Kursy památkové obnovy vyškolily čtyři desítky řemeslníků v tradičních technikách
Banner

Kursy památkové obnovy vyškolily čtyři desítky řemeslníků v tradičních technikách

pamatkova obnova 200Slavnostním předáním osvědčení čerstvým absolventům z rukou generální ředitelky NPÚ Nadi Goryzckové skončil další ročník kursů památkové obnovy pro řemeslníky. Cílem kursu je navrátit tradiční řemeslné techniky a postupy při obnově památek a proškolit zkušené pracovníky z praxe v jejich používání.

 

Čtyřicítka řemeslníků na slavnostním shromáždění v historických prostorách Zahrad pod Pražským hradem převzala osvědčení o absolvování specializovaného kursu památkové obnovy, který organizuje již třetím rokem územní odborné pracoviště NPÚ v Telči.
Tyto kursy budou v dalším roce otevřeny nejen řemeslníkům, ale i památkovým úředníkům v obcích a dalším zájemcům, například církevním technikům a vlastníkům památek. Stanou se součástí širší vzdělávací koncepce Národního památkového ústavu, která bude postupně uváděna do života v letech 2017 až 2020.                                                                                                         
Vyučované techniky a postupy jsou garantovány Národním památkovým ústavem jako vhodné a správné při opravě památek v historickém prostředí. NPÚ nabízí tyto kursy i proto, aby vznikla profesní skupina řemeslníků-specialistů pro památkovou obnovu na pomezí mezi licencovanou restaurátorskou činností a běžným řemeslem. Tyto profesní kvalifikace by v budoucnu mohly být uznány v národní soustavě kvalifikací, platné v celé Evropské unii.
Pro absolventy kursu je důležité navázání vzájemných kontaktů i kontaktů s odborníky památkové péče. Spolupráce řemeslníků s památkáři má společný cíl; uchování památkového fondu pro budoucí generace.
Řemeslníci letos absolvovali vzdělávací kurs v těchto oborech: obecný základ památkové péče, příprava a realizace památkové obnovy; zedník specialista pro památkovou obnovu; štukatér specialista pro památkovou obnovu; malíř specialista pro památkovou obnovu; kovář specialista pro památkovou obnovu; pokrývač klempíř specialista pro památkovou obnovu; tesař specialista pro památkovou obnovu; truhlář specialista pro památkovou obnovu.
V následujícím ročníku budou otevřeny kursy pro specialisty v oboru podlahářství a kamenictví. Další řemeslné dovednosti budou nabízeny formou dílen, přístupných všem účastníkům kursu tak, aby měli možnost „osahat si“ každé z výše uvedených řemesel.

pamatkova obnova

www.npu.cz


 

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Plzeň-Lobzy

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Hledat

Chaty s osobností


Literatura

Indická princezna aneb jak se Evropanka do sárí oděla

Indická princezna, perexSlunce, vůně koření, hýření barevných sárí, vzduchem nesoucí se modlitby mnichů a krávy polehávající v ulicích. Takhle si představuji Indii. Tajemnou a vzdálenou. Když mi Angela Delgado nabídne, že mi povypráví svůj...

Divadlo

Co nabídnou komorní scény zlínského divadla

200divadlaMěstské divadlo Zlín disponuje dvěma menšími scénami, které nabízejí jiný zážitek než prkna velkého sálu. Jedná se o Studio Z a klubovou Dílnu. Pro 68. sezonu si připravili několik nových her, se kterými vás nyní seznámíme.

...

Film

Mission: Impossible – Fallout vtrhne do pražského kina IMAX o týden dříve!

Mission1 perexOd počátku srpna opět ovládne zdejší kina tajný agent Ethan Hunt, kterého již tradičně ztvárnil oblíbený herec Tom Cruise. Nové, v pořadí již šesté pokračovaní špionážní série MISSION: IMPOSSIBLE nese podtitul FALLOUT a diváci se ho doko...