Proč umírají ptáci Hořce vtipné čtení v době masivního vymírání druhů

Proč umírají ptáci Hořce vtipné čtení v době masivního vymírání druhů

Email Tisk

procumirajiptaci elenakolobanova perexPropracovaný, hutný debut mladého francouzského autora Victora Poucheta (1985) stojí na křižovatce mezi rodinnou historií a populárně naučným pojednáním. Vypravěč, fascinovaný paranormálními jevy, se vydává na normandský venkov, aby v krajině i v knihovnách pátral po tom, proč v určitých historických okamžicích padají z nebe ptáci. Román Proč umírají ptáci přeložila spisovatelka a překladatelka Sára Vybíralová.

 

Hrdina a vypravěč románu byl v sedmi letech svědkem sebevraždy papouška a v návaznosti na to tajně zhlédl Hitchcockovy Ptáky. Tehdy začala jeho fascinace. Také proto se na výletní lodi vydává po Seině do centra Normandie, kde k jevu s padajícími ptáky došlo. Tam stráví den v knihovně muzea a poté noc ve svém dětském pokoji, uprostřed předmětů a knih, které ho obklopovaly v dětství. Na cestu si student literatury, jehož disertační práce i osobní život ustrnuly na mrtvém bodě, bere své dlouhodobě pořizované zápisky týkající se zvláštních úkazů.

Na debutovém románu Victora Poucheta mi byl od začátku blízký sebeironický vypravěč,“ přibližuje Sára Vybíralová, které letos u Paseky vyšel také překlad francouzské senzace Skoncovat s Eddym B. „Přiznaně bojuje s vlastní neukotveností a zároveň je až kompulzivně zvědavý. Vršení poznatků, jimiž se zasypou skutečné, často osobní, problémy, mi připadá typické pro naši generaci,“ říká překladatelka narozená o rok později než autor.

Vyprávěním se prolíná množství kulturních a symbolických narážek, čtenáři a čtenářky se tak dozvídají mnohé zvláštnosti z vědy i historie. Silná je například pasáž o tom, jak za Maovy vlády v roce 1958 padalo v Číně z nebe po tři dny 38 vrabců za vteřinu.

Pouchetův román je podle Vybíralové ideální čtení v době masivního vymírání ptačích druhů. „Autor napsal román o environmentální tísni, ale obešel se bez velkých gest. Je intimní, melancholický a často hořce vtipný. Číst ho je jako procházet se jakýmsi osobním mentálním vetešnictvím: možná je to brouzdání trochu marné, ale okouzlí, dojme a nejspíš najdeme něco, co si odneseme.“

 

procumirajiptaci 01

 

Victor Pouchet (1985) je francouzský spisovatel a básník. Dětství prožil na pařížském předměstí a prázdniny trávil na pobřeží Bretaně a v korsických horách. Pokusil se přeplout z Azorských ostrovů do Francie na malé plachetnici a s přáteli zahájil projekt pěšího pochodu podél francouzských hranic po etapách. Ten by měl být zakončen v roce 2060. Vyučuje literaturu a působí jako literární kritik v časopisu Le Magazine littéraire. Kniha Proč umírají ptáci je jeho románový debut.

Victor Pouchet
Proč umírají ptáci
Přeložila Sára Vybíralová
176 stran, pevná vazba, 289 korun


Foto: Elena KolobanovaSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Banner

Rozhovor

Vidět rozzářené oči je velmi dojemné!

ducho200Pečovatelskou službu Kvalitní podzim života není třeba dlouze představovat. Již přes dva roky se tým paní ředitelky Lenky Klestilové s obrovskou láskou a péčí stará o seniory v přilehlém okolí Vestce. Stejně jako v předešlých letech, tak i konec loňskéh...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (25)


Literatura

Maxim Čáp: Silnější pes

silnejsi pes 200Silně kontroverzní kniha o fotbalu. Pokud zdaleka netušíte, jakýže hnus se skrývá v zákulisí českého fotbalu, raději ji nečtěte. Pokud tušíte, pak si ji přečtěte. Garantuji vám, že i tak se vám z ní trošku zvedne kufr. Maxim Č...

Divadlo

Skončí to ústa - autorská inscenace J. Adámka

skonci to usta 200Divadlo DISK uvede premiéru autorské inscenace Jiřího Adámka. Na hranici nesmyslu, abstrakce a metafyziky. Mezi slovy, slovy a zase slovy se rýsuje jediné řešení: ticho.

...

Film

PŘÍZNIVCI SEVERSKÉ KULTURY SE MOHOU TĚŠIT NA TRADIČNÍ NORDFEST

nordfest perexV pražském kině Evald (Národní 28, Praha 1) se od 6. do 12. února uskuteční deváté vydání tradiční filmové přehlídky severských filmů NORDFEST, která prezentuje současnou skandinávskou kinematografii. NORDFEST konající se vžd...