Kursy památkové obnovy vyškolily čtyři desítky řemeslníků v tradičních technikách

Kursy památkové obnovy vyškolily čtyři desítky řemeslníků v tradičních technikách

Email Tisk

pamatkova obnova 200Slavnostním předáním osvědčení čerstvým absolventům z rukou generální ředitelky NPÚ Nadi Goryzckové skončil další ročník kursů památkové obnovy pro řemeslníky. Cílem kursu je navrátit tradiční řemeslné techniky a postupy při obnově památek a proškolit zkušené pracovníky z praxe v jejich používání.

 

Čtyřicítka řemeslníků na slavnostním shromáždění v historických prostorách Zahrad pod Pražským hradem převzala osvědčení o absolvování specializovaného kursu památkové obnovy, který organizuje již třetím rokem územní odborné pracoviště NPÚ v Telči.
Tyto kursy budou v dalším roce otevřeny nejen řemeslníkům, ale i památkovým úředníkům v obcích a dalším zájemcům, například církevním technikům a vlastníkům památek. Stanou se součástí širší vzdělávací koncepce Národního památkového ústavu, která bude postupně uváděna do života v letech 2017 až 2020.                                                                                                         
Vyučované techniky a postupy jsou garantovány Národním památkovým ústavem jako vhodné a správné při opravě památek v historickém prostředí. NPÚ nabízí tyto kursy i proto, aby vznikla profesní skupina řemeslníků-specialistů pro památkovou obnovu na pomezí mezi licencovanou restaurátorskou činností a běžným řemeslem. Tyto profesní kvalifikace by v budoucnu mohly být uznány v národní soustavě kvalifikací, platné v celé Evropské unii.
Pro absolventy kursu je důležité navázání vzájemných kontaktů i kontaktů s odborníky památkové péče. Spolupráce řemeslníků s památkáři má společný cíl; uchování památkového fondu pro budoucí generace.
Řemeslníci letos absolvovali vzdělávací kurs v těchto oborech: obecný základ památkové péče, příprava a realizace památkové obnovy; zedník specialista pro památkovou obnovu; štukatér specialista pro památkovou obnovu; malíř specialista pro památkovou obnovu; kovář specialista pro památkovou obnovu; pokrývač klempíř specialista pro památkovou obnovu; tesař specialista pro památkovou obnovu; truhlář specialista pro památkovou obnovu.
V následujícím ročníku budou otevřeny kursy pro specialisty v oboru podlahářství a kamenictví. Další řemeslné dovednosti budou nabízeny formou dílen, přístupných všem účastníkům kursu tak, aby měli možnost „osahat si“ každé z výše uvedených řemesel.

pamatkova obnova

www.npu.cz


 

Rozhovor

Ježkárnami jsem si splnil životní sen, říká písničkář Mirek Paleček

Palecek 200Mirka Palečka má hodně lidí spojeného nejen se starým dobrým Semaforem, ale rovněž s Michaelem Janíkem, s nímž vytvořil na dlouhá léta písničkářský tandem. Kdo by neznal hity jako Hele lidi nebo Prodavač limonád. Nicméně v poslední době už spolu ...

Hledat

Chaty s osobností


Literatura

Neštěkejte na sebe, přečtěte si Hafni a jiné povídky

200litPovídkový soubor Hafni! a jiné povídky je prozaickým debutem absolventky tvůrčího psaní na Literární akademii Josefa Škvoreckého v Praze, Moniky Petrlové. Kniha obsahuje dvanáct povídek. Mohlo by se tedy zdát, že kopíruje systém kalendářního roku. Pravd...

Divadlo

Den otevřených dveří ve Švandově divadle: s herci a ve znamení historie

dod 200Robert Jašków, Klára Cibulková, Eva Josefíková, Luboš Veselý a další herečky a herci ze Švandova divadla se začátkem divadelní sezóny opět představí v neobvyklých rolích průvodců: ve středu 14. září se zde totiž koná tradiční Den otevřených dveří. Zájemci...

Film

DONT STOP

altKontroverzní snímek DONT STOP, mající sotva čtrnáct dní po premiéře, rozdělil filmové kritiky i veřejnost na dva tábory. Jedni ho považují za kouzlem dobovosti ověnčené retro, druzí za hořkou plytkost. Neznámá jména, oblak poloamatérského díla...