7 způsobů jak se stát tvůrcem aneb Dyzajn market se blíží

7 způsobů jak se stát tvůrcem aneb Dyzajn market se blíží

Email Tisk

vizuál Dyzajn market jaroJaro i první letošní Dyzajn market se nezadržitelně blíží. Dyzajnéři pracují na nových kolekcích jako diví a organizátoři finišují přípravy oblíbené akce, která se bude konat 24.–25. března na náměstí Václava Havla a v přilehlé provozní budově Národního divadla v Praze.


Dominantou jarní edice bude výstava obrazů 7 autorů: Anny Mastníkové, Jitky Tomanové, Barbory Svrčinové, Kateřiny Brabcové, Olgy Yakubovské, Pavlíny Zuzové a Pavla Rakušana. Výstava bude probíhat uvnitř v budově po celou dobu konání akce a bude prodejní. Výtěžek z prodeje obrazů věnuje Dyzajn market na vznik knížky Olgy Buškové „Domov jako talíř“, zábavného a užitečného průvodce domácí pohody a harmonie s ilustracemi Báry z Nikolajky.

1) Designér s titulem či bez?

Domov jako talíř


Designérem neboli čistě česky tvůrcem se může člověk stát díky vzdělání. To, zda poté uspěje či nikoli, je otázka, kterou si klade snad každý, kdo na Dyzajn marketu vystavuje. Prosadím se? Budou se mé návrhy líbit? Osloví široké publikum? „Na Dyzajn marketu se ukazuje, že návštěvníkům obvykle bývá lhostejné, zda si „dyzajnový“ kousek pořizují od člověka vzdělaného či nevzdělaného v oboru. Zákazník se rozhoduje srdcem, podle svého vkusu a samozřejmě jej také ovlivňuje, zda je ta či ona věc kvalitně zpracovaná a jaký za ní stojí příběh a původ materiálů,“ přibližuje situaci koordinátorka akce Olga Velíšková.

2) Dělej svůj koníček s plným nasazením

Dyzajnový bar


Když člověk tvoří cokoliv s láskou a pílí, dějí se pak zázraky. A takových zázraků můžete na Dyzajn marketu vidět hned několik. Třeba to, že se organizátoři pustili do realizace výstavy obrazů i přesto, že s tím doposud neměli pražádnou zkušenost. Sami můžete posoudit, jak se jim to povedlo, a zda se zázrak udál. Obrazy na téma „Já, tvůrce“ vznikaly v rukou 7 autorů, šesti žen a jednoho muže, a všichni netrpělivě očekávají, jak každý malíř či ilustrátor své dílo pojme, a co bude v divácích vyvolávat za pocity. Většina z oslovených autorů začínala s tužkou v ruce již v dětství a v současné době svými díly dekorují různé předměty pro denní užitek, např. oblečení, porcelán, pohlednice, plátěné tašky či šperky.

3) Tvoř své sny

LokVar


Obrazy na výstavě „Já, tvůrce“ budou k prodeji, takže si některý z nich můžete odnést domů i vy. Vše, co se z výstavy utrží, půjde na podporu projektu „Domov jako talíř“, tedy na vydání stejnojmenné knihy s texty Olgy Buškové a ilustracemi Báry z Nikolajky. Jakmile kniha spatří světlo světa, dozvíte se v ní, jak za málo peněz vylepšit a změnit atmosféru svého obydlí a posunout svůj životní prostor na příjemnější úroveň. Objevíte jednotlivé ingredience, které je dobré mít doma položené, pověšené nebo postavené. „Dávám si pozor, jaké emoce a věci nosím domů, protože potom tam s nimi musím bydlet. Domov je jako talíř. Záleží jen na nás, co si na něj dáme,“ říká o své prvotině autorka Olga Bušková.

4) Utvářej hezké chvíle svému okolí

Malířka Anna Mastníková


Někdy prostě nemáte dobrý den a na svět kolem se mračíte. Když se právě tohle stane o dyzajnovém víkendu, vezměte svou mámu, partnera či kamarádku k Národnímu divadlu a zaposlouchejte se do muziky kapely The Documents, skupinu soustředěnou kolem basisty Radima Genčeva (Madfingers) v čele s charismatickým zpěvákem Horekem McWilliamsem, která ladně směšuje žánry jako r&b, neo soul a jazz. „Jakkoliv jsou toto žánry vysoce kultivované, je celek kapely písničkový a snadno poslouchatelný v tom nejkvalitnějším slova smyslu,“ komentuje hudební styl kapely dramaturg doprovodného programu Kolja Ivaskiv. Nebo přijďte sami odplout na rytmech pop funkové kapely Megaphone, jejichž styl „působí na posluchače jako droga, která vyvolává nekontrolovatelnou touhu tančit, smát se a z plných plic křičet,“ dodává Ivaskiv. A pokud se budete potřebovat nadopovat i jinak než hudbou, tak na vás přímo uprostřed dění bude čekat nový „Dyzajnový bar“ s výtečnými míchanými drinky jak v teplé, tak i studené variantě. A nezapomíná se ani na kofein, který bude tentokrát dostupný dokonce na třech místech Dyzajn marketu, protože stát frontu na tak skvělou kávu, jakou připravují baristi z IloveEspresso, bylo už opravdu velkou zkouškou trpělivosti.

5) Buď součástí snu

Megaphone


Pokud v sobě opravdu nenacházíte ani kousek tvůrčího ducha či fantazie, obejděte si 180 tvůrců s jejich rozličnými výtvory. Je nadmíru jisté, že vás něco zaujme a pořídíte si to. Uděláte si tak radost nebo vykouzlíte úsměv na rtech obdarovaného a zároveň tím podpoříte člověka, který se živí svou tvorbou, svým snem. Umožníte mu, jít dál touto cestou, tvořit a dělat to s láskou, což je na takových výrobcích či pracích vždy znát. No, uznejte sami, když v práci děláte něco, co vás štve, jaký je z toho výsledek?

6) Jsi máma?

Malířka Kateřina Brabcová


Pokud jste máma, můžete si „tvorbu“ rovnou odškrtnout, protože jste už stvořila ten největší zázrak, co lze. A chcete li dopřát kulturní zážitek i těm svým malým zázrakům a dát jim možnost osahat si jejich tvůrčího ducha, vezměte je s sebou. Vyhřívaný kreativní dětský koutek bude připraven a v něm i možnost naučit se vyrábět velikonoční dekorace všemožnými technikami. Děti si budou moct odnést domů vlastnoručně vyrobená vlněná kuřátka, omalovaná vajíčka či rozličnou jarní výzdobu, a tak i ony přiloží ruku k dílu a pomohou vám svými výtvory pozvat jaro do vašich domovů.
Po oba dyzajnové dny budou během dopoledne připravena divadla pro děti přímo v centru dění, v krytém prostoru s pódiem. V sobotu se bude hrát poučná a nadčasová pohádka o Ošklivém káčátku v podání divadla KAKÁ a v neděli se můžete těšit na veselou pohádku Český Honza od divadla LokVar.

7) Utvářej povědomí

The Documents


Je snad mezi vámi ještě někdo, kdo se tvůrcem necítíte být? Ale mobilní telefon máte každý, ne? Tak na Dyzajn marketu foťte a své fotky sdílejte. Vytváříte tím povědomí o českých tvůrcích a o tom, jak jsou šikovní, protože v tomto ohledu naštěstí hrajeme prim i v celosvětovém měřítku. A chcete li o Dyzajn marketu Jaro vědět víc, přidejte se k události: https://www.facebook.com/events/1291243394309096/ nebo šiřte hashtag #dyzajnmarket či #vystavsedyzajnu, protože o prvním jarním víkendu bude tvůrcem Dyzajn marketu úplně každý, kdo přijde k Národnímu divadlu.


Program

sobota 24. 3. 2018*
11.00–12.00 Divadlo KAKÁ – Ošklivé káčátko
16.00–17.00 Megaphone

neděle 25. 3. 2018*
11.00–12.00 LokVar – Český Honza
17.15–18.15 The Documents

*v mezičasech hraje DJ Little FrankSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Banner

Rozhovor

Fotograf Jaroslav Kučera: „Fotky jsem vystavovat samozřejmě nemohl, jejich skrytý význam by prokouknul i blbý komunista.“

fotokucera 4Sice už není listopad, který jsme zde, na Kultuře21, označili měsícem fotografie, ale na zajímavé čtení není nikdy pozdě. Pojďte s námi tedy nyní nakouknout za objektiv panu inženýrovi Jaroslavu Kučerovi a přečíst si o jeho zkušenostech. 

...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (25)


Literatura

Divné hlášky z knihkupectví aneb knihkupec ten tvrdý chleba má

divne hlasky perexVe vydavatelství CPress vyšla nyní útlá humorná knížečka s názvem Divné hlášky z knihkupectví. Pokud děláte tuto bohulibou činnost, jako je prodej knih, je pro vás tento počin povinností.

 

...

Divadlo

HaDivadlo RESTARTUJE novou sezónu!

hadivadlo 2012 restartTématem nové sezóny HaDivadla je RESTART, magické tlačítko, které nabízí východisko z krizí, které nás obklopují, z krizí politických, systémových, společenských i duchovních. Veškeré krize součas...

Film

Tři oříšky pro Popelku navždy

tri orisky-pro popelku 200V poválečném období nalezneme řadu neomrzitelných pohádek, které se k divákům (nyní už převážně televizním) ustavičně vracejí, a mezi nimi i několik takových, které bez nadsázky patří k tomu nejlepšímu, co v tomto žá...