Kursy památkové obnovy vyškolily čtyři desítky řemeslníků v tradičních technikách
Banner

Kursy památkové obnovy vyškolily čtyři desítky řemeslníků v tradičních technikách

pamatkova obnova 200Slavnostním předáním osvědčení čerstvým absolventům z rukou generální ředitelky NPÚ Nadi Goryzckové skončil další ročník kursů památkové obnovy pro řemeslníky. Cílem kursu je navrátit tradiční řemeslné techniky a postupy při obnově památek a proškolit zkušené pracovníky z praxe v jejich používání.

 

Čtyřicítka řemeslníků na slavnostním shromáždění v historických prostorách Zahrad pod Pražským hradem převzala osvědčení o absolvování specializovaného kursu památkové obnovy, který organizuje již třetím rokem územní odborné pracoviště NPÚ v Telči.
Tyto kursy budou v dalším roce otevřeny nejen řemeslníkům, ale i památkovým úředníkům v obcích a dalším zájemcům, například církevním technikům a vlastníkům památek. Stanou se součástí širší vzdělávací koncepce Národního památkového ústavu, která bude postupně uváděna do života v letech 2017 až 2020.                                                                                                         
Vyučované techniky a postupy jsou garantovány Národním památkovým ústavem jako vhodné a správné při opravě památek v historickém prostředí. NPÚ nabízí tyto kursy i proto, aby vznikla profesní skupina řemeslníků-specialistů pro památkovou obnovu na pomezí mezi licencovanou restaurátorskou činností a běžným řemeslem. Tyto profesní kvalifikace by v budoucnu mohly být uznány v národní soustavě kvalifikací, platné v celé Evropské unii.
Pro absolventy kursu je důležité navázání vzájemných kontaktů i kontaktů s odborníky památkové péče. Spolupráce řemeslníků s památkáři má společný cíl; uchování památkového fondu pro budoucí generace.
Řemeslníci letos absolvovali vzdělávací kurs v těchto oborech: obecný základ památkové péče, příprava a realizace památkové obnovy; zedník specialista pro památkovou obnovu; štukatér specialista pro památkovou obnovu; malíř specialista pro památkovou obnovu; kovář specialista pro památkovou obnovu; pokrývač klempíř specialista pro památkovou obnovu; tesař specialista pro památkovou obnovu; truhlář specialista pro památkovou obnovu.
V následujícím ročníku budou otevřeny kursy pro specialisty v oboru podlahářství a kamenictví. Další řemeslné dovednosti budou nabízeny formou dílen, přístupných všem účastníkům kursu tak, aby měli možnost „osahat si“ každé z výše uvedených řemesel.

pamatkova obnova

www.npu.cz


 
Banner

Rozhovor

Zuzana Stirská: V Německu mi přezdívali Malá dáma s velkým hlasem

stirska 200Jméno zpěvačky Zuzany Stirské se v posledních letech pojí především se stále populárnějším pěveckým souborem Fine Gospel Time, který pravidelně účinkuje – v rámci tradičních Gospel Time Party – v pražském divadle Rokoko, na koncertech po celé rep...

Hledat

Chaty s osobností


Literatura

Rozpuštění - konec jednoho kláštera za vlády Jindřicha VIII.
ImageNa pulty knihkupectví se v paperbackové podobě vrací úspěšný detektivní román Rozpuštění, jehož autorem je britský spisovatel C.J.Sansom. Hlavní hrdina románu, který se odehrává v Anglii v roce 1537, refo...

Divadlo

Balada pro banditu po ostravsku

altDo divadla se chodí na 3D představení plné přehrávání a emocí. I když bývá kino lepší, jsou hry, kvůli kterým stojí za to divadlo navštívit. Jednou z takových je prověřená klasika Balada pro banditu.

 

...

Film

O myšce a medvědovi aneb přátelství se učit také musíme?

Ernest-et-Celestine 200V těchto skutečně vydařených zimních dnech do našich kin přichází nová animovaná filmová pohádka O myšce a medvědovi, tentokrát konečně z evropského kontinentu, ze sladké Francie. Příběh neobyčejného přátel...