ZÁLESKAUTKY aneb RYCHLÉ ŠÍPY PRO 21. STOLETÍ

ZÁLESKAUTKY aneb RYCHLÉ ŠÍPY PRO 21. STOLETÍ

Email Tisk

zaleskautky perexJak by vypadaly Rychlé šípy, kdyby vznikly ve 21. století? Záleskautky - Lumberjanes přerostly komiksovou komunitu a od svého uvedení v roce 2014 se staly téměř společenským fenoménem, kterého si všímali ve Vanity Fair i New York Times. Teď se poprvé představují v češtině díky Nakladatelství Paseka, které přináší na český trh s komiksy větší rozmanitost a čtení vhodné také pro ženy a dívky.

 

Pět nejlepších kamarádek, jejichž bojový pokřik zní „Kámošky až za hrob!“, si chce užít léto na dívčím skautském táboře a utužit svoje přátelství. Jenže jim plány neustále hatí tříoké lišky, vodní příšery nebo zdivočelí skauti z chlapeckého tábora. Naštěstí tomu všemu dokážou vzdorovat a ještě narušovat konvence a stereotypy „klučičího“ žánru. Na jedné straně stojí pět hrdinek, na druhé straně tvůrčí tým složený ze čtyř žen.

Po autobiografických příbězích Rainy Telgemeierové nebo dobrodružstvích modrovlasé Hildy se k českým čtenářům dostává další moderní klasika. „Záleskautky lze vnímat jako aktualizaci v České republice obzvláště populárního komiksového subžánru klubáckých příběhů, respektive jejich předobrazu, dětských románových sérií o příhodách kamarádských part, například u Enid Blytonové (Správná pětka) či Arthura Ransoma (Vlaštovky a Amazonky),“ říká Pavel Kořínek z Ústavu pro česku literaturu.

zaleskautky

„Podobně jako v Rychlých šípech, Strážcích či Modré pětce se i zde potkáváme s ústřední pěticí spřátelených, dílčími charakterovými rysy obdařených postav, přičemž i tentokráte sehrává významnou roli vztahová dynamika uvnitř skupiny. A nutno předeslat, že mnohem životnější než například u zmiňovaného Foglara,“ říká Kořínek.

„Tvrďácký dámy“ Mal, Ripley, Molly, April a Jo mají pro strach uděláno a neschází jim chuť k dobrodružství a objevování neznámého. Prostředí letního tábora je k tomu ideální příležitostí, a jakkoli série postupem času více a více zdůrazňuje fantaskní a fantastické motivy a mytologie se rozrůstá, v jádru vyprávění pořád zůstává zábavný a napínavý, citlivý a chvílemi dojemný příběh o přátelství, prvních láskách a nutnosti překonávat překážky.

Záleskautky se právem staly kultem pro moderní čtenářky i čtenáře. Ulítlou formou podporují hodnoty, jako jsou tolerance, ochrana přírody a odvaha. Série několikrát vyhrála nejprestižnější ocenění komiksového světa – Cenu Willa Eisnera přezdívanou „komiksový Oscar“ – a chystá se podle ní celovečerní film od studia 20th Century Fox. Ve Spojených státech dokonce Záleskautky oživily zájem o skauting a tramping…

www.paseka.cz

Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

„Kromě Óčka, který mám většinou doma puštěný jako kulisu, si nic moc nepouštim,“ přiznává Petr Hrdlička

skwor peta hrdlickaSkupina Škwor dala českému rockovému světu především cover písně Shut  Sraž nás na kolena, ale od té doby už urazila velký kus cesty. Poslední album Drsný kraj je toho důkazem. Zpěvák a...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (33)


Literatura

Arno Dahl „Až na vrchol hory“.

200itSpisovatel patří mezi nejpopulárnější švédské autory s řadou prestižních ocenění. Český čtenář s e s jeho knížkami mohl seznámit již v roce 2009, kdy ve vydavatelství Mladá fronta vyšlo jeho „Misterioso“, v následujícím roce pak „Zlá krev“a pro letošní rok j...

Divadlo

Citové vzplanutí a herecký koncert Hany Maciuchové v Branickém divadle


maciuch 200Zamilovat se lze v jakémkoli věku. A láska může být opětovaná! To je asi největší poselství monodramatu francouzské autorky Noelle Chatelet Žena Vlčí mák. Představení, které uvedlo Branické divadlo, je hereckým koncertem Hany Maciuchové.

Film

Truman show: Jim Carrey loutkou televizního štábu

truman show plakatKriminální film nebo horor už viděl každý. Jim Carrey má však štěstí na filmy, které jsou skoro vždycky něčím originální, a přitom v sobě kombinují staré známé prvky. Jedním z takových je i Truman show....