Všichni jsme Hygge

Všichni jsme Hygge

Tisk

hygge tr perexV poslední době se nějak roztrhl pytel s knihami zaměřenými na tajemné slovo z dánštiny Hygge. Co se skrývá za tímto tajemstvím spokojeného života a skandinávským uměním dobře žít má odhalit i stejnojmenné kniha z edice Esence Knižního klubu od Louisy Thomsen Britsové.

 


Knížečka má malý příjemný formát, tak akorát do kabelky a má také decentní obálku. Zvláštní, leč klidná atmosféra dýchá také z fotografií Susan Bellové. Škoda jen natahování stránek v podobě citátů odsazených velkými mezerami z obou stran.


Hygge je definováno jako „vlastnost přítomnosti a prožívání sounáležitosti. Pocit tepla, pohodlí a bezpečí. Prožívání vlastního já a splynutí s ostatními lidmi a místy, které nás ukotvují, dodávají nám odvahu a útěchu. Prožívat hygge znamená pocítit intimitu a propojení. Je to pocit zapojení se a účasti, vědomí, že náležíme jeden druhému a přítomnému okamžiku. Hygge je pocit hojnosti a spokojenosti. Hygge spočívá v být, nikoli mít.“


Tato kniha má za úkol tuto definici přenést do praxe, popsat čtenáři reálné situace a také je naučit dát hygge do vlastního života. Je tak dělena na kapitol zaměřených na důležité aspekty hygge: někam patřit, úkryt, pohodlí, pocit pohody, jednoduchost, oslava. Texty jsou doplněny také spoustou citátů, které dané myšlenky podporují, například „Nevzpomínal, nedělal si starosti, prostě byl.“ (Tove Janssonová), nebo „Nepamatujeme si dny, pamatujeme si okamžiky.“ (Cesare Pavese).


Hygge: Tajemství spokojeného života je psán poměrně jednoduchým a lidským stylem, ale je na něm něco zvláštního. Za prvé je text plný samotného slova hygge – chápu, že se nedá přeložit a je to kniha o něm, ale po chvíli je to už obzvlášť rušivé. Za druhé máte po chvíli čtení dojem, že se jen omílá vše dokola a dané věci jsou prostě jasné.

Osobně celé hygge vnímám trochu jako nafouknutou bublinu, protože každý má nějaké to své hygge, každý má činnost, kterou zbožňuje nebo někoho, s kým může být absolutně sám sebou… I my jako národ máme hygge, jen pro to nemáme ten výraz a neumíme být možná tak šťastní, ale také si stojíme za svými tradicemi nebo rádi vyhledáváme úkryty například na chatách uprostřed venkova. Nicméně pokud chcete pochopit tento fenomén Hygge, tato kniha vám rozhodně dá všechny odpovědi a čtením neztratíte mnoho času.

hygge tr

Hygge: Tajemství spokojeného života
Autor: Louisa Thomsen Britsová
Překlad: Radka Klimičková
Žánr: beletrie
Nakladatelství: Euromedia Group v edici Esence
Rok vydání: 2017
Počet stran: 192
Hodnocení: 70 %


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Einstein přeplouvá Labe u Hamburku

Siegfried LenzPokud máte rádi klasiku, sáhněte po knize povídek od německého autora Siegfrieda Lenze (1926–2014), které úplně poprvé v češtině v překladu Jany Zoubkové vydává nakladatelství Odeon. Povídky jsou sice pro náročnější čtenáře, ale určitě stojí za to. Pojďte se přenést do...

Divadlo

Jak si vedli němečtí divadelníci v Praze?

az k horkemu konci divadloAspoň trochu vstoupila do povědomí ta skutečnost, že v meziválečné Praze kvetlo dvojjazyčné písemnictví, české a německé (přesněji německo-židovské), velké zjevy jako Franz Kafka se již dávno staly nedílnou součástí pr...

Film

Dvanáctý ročník festivalu Film a architektura představí nejlepší město na světě i hraný snímek z blízké budoucnosti

fa 200Mezinárodní festival Film a architektura se letos uskuteční opět na přelomu září a října. V termínu od 29. 9. do 4. 10. 2023 bude k vidění v Praze, Brně a v dalších městech po celé České republice i na Slovensku třicítka krátkých a celovečerních snímků zaměř...