Do Prahy přijíždí kultovní hvězda severské sci-fi Johanna Sinisalo

Do Prahy přijíždí kultovní hvězda severské sci-fi Johanna Sinisalo

Email Tisk

sinisalo 200Stala se první autorkou sci-fi, jejíž knihy se ve Skandinávii dočkaly masového úspěchu. Nyní finská spisovatelka Johanna Sinisalo na pozvání kampaně #ReadNordic přijíždí do Prahy. Na veletrhu Svět knihy představí svou knihu Jádro slunce.

 

Na přelomu 80. a 90. let upoutala bývalá marketingová designérka pozornost svými sci-fi povídkami, v nichž reagovala na dění v rodném Finsku. Když pak v roce 2000 vydala svůj první román Ne před slunce západem, okamžitě se vyšplhal na žebříčky bestsellerů a posbíral řadu ocenění včetně prestižní ceny Finlandia.


České nakladatelství Odeon loni na podzim vydalo dystopickou knihu Jádro slunce. Johanna Sinisalo v ní popisuje Finsko 21. století, kdy ženy mužům slouží coby bezduché otrokyně. Podle kritiků jde o satiru na současné Finsko, kterou autorka promyslela do nejmenších detailů.


V pátek 13. května na veletrhu Svět knihy Johanna Sinisalo promluví na besedě Temné vize budoucnosti, která se uskuteční v 15 hodin ve Velkém sále. Následovat bude autorčina autogramiáda. V 16:30 pak na Severském stánku (S 201) pokřtí sbírku povídek Lesní lišky a další znepokojivé příběhy. V 19 hodin Johanna Sinisalo spolu s legendárním norským spisovatelem Josteinem Gaarderem vystoupí ve Studentském klubu Celetná, kde se koná Severský literární večer. Čeští čtenáři se pak s autorkou můžou na veletrhu Svět knihy potkat ještě jednou – v sobotu od 11 hodin na autogramiádě přímo na stánku vydavatele Euromedia Group ve Střední hale (S202).


Kampaň #ReadNordic propaguje severskou literaturu. Organizují ji severská velvyslanectví a kulturní institut Skandinávský dům za podpory Severského kulturního fondu, Dánského uměleckého fondu, Švédské kulturní rady a Finského předsednictví v Severské radě ministrů. Vyvrcholí veletrhem Svět knihy Praha 2016, kde budou severské země čestným hostem. Webové stránky: www.readnordic.cz.

Johanna Sinisalo: Jádro Slunce (z finského originálu Auringon ydin přeložila Linda Dejdarová)
Počet stran 344, MOC 299 Kč
Vydala Euromedia Group, k. s. – Odeon v roce 2015
Světová knihovna, svazek 174


Ukázka z knihy
Nadzvednu si sukni, poodsunu gumu kalhotek a ukazováčkem si zavedu vzorek k otestování.
Dealer vyvalí oči. Větve a prořídlé listí javoru mu vrhají stíny na tvář, bělmo se mu zaleskne. Vidím, jak mu při polknutí poskočí Adamovo jablko.
Dealer je cítit štiplavým pachem pryskyřice a tužebníku. Strach, nejistota, nedůvěra: je to amatér, nejspíš kapsík, který droze propadl teprve nedávno a svoji závislost se snaží financovat prodejem. Pokouší se udržet neutrální výraz, ale moje zkušené pohyby ho přesto zaskočí. Začátečník. Pravděpodobně ho vyvedl z míry také letmý záblesk mého pubického ochlupení. Možná ještě nic takového neviděl.
Vytáhnu ruku z kalhotek, nechám gumu plácnout o břicho. Plesk. Spustím lem sukně. Stisknu stehna, aby mohl vzorek pořádně zapůsobit. Uvolněně se usměju.
Spodní ret zná odpověď.


Odeon navazuje od roku 1999 na tradici někdejšího renomovaného nakladatelství a věnuje se překladovým i domácím autorům. Knihy vycházejí v edicích Světová knihovna, Knihovna klasiků a Česká řada. Mezi kmenové autory Odeonu patří např. John Irving, Haruki Murakami, Chuck Palahniuk či Michael Cunningham.


Skandinávský dům působí jako kulturně vzdělávací centrum, jehož hlavním cílem je prezentace kultury zemí evropského Severu (Dánsko, Estonsko, Finsko, Island, Litva, Lotyšsko, Norsko, Švédsko) v České republice. Za tímto účelem pořádá rozmanité kulturní akce (přednášky, literární besedy, filmová promítání, výstavy, hudební akce), provozuje informační webové stránky a knihovnu severské literatury.Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Banner

Rozhovor

Chilližrout Jan Bruncko: „Jistý pocit „spolutrpitelství“, převažoval nad rivalitou“

chillizrout 200Pomalu, ale jistě se blíží festival milovníků pálivého Chillibraní, jehož součástí je i mistrovství České a Slovenské republiky v pojídání pálivého. Právě této soutěže se už dvakrát účastnil pan Jan „Konrád“ Brunc...

Hledat

Chaty s osobností


Literatura

Wulf Dorn – psychiatr s jedinečným talentem napínat čtenáře až do poslední chvilky (1. díl)

wulf dorn 200Knihy Wulfa Dorna nepatří do skupiny románů, na jejichž knihu se netrpělivě čeká několik dlouhých měsíců. Nepatří ani mezi nejprodávanější autory, kteří se pravidelně umisťují v prvních deseti předních příčkách. I přesto jsou jeho knihy velice ...

Divadlo

Cube: hudba, obraz a pohyb v kostce. Laterna magika přichází s novým projektem

laterna magica 200Laterna magika připravuje novou inscenaci, která vychází z programové řady LaternaLAB – laboratoře určené k výzkumu možností, jaké Laterna magika jako druh divadla nabízí. Tvůrci tak dostávají prostor vyzkoušet nové postupy i kombina...

Film

Zelené Vánoce podle Grinche

grinch  How the Grinch Stole ChristmasVánoční pohádka Grinch (2000) je v tuto roční dobu ještě poměrně neaktuální. Jim Carrey v převleku chlupatého, zeleného, sádelnatého a nesnášeného žoku lidského masa však ukazuje, že Váno...