
netradiční objevování barokních památek v Plzeňském kraji
supermoderní 3D planetárium v Science Centru Techmania, první svého druhu v České republice
přívětivé město se skvělými službami průvodci a … nejlepším pivem přímo od zdroje 

Témata projektu Plzeň 2015:
Umění a technologie
Odkaz Adolfa Loose
Kreativní inkubátor na Světovaru
Sezóna nového cirkusu a tance: 20 představení po celý rok
Vztahy a city
Zahrada Jiřího Trnky
Od loutky k virtuální realitě
Příběhy a prameny
9 týdnů baroka: pouti, cesty, stezky, ohrožené a zaniklé kostely
Světovar a industriální dědictví
Slavnosti svobody 70 let konce druhé světové války
Průvodce po Plzni a paměťové projekty
Tranzit a menšiny
Světovar jako dům evropských kultur
Projekty ve spolupráci s bavorskými partnery
Historické a poutní cesty regionu
Autobus 2015
Bohumír Lindauer– výstava portrétů Maorů v Západočeské galeriiNejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Velká kniha herců první republiky a protektorátu představuje pětadvacet osobností

RB perexV polovině prosince spatří světlo světa Velká kniha herců první republiky a protektorátu, kterou připravil autorský tým Jiří Bartoň a Robert Rohál. Nebude jen filmografií či strohým životopisem filmových hvězd, půjde jim tzv. pod kůži a nahlédne do ...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (12)


Literatura

Nech mě jít vstříc smrti…

nech me jit 200Nakladatelství Domino vydalo před pár dny zajímavý román s názvem Nech mě jít od oceňovaného britského autora Edwarda Docx. Ač se jedná o čtení o smrti, kapesníky byste potřebovat neměli.

 

...

Divadlo

Molierova klasika přešitá podle vzoru dnešní společnosti má pořádné grády

misantrop 200Misantropa hraje kde kdo. Každý ho zná a alespoň jednou za život by ho měl v divadle vidět. Nutně to však nemusí být hra posazená do tehdejší doby. Hrát ho ale ve svetrech se sobem na hrudi a z původního textu zachovat pouze jm...

Film

Karel Zeman a jeho kouzelný svět

zeman09Česká animovaná tvorba měla ve svých počátcích - zejména v 50. letech - dva mezinárodně uznávané velikány: v Praze Jiřího Trnku a ve Zlíně Karla Zemana. Oba posloužili komunistickému režimu jako svého druhu výkladní skříň, když skrze ně mohl tvrdit, jak št...