Program koncertů pro děti PKF – Prague Philharmonia vtáhne nejmladší posluchače do nového pohádkového příběhu
Banner

Program koncertů pro děti PKF – Prague Philharmonia vtáhne nejmladší posluchače do nového pohádkového příběhu

Email Tisk

Kterak se skřítkové Lupi a Šíma probudili z hudebního spánku – tak zní název nového pohádkového příběhu, s nímž se budou nejmenší posluchači setkávat během Cyklu koncertů pro děti PKF – Prague Philharmonia (dříve Pražské komorní filharmonie) ve 20. koncertní sezoně.Skřítkové, kteří na delší čas usnuli ve varhanní skříni pražského Rudolfina a teprve až kvalitní klasická hudba je probudí ze spánkové letargie, tak oživí koncepci hudebních komponovaných pořadů, jejichž záměrem je děti pobavit, aktivně zapojit, ale především hudebně vzdělávat. Stejně jako v předchozích sezonách se bude nejmladší publikum s novými postavami a hráči orchestru PKF – Prague Philharmonia setkávat v působivých prostorách Dvořákovy síně Rudolfina.

„Edukativní koncerty pro děti, které PKF začala pořádat před více než patnácti lety jako vůbec první orchestr v České republice, prošly za dobu své existence významným vývojem. Nová koncepce koncertů se opírá o zkušenosti z předešlých sezon a zároveň usiluje o obohacení programu zcela novými prvky. Naší snahou je opřít scénář o kvalitní dramaturgii a nové poznatky v oblasti hudební výchovy rovněž s využitím výtvarné složky a interakce dětského a dospělého publika. Iniciátory těchto cílů se kromě vysoce erudovaných hudebníků a osobnosti dirigenta, jenž s dětským divákem komunikuje, stávají právě pohádkové postavy, které zároveň plní roli moderátorské dvojice, herců a zpěváků a snaží se děti zapojit do děje humorem, pohybem, vyprávěním či zpěvem,“ představuje novou podobu dětských pořadů jejich scenárista, dramaturg a režisér Vladimír Jopek.

První pořad s názvem Kterak se Lupi a Šíma za břicho popadali aneb Hudba a legrace představí dětem kromě skřítků a jejich hravých kostýmů z dílny výtvarnice Kateřiny Kroupové také jejich ztvárnitele, herce Filipa Sychru a Nikolu Pádivou. Během hodinového programu se děti seznámí s ukázkami skladeb Sergeje Prokofjeva, Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta, Gioacchina Rossiniho, Lukáše Hurníka, Johanna Strausse nebo Ludwiga van Beethovena pod taktovkou šéfdirigenta PKF – Prague Philharmonia Jakuba Hrůši. Děti se prostřednictvím nových pohádkových průvodců a hráčů PKF rovněž naučí novou písničkovou hymnu z pera Pavla Jurkoviče, kterou si budou moci zazpívat také při dalších koncertech.

Vstupenky v kategoriích pro děti i dospělé je možné zakoupit v kanceláři PKF – Prague Philharmonia, Husova 7, Praha 1 nebo hodinu před koncertem v pokladně Rudolfina. Další informace na čísle 224 267 644, na e-mailové adrese Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript nebo prostřednictvím webových stránek www.pkf.cz.
Patronem Cyklu koncertů pro děti se v sezoně 2013–2014 stal herec David Švehlík, který je mimo jiné podporovatelem Nadačního fondu J&T Hledáme rodiče: „Vážná hudba není jenom vážná. Kromě dramatických momentů obsahuje i radostný a rozverný rozměr, proto je určena i dětem, kterým může zprostředkovat pozitivní a obohacující prožitky,“ vyjadřuje své sympatie k propojení vážné hudby a dětského světa David Švehlík. Pro 20. sezonu je opět připraveno obvyklých 8 koncertů vždy v sobotu od 10 a 12 hodin v dramaturgii a režii Vladimíra Jopka. Z programu dětských koncertů budou i nadále vycházet programy Koncertů pro školy, které se počínaje sezonou 2012–2013 rozšířily také o anglickou verzi.

PROGRAM:

Píseň o muzikantech
Pavel Jurkovič

Symfonie č. 1 D dur „Klasická“ (4. věta)
Sergej Prokofjev

Symfonie č. 94 G dur „S úderem kotlů“ (2. věta – část)
Joseph Haydn

Symfonie č. 101 „Hodiny“, (2. věta)
Joseph Haydn

Symfonie č. 83 „Slepička“ (1. věta)
Joseph Haydn

Hudební žert (4. věta – část)
Wolfgang Amadeus Mozart

Il signor Bruschino overture
Gioachino Rossini

Formové variace na lidovou píseň Holka modrooká
Lukáš Hurník

Pizzicato polka
Johanness Strauss

Symfonie č. 7 (Scherzo)
Ludwig van Beethoven

Symfonie fis moll „Na odchodnou“ (4. věta)
Joseph Haydn

ÚČINKUJÍ:

PKF - Prague Philharmonia
Jakub Hrůša – dirigent

hrají - Nikola Pádivá, Filip Sychra

Vladimír Jopek – scénář a režie
Kateřina Kroupová – kostýmy a výprava

________________________________________

PKF – Prague Philharmonia vznikla v roce 1994 z iniciativy světoznámého dirigenta Jiřího Bělohlávka pod původním názvem Pražská komorní filharmonie, aby vnesla do českého a posléze světového prostředí čerstvý vzduch nakažlivého hudebního elánu a touhy po znamenitosti nejmenšího detailu prováděné hudby. Již zanedlouho po svém vzniku se zařadila do okruhu nejrespektovanějších orchestrů České republiky a vybudovala si vynikající renomé v Evropě i ve světě. V čele ansámblu stojí od počátku sezony 2008–09 šéfdirigent a umělecký ředitel Jakub Hrůša, který se ve svých teprve dvaatřiceti letech těší vynikajícímu mezinárodnímu renomé. Zakladatel orchestru, jeden z celosvětově vysoce uznávaných českých dirigentů Jiří Bělohlávek, jej řídil do roku 2005, kdy se stal jeho čestným uměleckým ředitelem.

Orchestr má ve svém „rodném listě“ vepsánu svěžest, energičnost a perfekcionismus, stejně jako lásku k hudbě, jež vkládá do každého koncertu. PKF – Prague Philharmonia je rovněž ceněna pro svůj charakteristický zvuk, za nímž mimo jiné stojí její stěžejní repertoárová oblast, kterou je od počátku hudba vídeňského klasicismu, skladby Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Tato sféra je její nejvlastnější doménou, z níž vychází a v níž exceluje na prvním místě. Repertoár dále stojí na skladbách éry romantismu a je dotvářen a ornamentován speciální sérií koncertů moderní a soudobé hudby, která je v nabídce českých orchestrů dosud ojedinělá.

V oblasti vzdělávání se PKF – Prague Philharmonia věnuje mladým talentovaným hudebníkům prostřednictvím projektu Orchestrální akademie, ale také dětem. Jako první orchestr v České republice začala pořádat speciální Koncerty pro děti, které jsou oblíbené nejen mezi dětskými, ale také dospělými posluchači. Díky své koncepci nepůsobí jejich program jako vzdělávací, ale naopak seznamuje děti s vážnou hudbou velmi zábavnou formou. Kromě koncertních řad věnovaných dětem připravuje také Koncerty pro školy. Novinkou sezony 2012-13 je organizace Koncertů pro školy v anglickém jazyce, které se rovněž těší prvenství mezi tuzemskými orchestry. Program pro děti dotváří dětský klub Notička, který se snaží obohatit jejich estetické cítění a rozšířit okruh aktivit ve volném čase.

PKF deti

PKF – Prague Philharmonia je pravidelně zvána na mezinárodní hudební festivaly, vystupuje v předních světových sálech a je pravidelným partnerem světoznámých dirigentů a předních interpretů, jakými jsou Vladimir Ashkenazy, Milan Turković, Jefim Bronfman, András Schiff, Shlomo Mintz, Sarah Chang, Isabelle Faust, Mischa Maisky, Magdalena Kožená, Anna Netrebko, Natalie Dessay, Rolando Villazón, Plácido Domingo, Elina Garanča, Juan Diego Flórez, Radek Baborák a řada dalších.

Za dobu své činnosti orchestr natočil přes 60 kompaktních disků pro přední domácí i světová hudební vydavatelství, jako například Deutsche Grammophon, Decca, Supraphon, EMI, Warner Music nebo Harmonia Mundi. Za některé z nich má na kontě taková ocenění, jako je Zlatá deska RAC Kanada v roce 2000, Cena Harmonie 2001 nebo francouzské ocenění Diapason d’Or v září 2007. Mezi pozitivními kritickými ohlasy vyčnívá kromě jiných živý snímek Smetanovy Mé vlasti z Pražského jara 2010 natočený pod dirigentskou taktovkou Jakuba Hrůši.

Více informací na www.pkf.cz.

PKF – Prague Philharmonia vystupuje s finanční podporou Ministerstva kultury ČR a hlavního města Prahy.Nejnovější články:
Starší články:

 
Banner

Rozhovor

Richard Štefánek: „Je to o tom někoho potěšit, navzájem si dát něco hezkého.“

STEFANEK SLONI 200V listopadu se na nás přes paní Ivetu Autratovou (autorku naší grafiky) obrátil pan Richard Štefánek, čtyřicetiletý muž z Děčína, s prosbou o pomoc. Představil nám jeho zájem – věc, kterou dělá z lásky k přítelkyni. Jedná se o sbí...

Hledat

Chaty s osobností


Literatura

Sestav si svůj burger

sestavburger 200Víte, že na šťavnatý burger je nejlepší prorostlé maso? A že je vhodné směs nemíchat příliš dlouho, aby burger nebyl tuhý? A co dělat, aby lahodná šťáva v mase zůstala? Tak i to se dozvíte v knížce plné...

Divadlo

V Tramtarii se tygrů nebojí

altV nezávislém olomouckém Divadle Tramtarie se 16. května konalo představení inscenace ...a za Tracym tygr. Jednalo se o předposlední podání této hry v sezóně, a nejen proto bylo vyprodáno.

 

...

Film

Kamarádi, letní lásky a Prázdniny v Provence

provence 200Léto neskončilo, zábava trvá. Herecká trojice Vojta Kotek, Jakub Prachař a Kryštof Hádek prodlouží divákům v kinech letní sezónu a prázdniny v nové komedii režiséra Vladimíra Michálka Prázdniny v Provence. Na plátně se tak znovu sejde herecká tr...