Šestý ročník úspěšného festivalu startuje 1. listopadu!

Kultura21.cz

Šestý ročník úspěšného festivalu startuje 1. listopadu!

Email Tisk

Už za pár dní začíná šestý ročník festivalu současné vážné hudby CONTEMPULS. Letos zazní celkem 7 koncertů v rámci čtyř festivalových dnů, a to 1., 9., 13. a 15. listopadu v pražské La Fabrice (s výjimkou koncertu 13.11., který se koná v galerii DOX, centrum současného umění)

 

Hlavním lákadlem bude vystoupení legendárního Arditti String Quartet. Toto superlativy opředené kvarteto je hostem festivalu Contempuls již podruhé, tentokrát v rámci turné ke 40 letům existence. Na programu budou kompozice skladatelů, s nimiž v průběhu své existence kvarteto úzce spolupracovalo.

cont

Švýcarsko-německo-britské Trio Accanto představí skladby pro své nezvyklé obsazení – saxofon, bicí nástroje a klavír – a předvede, že i komorní hudba může mít „velký“ zvuk. Pozornosti by nemělo uniknout slovinské dechové kvinteto Slowind a švédský kytarista Magnus Andersson, jenž má velkou zásluhu na vytvoření kvalitního soudobého repertoáru pro akustickou kytaru.

Program letošního ročníku dále zahrnuje trojici „monografických“ koncertů. Každý z nich je věnován jedné rozsáhlé skladbě, přičemž se jedná o kompozice stylově velice rozdílné: Komorní operu Kassandra švýcarského skladatele Michaela Jarrella nastudoval ansámbl Prague Modern, Vortex temporum jednoho z nejvýznamnějších evropských skladatelů posledních dekád Gérarda Griseye představí francouzský Ensemble Linea, a konečně v DOX – Centru současného umění zazní mysteriózní prostorová La lontananza nostalgica utopica futura Luigiho Nona pro housle a elektroniku v podání Davida Danela a Jana Trojana.

 cont1

Contempuls je mezinárodní festival současné vážné hudby. Byl založen v roce 2008 a koná se každoročně v listopadu. Posláním festivalu je přinášet domácímu publiku přímý kontakt s aktuální světovou produkcí na poli komponované hudby. Contempuls staví na špičkové interpretaci – zve především renomované zahraniční specializované ansámbly a sólisty. Cílem festivalu je rovněž stimulovat domácí interpretační a skladatelskou scénu vytvářením příležitostí pro mezinárodní konfrontaci. Festivalu Contempuls se od začátku jeho existence podařilo zaujmout pestré publikum, které se rekrutuje především z řad zájemců o progresivní současné umění.

Program:

1.11.2013

19:30
Trio Accanto (CH/DE/UK)
Marcus Weiss - saxofony
Nicolas Hodges - klavír
Christian Dierstein - bicí

Toshio Hosokawa: Vertical Time Study 1
Brice Pauset: Adagio Dialettico
Hans Thomalla: Lied
Jo Kondo: A Shrub
František Chaloupka: nová skladba na objednávku festivalu
POZOR: Použijte vchod z Přístavní 22 (hned za rohem oproti normálnímu vstupu z ulice Komunardů)

Neobvyklou formaci tvoří špičkoví sólisté: Švýcar Marcus Weiss (saxofony), Němec Christian Dierstein (multipercussion) a Angličan Nicolas Hodges (klavír). Repertoár této doslova superskupiny nové hudby sestává převážně ze skladeb napsaných přímo pro Trio Accanto. Téměř dvacet let spolupráce s významnými skladateli tak definuje nový žánr „komorní hudby s velkým zvukem“.

21:00
Prague Modern (CZ)
Anne Bennent - hlas
Marián Lejava - dirigent

Michael Jarrell: Kassandra

POZOR: Použijte vchod z Přístavní 22 (hned za rohem oproti normálnímu vstupu z ulice Komunardů)

Ansámbl Prague Modern se vrací k úspěšné produkci „mluvené opery“ švýcarského skladatele Michaela Jarrella. Přibližně hodinová skladba se opírá o reinterpretaci antické látky z pera německé spisovatelky Christy Wolf. Hudba svou dramatičností a zvukovou mnohovrstevnatostí zcela odpovídá expresi literární předlohy, ačkoli vše se odehrává již jen v Kasandřiných vzpomínkách…

cont2

9.11.2013

19:30
Slowind (Slovinsko)
Aleš Kacjan - flétna
Matej Šarc - hoboj
Jurij Jenko - klarinet
Metod Tomac - lesní roh
Paolo Calligaris - fagot

Salvatore Sciarrino: Il silenzio degli oracoli
Tomasz Sikorski / Martin Smolka: Zerstreutes Hinausschauen
Nina Šenk: Augenblicke
Volker Staub: Perseiden
Ondřej Štochl: nová skladba na objednávku festivalu

Dechové kvinteto Slowind je tvořeno členy Slovinské filharmonie, těžiště jeho aktivit však spočívá v interpretaci nové hudby. Slowind je často zván na významné festivaly současné hudby, je také pořadatelem vlastního festivalu v domovské Lublani, v jehož rámci uvádí málo hrané komorní skladby s dominující rolí dechových nástrojů. Průzkum nových možností klasických dechů je tím, oč jde členům kvinteta především.

21:00
Arditti String Quartet (UK)
Irvine Arditti - housle
Ashot Sarkissjan - housle
Ralf Ehlers - viola
Lucas Fels - violoncello

Iannis Xenakis: Tetras
Witold Lutoslawski: Smyčcový kvartet
Rebecca Saunders: Fletch
Wolfgang Rihm: Smyčcový kvartet č. 13

Arditti Quartet se vrací do Prahy! Soustavné mapování nové kvartetní literatury patří k dlouhodobým dramaturgickým cílům festivalu Contempuls, opakované pozvání fenomenálního kvarteta je tak logickým krokem. Pražské zastavení je součástí série koncertů, jimiž si Arditti Quartet připomíná čtyřicet let své existence. Na programu jsou skladby autorů, které členové kvarteta považují za zásadní pro svou práci a s nimiž úzce spolupracovali. Nepřekvapí, že se jedná o samé legendy.

13.11.2013

20:00
David Danel, Jan Trojan
David Danel - housle
Jan Trojan - zvuková projekce
Luigi Nono: La lontananza nostalgica utopica futura

Rozsáhlá skladba proslulého italského skladatele Luigiho Nona pro sólové housle a osmikanálovou elektronickou zvukovou projekci spadá do autorova pozdního, nejosobitějšího a poněkud mystického období. Elektronická část kompozice je pro každé provedení citlivě přizpůsobována, je „interpretována“ na míru daného prostoru. Stejně tak sólista nesetrvává na jednom místě, ale vydává se na pouť Nonovým labyrintem. Neobvyklá architektura centra DOX přispěje k vyznění této pozoruhodné skladby.

(Místo konání: DOX - Centrum současného umění)

15.11.2013

19:30
Magnus Andersson (Švédsko)

Magnus Andersson - kytara
Tristan Murail: Tellur
Brian Ferneyhough: Kurze Schatten II
Bent Sörensen: Shadow Siciliano, Angelus Waltz
Stefano Scodanibbio: Dos Abismos
Christopher Anthin: Playmaster
Švédský kytarista Magnus Andersson je považován za klíčovou osobnost pro rozvoj moderního kytarového repertoáru. Díky Anderssonovi se z kytary jakožto nástroje s poněkud obskurní pověstí stala plnohodnotná součást nástrojové palety nové hudby. Sólové skladby pro Anderssona napsala impozantní řada světových skladatelů. V Praze představí reprezentativní průřez svým rozsáhlým repertoárem.

21:00
Ensemble Linea (F)

Jean-Philippe Wurtz - dirigent
Gérard Grisey: Vortex temporum

I letos se festival Contempuls vrací ke svému osvědčenému formátu „jeden koncert – jedna skladba“, kdy je naším cílem představovat přelomové skladby posledních dekád. Štrasburský ansámbl Linea vystoupí s vrcholným dílem Gérarda Griseye, skladatele, který definoval spektralistický styl a zároveň jej dokázal dalece překročit. Griseyův sextet Vortex temporum je skladba, jejíž přímý vliv lze vystopovat v desítkách prací jiných autorů. Tento fakt však nijak neubírá na síle originálu.

Ilustrační foto: contempuls.cz


 
Banner

Rozhovor

Je cukr zdraví škodlivý? Aneb když se dva pustí po stopě mýtu - rozhovor s MUDr. Jonášem

jonas perexU nás je toto téma skoro tabu. Konspirační teoretici se nebojí bílý cukr označit za legální drogu s devastujícími účinky na lidský organismus. MUDr. Josef Jonáš a Jiří Kuchař se rozhodli, že na toto téma napíší knihu...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (12)


Literatura

Jaiya: V poutech rozkoše


V poutech rozkose 200Až někdy půjdete kolem rozmarného erotického obchodu, nemusíte myslet jenom na desítky odstínů šedé, ale třeba i na Jaiyu. A to doporučuju mnohem víc. Pan Grey byl slabý odvar, či spíše, chvílemi amatér a chvílemi prof...

Divadlo

Letní Letná míří do finále, svátek nového cirkusu potrvá již jen do neděle

 letna miri do finale200Již jen několik posledních dnů, do neděle 4. září, budou mí...

Film

„Čtyřlístek ve službách krále“ – příběh plný dramatických i humorných situací se spoustou zápletek a zvratů

ctyrlistek-ve-sluzbach-krale2 200Hrdinové našich dětských let putují poprvé na filmová plátna! Bobík, Fifinka, Myšpulín a Pinďa se objeví v celovečerním animovaném filmu „Čtyřlístek ve službách ...