Malé ženy: Každá je jiná, ale všechny po svém usilují o štěstí, lásku a životní naplnění
Banner

Malé ženy: Každá je jiná, ale všechny po svém usilují o štěstí, lásku a životní naplnění

Email Tisk

Oblíbená klasika americké spisovatelky Louisy May Alcott vychází jako audiokniha MALÉ ŽENY v podání Andrey Elsnerové. Mnoha generacemi milovaný příběh čtyř sester byl i několikrát zfilmován. Nejznámější je adaptace z roku 1994 s Winonou Ryder, Claire Danes, Kirsten Dunst a Susan Sarandon v hlavních rolích nebo již klasická verze (George Cukor, 1933), v níž si oblíbenu postavu Jo zahrála Katherine Hepburn. Vloni vznikla také třídílná minisérie BBC, v níž maminku čtyř sester ztvárnila Emily Watson. Aktuálně se připravuje také moderní filmové převyprávění.

„Malé ženy psala autorka na zakázku jako román pro mládež, ale osudy čtyř sester byly hojně inspirovány jejím vlastním dětstvím a dospíváním, díky čemuž z textu promlouvá atmosféra pospolitosti, vřelosti a autenticity, která v každém dalším pokolení oslovuje nové čtenáře. Snaha postav neztrácet naději a smysl pro humor, vyjít s málem a neztotožňovat štěstí s bohatstvím finančním, nýbrž citovým a myšlenkovým, mít v rozbouřeném světě jasný morální kompas a držet se jej nebo touha najít lásku a vlastní životní cestu – to všechno jsou nadčasová témata. Dobový jazyk a reálie pak nejsou na škodu ani v současnosti, protože vyprávění dodávají kapku nostalgie a šmrnc starých časů,“ uvedla Šárka Nováková, redaktorka vydavatelství OneHotBook. Audiokniha vychází v kompletní verzi – obsahuje oba dva díly Little Women (1868) i Good Wives (1869) v překladu Jany Kunové – a ve výpravném obalu s původními ilustracemi výtvarnice Marie Makeevy, které jsou na titulní straně ve zlatoražbě.

Během prvního roku bojů Severu proti Jihu prožívají čtyři sestry rozdílných povah pod dohledem starostlivé matky nejrůznější sourozenecká škádlení, nacházejí přátelství, snaží se pomáhat druhým a potkávají je první citové zmatky. Romantická Meg, nezkrotná Jo, plachá Beth a rozmazlená Amy musejí čelit stesku po tatínkovi, který bojuje v občanské válce, nedostatku či vážné chorobě, ale hlavně svým vlastním ambicím, tužbám a malým nectnostem. Během svého dospívání zjišťují, co je pro ně opravdu důležité, pokoušejí se dosáhnout štěstí a vybrat si správnou cestu životem odpovídající jejich povahám a temperamentu.

Když jsem ten text dostala a pročítala jsem si ho, uvědomila jsem si, že ten příběh znám, že jsem to už četla. Určitě to bylo někdy v pubertě a pamatuju si, že se mi to tehdy moc líbilo, že jsem se i dívala, jestli autorka napsala další knihy,“ vzpomíná Andrea Elsnerová, která audioknihu vypráví. V čem byla četba románu napsaného v druhé polovině 19. století nejnáročnější? „Když jsem si knížku četla pro sebe, hodně mě bavila, připadalo mi, že to je docela fajn jednoduchý text, že to bude snadné. Ale jak jsem si k tomu sedla ve studiu, uvědomila jsem si, že tam je hodně přímých řečí a že každá figura by měla být malinko odlišená, aby se v těch hlasech posluchač orientoval. Když jsem pak začala číst nahlas, najednou mi došlo, že některé věty jsou poněkud šroubované, takže jsem občas měla problém s výslovností. Byly strany textu, které jsem přečetla bez problémů, bez větších chyb, a jinde jsem se na něčem zasekla a nešlo to. Ten jazyk je hodně stylizovaný, složitý. Jak jsem se snažila vyslovovat poctivě všechna písmenka, tak jsem někdy měla písmen plnou pusu, a nebyla jsem s to danou větu říct,“ prozrazuje herečka.

A dodává: „Nejlépe se mi mluvilo asi za Jo, která je takový živel, vítr, voda, divoška – prostě živá holka. Meg je taková spořádaná kráska, kterou jsem ukrotila i v projevu i v energii, protože vždycky mluví s rozmyslem. Třetí v pořadí je Beth, která je největší miláček, je taková něžná, jemná, takže u ní jsem ještě víc ubírala na energičnosti. Trošku jsem se do ní snažila dostat ještě něco nevinného, snivého. Amy je nejmladší, takže do ní jsem promítla více dětských intonací. Ale postupně jsem ji také musela proměnit, protože ve druhé části knížky také dospěje a je tam za slečnu a potom i za dospělou dámu. To natáčení pro mě byla jako divoká řeka, kterou jsem sjížděla na kánoi, a byla zvědavá, kam mě loď doveze a jak mě text donutí hlasy měnit, aby odpovídaly daným situacím.“

Male zeny Andrea Elsnerova

Nahrávku v režii Jitky Škápíkové doprovází původní hudba, v níž hrají prim romantické klavírní skladby. Hravé preludování a veselé skotačení kladívek piana opentlené naivní dětskou rytmikou střídají melancholické předěly, ve kterých vážnějším polohám piana s přechody do moll v souhře sekundují rozeznělé struny zadumaného violoncella.

Louisa May Alcott (1832—1888)

Americká spisovatelka vyrostla v harmonické rodině, která žila v duchu německé transcendentalistické filozofie. Finanční situace ji už v mládí přiměla, aby pracovala jako učitelka, švadlena, guvernantka, pomocnice a nakonec i spisovatelka. První publikovanou povídku Soupeřící malíři (The Rival Painters) napsala v šestnácti letech. O dva roky později následovala první kniha Květinové bajky (Flower Fables, 1854), roku 1860 začala přispívat do magazínu Atlantic Monthly. Pod pseudonymem A. M. Barnard psala kvůli výdělku i brakovou literaturu. Skutečný úspěch přišel až s první částí románu Malé ženy (Little Women or Meg, Jo, Beth and Amy, 1868), v němž se inspirovala vlastním dětstvím. Knihu psala na objednávku a brzy k ní přibyla i druhá část (Good Wives, 1869), kde líčí dospívání svých hrdinek a jejich hledání manželského štěstí. Později doplnila další díly Malí muži (Little Men, 1871) nebo Jo a její hoši (Jo’s Boys, 1886). Zastávala abolicionistické a feministické názory, byla obránkyní sufražetek a stala se první ženou registrovanou do volební komise v Concordu.

Andrea Elsnerová (*1977)

Po studiu herectví na pražské konzervatoři nastoupila do angažmá v Městském divadle Mladá Boleslav. Odtud v roce 1999 přešla do Divadla na Vinohradech, kde působí dodnes. Na televizní obrazovce se poprvé objevila v seriálu Prima sezona (1994) a ve stejném roce ztvárnila roli novicky ve filmu Řád, za kterou byla nominována na Českého lva a oceněna Zlatým glóbem na pražském MFF. Největší popularitu ale získala díky seriálu Četnické humoresky (2000, 2003) a objevila se také v dalších televizních sériích Život na zámku, Hříšní lidé města brněnského, Hraběnky či Cukrárna, dále v pohádce Rumplcimprcampr (1997) nebo ve snímcích Fany (1995), Co chytneš v žitě (1998) či Rafťáci (2008). Kromě toho úspěšně spolupracuje s rozhlasem a věnuje se dabingu.

UKÁZKU Z AUDIOKNIHY si můžete poslechnout tady: https://soundcloud.com/onehotbook/l-m-alcott-male-zeny-vypravi-andrea-elsnerova-demo-onehotbook

Male zeny

Louisa May Alcott: Malé ženy
Účinkují: Andrea Elsnerová
Vydává: OneHotBook
Celkový čas: 19 hodin 51 minut

Více informací: www.onehotbook.czSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Banner

Rozhovor

Party manažerka Vítání prváků vzkazuje: „Jsem Sebi. Přijďte!“

sebi 200Kdo nebyl na Vítání, jakoby nikdy nestudoval! To nyní musí pochopit všichni čtenáři tohoto rozhovoru s party manažerkou letošního Vítání prváků charismatickou Sebi Hájkovou. Ta na sebe práskla...

Hledat

Chaty s osobností


Literatura

Kuchařka (nejen) pro vegany

veganska kucharka200Zajímáte se o veganskou stravu? V tom případě jste možná zaznamenali, že v září vyšla nová kuchařka přírodní léčitelky, fotografky a novinářky italského původu, Cinzie Trenchi. Pojďme si ji tedy rovnou představit.

Divadlo

Zlín kráčí Za kulturou krok za krokem

krok 200Za kulturou krok za krokem je název unikátní losovací akce, která sdružuje podnikatele s podobným zájmem a hlavně dělá radost. Firmy si navzájem přeposílají své klienty a dělají radost těm stávajícím. My vám v tomto článku představíme, co nabízí Městsk...

Film

Lze vůbec nalézt cestu z beznaděje?

Cesta ven perexRoku 1971 se poprvé uskutečnil Mezinárodní romský sjezd, který doporučil, aby namísto prý urážlivého termínu „cikáni“ bylo přijato pojmenování „Romové“. Takže bělošská majorita – aspoň v oficiální rovině – přešla na politicky korektní v...