Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2019 nabídne intenzivní hudební i společenské zážitky na mimořádných místech
Banner

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2019 nabídne intenzivní hudební i společenské zážitky na mimořádných místech

Email Tisk

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov patří k nejvýraznějším událostem kulturního léta v České republice. Za skvělým renomé festivalu stojí žánrově mimořádně pestrá programová nabídka, hosté zvučných jmen a také výjimečná místa konání koncertů. Letošní 28. ročník reprezentativní letní přehlídky světové hudební kultury se uskuteční od 19. července do 10. srpna 2019.

 

Zahajovací festivalový galavečer Venuše a živly: Hudba a tanec doby Krále Slunce návštěvníky prostřednictvím hudby, tance, sofistikovaného umění iluminace a dalších efektů přenese do doby, kdy dvůr francouzského krále Ludvíka XIV. žil velkolepými barokními slavnostmi, v nichž panovník sám s oblibou účinkoval. Unikátní výpravné představení 19. července od 21:00 u barokní fontány Zámecké zahrady českokrumlovského zámku zároveň oslaví zemi, vzduch, vodu a také oheň, symbolizující žár slunce (Apollón) a lásky (Venuše). Na hudbu Jeana-Baptisty Lullyho, dvorního skladatele a kapelníka Ludvíka XIV., a jeho současníků zatančí Hartig Ensemble a hosté, v roli Apollóna/Ohně se představí Francesco Scarpato, v roli Venuše Ida Fišerová.


Mezinárodní hudební festival Český Krumlov se koná v dobových interiérech a exteriérech Státního hradu a zámku Český Krumlov i v dalších objektech města zapsaného na seznam světového dědictví UNESCO a v jeho okolí. Festivalové koncerty bude hostit například Zámecká jízdárna. Vzácná historická budova byla postavena v letech 1744–1746 za vlády knížete Josefa Adama ze Schwarzenberku ve stylu vídeňského rokoka a dodnes ji krášlí nádherná štuková výzdoba. V pátek 26. července od 20:00 bude prostor respiria před Zámeckou jízdárnou patřit koncertu Kouzlo barokní hudby se sopranistkami Kristýnou Kůstkovou a Nikolou Uramovou, výraznými talenty nastupující pěvecké generace, v doprovodu Barocco sempre giovane, komorního souboru složeného z mladých českých profesionálních hudebníků. Na programu jsou skladby klasiků J. S. Bacha, A. Vivaldiho, C. Monteverdiho a G. F. Händela.


Atraktivní spojení klasické a lidové arménské hudby s energií rocku a jazzu v Zámecké jízdárně 2. srpna od 19:30 zprostředkuje koncert Songs of Exile. Společný projekt souboru The Naghash Ensemble of Armenia a smyčcové sekce Jihočeské filharmonie je kombinací duchovního rozměru arménských lidových písní s klasickou hudbou, současným post-minimalismem, rockem a jazzem. Vynikající arménští instrumentalisté hrající na duduk, oud, dhol a klavír spojí síly s Jihočeskou filharmonií, aby pod taktovkou arménsko-amerického skladatele Johna Hodiana představili hudbu založenou na duchovních textech středověkého mystického arménského básníka M’krtiche Naghashe.

 

venuse 01


Slavnostní koncert s názvem Už nás nedělí železná opona přivede 9. srpna v 19:30 do Zámecké jízdárny jihokorejskou houslovou virtuózku  Sanghee Cheong, rakouského violoncellistu Stefana Kropfitsche a původní rezidenční těleso německého města Gotha – Thüringen Philharmonie Gotha. Filharmonie, jejíž kořeny sahají až do roku 1651 a se kterou v minulosti spolupracovali například Ferenc Liszt, Hector Berlioz či Richard Strauss, zahraje pod vedením japonského dirigenta Yukiho Miyagiho. V bravurním podání výtečných hudebníků zazní proslulá symfonická báseň Vltava Bedřicha Smetany, Brahmsův Dvojkoncert a-moll a jedna z nejslavnějších symfonií světové klasické hudby „OsudováL. van Beethovena.


Vstupenky na festivalové koncerty jsou v prodeji on-line na www.ticketstream.cz a  www.festivalkrumlov.cz nebo v pobočkách společnosti Ticketstream po celé republice a Infocentru v Českém Krumlově. Předprodej vstupenek probíhá ve dvou časových pásmech – do 31. května jsou ceny vstupenek nižší, včasný nákup se tedy vyplatí. Z každé zakoupené vstupenky na koncert MHF Český Krumlov jde 5 Kč na pořízení notového materiálu v Braillově písmu pro zrakově postižené žáky ZUŠ Jaroslava Ježka.


Novinkou letošního 28. ročníku je zvýhodněné vstupné pro seniory (nad 65 let) ve výši 10 %. Dalším vítaným bonusem jsou cenově výhodné vstupenky, které platí vždy na dva komorní koncerty v Maškarním sále. A to ještě není všechno! Při zakoupení vstupenek na koncerty v pátek, sobotu i neděli získáte ČESKÝ KRUMLOV CARD se vstupy do pěti krumlovských expozic zdarma. Dopřejte si nezapomenutelný Krumlovský kulturní víkend s hudebními zážitky a návštěvou Hradního muzea a zámecké věže, Regionálního muzea v Českém Krumlově, Musea Fotoateliér Seidel, Egon Schiele Art Centra a Kláštěrů Český Krumlov. Stačí poslat potvrzení o nákupu vstupenek společně s vaší poštovní adresou na Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .


Podrobný  program a kompletní informace o předprodeji vstupenek najdete  na  festivalovém  webu  www.festivalkrumlov.cz

Foto: Libor Sváček

 Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Porotkyně Diana Mórová: „Aj keď som kritická, budem taká, aby som nikoho neurazila.“

Talent rozhovor 200Přinášíme vám rozhovor s dlouholetou tváří TV JOJ Dianou Mórovou, kterou v těchto dnech můžete vídat v Televizi Prima. Je totiž novou porotkyní v soutěži Česko Slovensko má talent. Kromě herectví je známá také z různých zábavných sh...

Hledat

Chaty s osobností


Literatura

Tajemství minulosti odhaluje vlněný šál z Kašmíru

Kasmirovy sal 200Mair vysunula dolní zásuvku prádelníku. Uviděla několik zažloutlých povlaků na polštáře a ubrus s prolamovaným středovým pásem, který se vyndával bez výjimky jednou ročně, aby se prostřel a uhladil na vánoční tabuli. Bílá látk...

Divadlo

Vzpoura nevěst: Láska je hezká věc, ale řízek je řízek

vzpoura nevest200Takový je podtitul nové inscenace Městského divadla Zlín Vzpoura nevěst. Jakkoli zní pragmaticky, půjde o svěží komedii, a to nejen o ženách a nejen pro ženy. Hru pro zlínské divadlo napsaly Michaela Doleželov...

Film

Jak správně napsat rozbor filmu

RozborFilmu perexRadomír D. Kokeš se řadí k vyznavačům neoformalismu, jak potvrzuje jeho spoluúčast na české předmluvě ke kanonickému spisu Bordwella a Thompsonové Umění filmu. To znamená, že upřednostňuje průzkum toh...